Grinex: Poradce bez IT expertizy nemá budoucnost

|

Skupina Grinex, které nabízí daňové poradenství i účetní, auditní nebo finanční služby, stejně jako služby znaleckého ústavu, letos slaví 25 let na trhu. A ví, že nesmí zůstat stát na místě. „Outsourcing prochází obrovskou modernizací. A moderní účetní bez vysoké technologické a softwarové expertizy nemá do budoucna moc velkou perspektivu. Chceme tak růst tímto směrem,“ říká v našem partnerském rozhovoru Richard Jahoda, managing partner odpovědný za daňové poradenství a za poradenství při transakcích a fúzích. A společně se svým kolegou Milanem Němcem, managing partnerem odpovědným za auditorskou činnost a za vedení znaleckého ústavu, se shodují, že problém v dalším rozvoji poradenských služeb je zejména dumping cen. Proti němu by podle jejich slov měly zasáhnout i příslušné profesní komory. 

Jak byste představili Grinex?

Jahoda: Jde o uskupení několika společností. Grinex Advisory, což je daňově poradenská firma, Grinex Audit, Grinex Appraisals, to je znalecký ústav, a Grinex Corporate Finance, což je společnost, která se zabývá akvizičním poradenstvím. Fungujeme pod jednotnou značkou Grinex Czech Republic. Letos slavíme 25. výročí, které odvíjíme od data založení společnosti Grinex Advisory na jaře roku 1997 s původním názvem Larix Consulting. 

Němec: Grinex Audit vlastně vychází z původní auditní divize společnost Vox Consult, kterou jsem vyčlenil. Stejně tak u znaleckého ústavu. I já v oboru působím od roku 1997, 25 let se tak prolíná z obou stran. V roce 2012 došlo k propojení našich firem, to je tedy 10 let. Ale spolupracovali jsme už dříve.

Jahoda: Toto uskupení vzniklo proto, abychom obsáhli širokou paletu služeb a byli schopni ji nabídnout našim klientům. Začínáme od outsourcingu účetnictví, navazujeme daňovým poradenstvím, HR a mzdovým účetnictvím či byznysovým poradenstvím. Znalecký ústav nám pak poskytuje to, co rovněž pro tyto činnosti potřebujeme. 

Požadovali i klienti, abyste jim tuto paletu služeb nabídli pod jednou střechou?

Jahoda: Požadovali. Ne ve všech případech je propojení možné, audit je kontrolní činností, a tak nemůžeme u subjektů veřejného zájmu dělat zároveň konzultanty a zároveň auditory. U drtivé většiny klientů to ale problém není.

Němec: Oddělení dodržujeme i personálně, nedochází k žádnému ovlivňování.

Jahoda: Chybí nám ale právní služby. Intenzivně tak spolupracujeme s předními advokátními kancelářemi. Dlouhodobě například s Matzner Legal, NS & Partners nebo s endors. Samozřejmě jsme ale schopni pracovat i s právníky klientů. Rozhodně se nebráníme ani novým partnerstvím. 

Proč nemáte vlastní advokáty? Kvůli regulaci? Nebo je to takto výhodnější?

Jahoda: Tenhle způsob spolupráce nám vyhovuje. Proběhly i nějaké pokusy o propojení, ale v současné době to není na stole. Spolupráce s advokáty je ale u řady našich činností klíčová. Klienti chtějí poradit ve velké šíři problémů, zároveň potřebují i hlubokou specializaci a znalost detailu. Náš tým tvoří celkem 40 lidí a ve všech oborech logicky potřebnou úzkou specializaci nemáme. Proto doplňujeme naše týmy dalšími odborníky. 

Vedle Prahy působíte rovněž v Českých Budějovicích a v Karlových Varech. Nechystáte další expanzi?

Jahoda: V Českých Budějovicích máme centrum účetních služeb, v Karlových Varech pak jeden velký klientský projekt. Být v dalších městech nám teď úplně nedává smysl. Řada našich konkurentů otevírá další pobočky kvůli outsourcingu účetnictví, u komplexnějších služeb s vyšší přidanou hodnotou to ale není nutné. 

Němec: Klienty máme po celé republice a jsme schopni je takto obsáhnout. Česká republika není tak velká, aby bylo nutné mít kancelář v dalších městech. Případně bychom takové plány odvíjeli od potřeb nových klientů, v tuto chvíli ale další pobočku nepotřebujeme. Řada věcí se dá vyřešit na dálku, covid tomu pomohl. 

Jahoda: Máme také hodně klientů se zahraničním prvkem. Jsme vybaveni na to, abychom je dokázali obsloužit. Působíme v GGI, což je jedna z největších globálních asociací účetních, právních a poradenských společností. Nedávno proběhla její evropská konference na Kypru, po dvou letech konečně s osobním kontaktem přímo na místě. Pro naše klienty tak máme možnost zabezpečovat kvalitní služby ve většině zemí světa a na mezinárodní úrovni. GGI, jejímiž jsme v oblasti účetnictví, daní a auditu výhradními partnery pro Českou republiku, je totiž zastoupena asi ve 100 zemích. Jde hlavně o tu síť.

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 6/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek-obrazovky-2022-06-02-v-21.21.16
Předchozí

Mezinárodní ambice českých právníků se zvyšují

Bohuslav: Moderní a úspěšná ekonomika potřebuje velké kanceláře 

Další