Mezinárodní ambice českých právníků se zvyšují

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jednal se svým slovenským protějškem, ministryní Máriou Kolíkovou. Došlo rovněž na justiční priority během nadcházejícího českého předsednictví EU. Také česká advokacie nabírá na mezinárodních ambicích: vstup na rakouský trh oznámila kancelář GHS Legal. A pražská právnická fakulta, která mimochodem aktuálně hledá nového provozovatele knihkupectví, bude mít hned pět nových profesorů. 

„Setkání jsem naplánoval z jednoduchého důvodu. Tím je blížící se předsednictví v Radě EU. S paní ministryní jsme se shodli ve všech zásadních tématech a postojích,“ uvedl k ministerské schůzce Pavel Blažek. „Hovořili jsme velmi vážně o tématech, která souvisí s českým předsednictvím, a diskutovali jsme také nad současnou situací na Ukrajině. Společně vnímáme důležitost, aby se řádně vyšetřily všechny trestné činy, které se v těchto dnech páchají na Ukrajině. Je to nezbytné pro demokracii v Evropě. Stejně tak je důležité, aby Ukrajina tuto válku vyhrála,“ sdělila mimo jiné Mária Kolíková.

„Česká republika se na svou předsednickou roli pečlivě chystá. Jsem přesvědčen, že ji zvládne se ctí. Projednávaných agend v oblasti justice bude spousta a priority se vzhledem k mezinárodní situaci neustále vyvíjejí,“ popsal pak Blažek. Mezi hlavním prioritami jsou podle něj například „společný postup EU v oblasti justiční spolupráce a dalších aspektů v trestních věcech v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině“, „balíček o digitalizaci justiční spolupráce“ či „zvýšení ochrany zranitelných osob napříč EU, a to dětí i zranitelných dospělých“. 

Advokátní kancelář GHS Legal přidává po České republice (kde je vedle Prahy rovněž v Olomouci) a Slovensku ke svým působištím také Rakousko. „Jde o rozvinutou západní ekonomiku a zemi, která má společné hranice jak se Slovenskem, tak s Českou republikou. Synergický efekt se na první pohled nabízel. Vždy nás to navíc táhlo spíše na západ než na východ,“ uvedl v této souvislosti partner kanceláře Sebastian Mach. „Šestičlenný vídeňský tým vede rakouská advokátka Zuzana Nötstaller. Cílem vídeňské pobočky je postupné etablování na rakouském trhu jako advokátní kancelář, která podnikatelům přicházejícím do Rakouska poskytuje komplexní právní podporu,“ popsala dále kancelář.

Knihkupectví na pražské právnické fakultě by mohlo mít po Alešovi Čeňkovi brzy nového provozovatele. Jisté je, že fakulta pokračuje ve svém personálním růstu. V úterý totiž prezident Miloš Zeman podepsal několik desítek jmenovacích dekretů a také na několik docentů-právníků tak nyní čeká profesura. Jde o experty na mezinárodní právo Vladimíra Balaše, mimochodem stále ještě nového poslance a prvního děkana plzeňské právnické fakulty, a Veroniku Bílkovou, civilistu Josefa Salače, dřívějšího rektora Policejní akademie, právního historika a odborníka na římské právo Petra Bělovského a ústavní právničku Helenu Hofmannovou, která je rovněž asistentkou ústavního soudce Vladimíra Sládečka. Z Masarykovy univerzity pak bude novým profesorem expert na IT právo Radim Polčák.

Předchozí

Česká republika přebírá předsednictví v nelehké době, říká Blažek

Grinex: Poradce bez IT expertizy nemá budoucnost

Další