Vyšlo prosincové Lawyers & Business!

|

Editorial Jana Januše – Předvídat budoucí legislativu je teď stejně nevděčné jako se zamýšlet nad tím, jak se dál vyvine válka na Ukrajině, jak to bude s cenami energií a jejich dostupností nebo kdy se podaří zkrotit inflaci. I přesto jsme se o to v prosincovém čísle Lawyers & Business pokusili a ve spolupráci s řadou ministerstev jsme identifikovali mnoho oblastí, v nichž k legislativním změnám v příštích měsících a letech nejspíše dojde.

Jeden chystaný zákon by každopádně měl být na české poměry hodně netradiční: „Cílem je zrušit tisíce nefunkčních právních předpisů z let 1918 až 2018. Celkem z právního řádu zmizí 10 283 zbytečných právních předpisů,“ uvádí mimo jiné ministerstvo vnitra.

V dalších analýzách se věnujeme třeba chystané regulaci kryptoaktiv a e-koloběžek nebo novým povinnostem nejen pro e-shopy, jak by se mohlo zdát, ale pro všechny prodávající.

Nabízíme také přesnější pohled na kancelář Bird & Bird, než se na českém trhu obvykle objevuje. Nejde jen o firmu, která by se věnovala hlavně IT právu, byť je v něm tradičně velmi silná. Jak říkají v našem partnerském rozhovoru její ekvity partneři Ivan Sagál a Vojtěch Chloupek, kancelář je totiž od začátku oborově diverzifikována a prakticky stejně intenzivně se věnuje pracovnímu právu, transakcím nebo řešení sporů. „I s tím, jak trochu padají geografické hranice, začínáme více směřovat do konzultantské oblasti. Oborová specializace a zkušenosti teď stačí k zapojení do mezinárodního projektu,“ zaznívá rovněž v rozhovoru, a to s jasným příkladem. Kancelář takto pracovala pro společnost Allwyn ze skupiny KKCG a pomohla jí tak vyhrát soutěž na provozovatele britské národní loterie.

Stanislav Servus se v seriálu o předávání firem věnuje osobě zakladatele a tomu, jak ovlivňuje projekt nástupnictví, Lucie Radkovičová rozebírá, co dělat ve chvíli, kdy jste strávili spoustu času s nabídkou, která byla nakonec odmítnuta a Jiří Matzner detailně analyzuje, kdy lze pozastavit výkon hlasovacího práva společníka společnosti s ručením omezeným. I nedokonalé právo je lepší než vzít spravedlnost do vlastních rukou, nabádá pak nejen své čtenáře norský spisovatel Jo Nesbø, s nímž jsme se při jeho nedávné návštěvě České republiky rovněž setkali.

A co si ještě přesněji v Lawyers & Business č. 12/2022, které můžete zakoupit například na webu mojecasopisy.cz, přečtete?

SAGÁL A CHLOUPEK: V BIRD & BIRD KOORDINUJEME Z PRAHY I ZAHRANIČNÍ PROJEKTY 

Advokátní kancelář Bird & Bird má historicky pověst firmy, která dělá hlavně právo informačních technologií a právo duševního vlastnictví. Jak ale říkají v našem partnerském rozhovoru její čeští ekvity partneři Ivan Sagál a Vojtěch Chloupek, firma je od začátku oborově diverzifikována a prakticky stejně intenzivně se věnuje i řadě jiných oblastí, například pracovnímu právu, transakcím nebo řešení sporů. Bird & Bird podle jejich slov celosvětově funguje jako jeden partnership, jako jeden „měšec“, a tak když se daří celku, daří se také jednotlivcům. 

LEGISLATIVA V ROCE 2023: STAVEBNICTVÍ, BYDLENÍ, ENERGIE, VYVLASTNĚNÍ, INSOLVENCE I ZRUŠENÍ TISÍCŮ PŘEDPISŮ 

Změny insolvenčního práva, které zpřístupní oddlužení rovněž podnikatelům. Pravidla pro oznámení nežádoucího chování ve firmách a ochrana whistleblowerů. Nebo třeba zásadní posuny zákoníku práce, týkající se práce z domova či péče o děti. To jsou jen některé z v příštím roce chystaných právních změn. Magazín Lawyers & Business se ale ve spolupráci s několika ministerstvy zaměřil i na předpisy, které se v příštím roce teprve začnou připravovat a mohou znamenat opravdu zásadní právní, byznysové i společenské posuny. I v jejich znamení by mohla legislativa v roce 2023 být. 

BLÍŽÍ SE PRVNÍ REGULATORNÍ REŽIM PRO OBCHODOVÁNÍ S KRYPTOAKTIVY 

V březnu příštího roku vstoupí v účinnost poměrně revoluční nařízení, známé pod zkratkou DLT. Jde o první legislativní akt Evropské unie, který se relativně komplexně věnuje regulaci kryptoaktiv. Co přináší? O tom je analýza Filipa Muráre z kanceláře Noerr.

NEJEN E-SHOPY, ALE VŠICHNI PRODÁVAJÍCÍ, BUDOU MÍT NOVÉ POVINNOSTI

Parlament ČR schválil na podzim novelu zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, jež má do českého právního řádu zavést nová pravidla v oblasti práv spotřebitelů, která stanovuje tzv. omnibus směrnice. Ta se týká například slevových akcí, falešných recenzí i online tržišť. Více v analýze Ondřeje Beneše a Karoliny Hais z kanceláře Eversheds Sutherland.

CHYSTÁ SE POVINNÉ RUČENÍ PRO E-KOLOBĚŽKY. I ČESKO BUDE MUSET REAGOVAT 

Evropská legislativa pomalu, ale jistě začíná reagovat na problematiku sdílených elektrických koloběžek. Stále častější případy nehod, kde byl účastníkem někdo na elektrokoloběžce, a to i s velmi vážnými následky, přiměly zákonodárce uvažovat o zavedení povinného ručení, obdobného, jaké je zavedeno pro ostatní motorová vozidla. O tom je analýza Jana Metelky z kanceláře DLA Piper.

KDY LZE POZASTAVIT VÝKON HLASOVACÍHO PRÁVA SPOLEČNÍKA S.R.O.? 

Výkon hlasovacích práv je jedním z nejdůležitějších práv každého společníka společnosti s ručením omezeným. Zákon o obchodních korporacích ale vymezuje zákonné důvody, kdy je možné tato práva společníků společnosti s ručením omezeným pozastavit – neboli sistovat. Předpokladem pro sistaci hlasovacích práv společníků je především prevence před případnou újmou způsobenou společnosti nebo ostatním společníkům. Více v analýze Jiřího Matznera z Matzner Legal.

JAK SE SPRÁVNĚ PŘEDÁVAJÍ FIRMY: OSOBA ZAKLADATELE, JEHO ROZHODNUTÍ A PROJEKT NÁSTUPNICTVÍ 

Lawyers & Business přináší ve spolupráci s partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, v pravidelném seriálu, který vás provede různými nástrahami nástupnictví. Nyní pokračujeme osobou zakladatele a jeho přístupem nejen k projektu nástupnictví. 

JOSEF STŘEDULA: DO DRUHÉHO KOLA VOLBY PREZIDENTA STARTOVAL Z PÁTÉHO MÍSTA I SCHWARZENBERG 

Josef Středula je dlouholetý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Konzistentní v názorech, s protějšky jedná o platech vždy korektně a hledá konsenzus. Ví, že požadavky musí stát na realistických základech, a dohoda musí být přijatelná pro obě strany. Nikdy nebyl členem žádné politické strany, není zatížen členstvím v komunistické straně, ani spoluprací s represivními složkami. Není zatížen žádným skandálem, je potvrzeným kandidátem na prezidenta České republiky a rozpovídal se i o vztazích s Milošem Zemanem. 

PRÁVNICKÝ KLUB JUBILOVAL, STÁLÁ KONFERENCE BILANCUJE

Jak se uvádělo v tiskové zprávě, která byla publikována hned po skončení akce, „na 50 účastníků jubilejního 20. Právnického klubu Stálé konference českého práva (SKČP) se sešlo v sále Adrie k jednání na téma Prezident – tradice a ústavní souvislosti.“ O akci referuje Karel Havlíček, zakladatel Stálé konference českého práva, jejíž akce letos probíhají za mediálního partnerství Lawyers & Business.

LUCIE RADKOVIČOVÁ: KDYŽ ZAKÁZKA NEVYJDE

Jako majitelka firmy a hlavní obchodník mám na starost komunikaci s novými klienty. Tato oblast mě hodně baví a výsledky mám pěkné. Ovšem i mistr se někdy utne, a vzhledem k tomu, že na přešlapech se učí nejlíp, rozhodla jsem se s vámi sdílet příběh, který se mi před časem stal. 

JO NESBø I NEDOKONALÉ PRÁVO JE LEPŠÍ NEŽ VZÍT SPRAVEDLNOST DO VLASTNÍCH RUKOU 

Norský spisovatel Jo Nesbø je v současnosti jedním z nejproslulejších autorů kriminálních thrillerů, jeho knih se prodalo zhruba 50 milionů. Od oblíbených příběhů detektiva Harryho Holea v čele se Sněhulákem – mimochodem příští rok má vyjít jejich další pokračování – si ale stále častěji odskakuje k dalšímu psaní. Ve svém aktuálním počinu, sbírce povídek Krysí ostrov, které se všechny odehrávají ve světě, jenž přestal fungovat podle dosavadních pravidel a ovládá ho tu násilí, tu korporace, využívá svého vlivu a popularity k poměrně nečekané věci: k vyslání vzkazu, že i nedokonalé právo je lepší než bezpráví a společenská smlouva, o níž psal už v 17. století Thomas Hobbes, je pořád výhodná. 

PROKOP & BROŽ: ZÁKAZNÍCI JSOUU NÁS SPOLUAUTORY SVÝCH HODINEK 

Hodinky značky Prokop & Brož jsou na trhu už 10 let. Ryze česká firma se orientuje na zakázkovou výrobu na míru. „Sázíme na to, že lidi chtějí čím dál víc projevit svoji individualitu a že se mohou stát v podstatě spoluautory příběhu svých hodinek. Když pak přijdou mezi známé, tak díky tomu, že se podíleli na tvorbě, vědí o těch hodinkách všechno, což přiláká pozornost jejich přátel,“ vysvětluje strategii firmy spolumajitel Jan Prokop.

SPORT IN ART SPOJUJE SPORT, UMĚNÍ I BYZNYS 

Na nedávném mistrovství světa ve veslování v Račicích se představila také zajímavá platforma Sport in Art. Jejím záměrem je propojovat sport a umění a nabízet tematické výstavy – po „račické“ ROW ROW ROW a veslování třeba z prostředí boxu, zajímavé čtení o těchto fenoménech, a to jak na specializovaném webu sportin. art, tak od příštího roku rovněž v tištěném čtvrtletníku, stejně jako investiční možnosti spojené právě se sportem, obrazy a dalšími uměleckými díly. Své aktivity by platforma rovněž ráda spojila s nadcházející olympiádou v Paříži. 

Snímek obrazovky 2022-12-01 v 14.20.54
Předchozí

Ekonomická recese vnáší do praxe firemních právníků změny

Matzner: Kyberšikana drtí děti i dospělé. Jak se proti ní bránit?

Další