MMR představilo návrh nového zadávání veřejných zakázek   

|

Na kulatém stole pod názvem “Moderní a efektivní zadávání veřejných zakázek státem” se zástupci ministerstva pro místní rozvoj snažili rozptýlit obavy ohledně novely zakázkového zákona. Jednání uspořádal místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a zúčastnili se ho například zástupci Asociace pro veřejné zakázky, ICT Unie, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace softwarových agentur nebo Rekonstrukce státu. 

Účastníci setkání probrali podstatu návrhu, který má za cíl zjednodušit nákup, umožnit sdílení odborných kapacit uvnitř státu, zvýšit kvalitu výběrových řízení a lépe zvládat krizové situace. Podle protikorupčních organizací také posílí transparentnost. Ze strany ICT Unie zazněly obavy, že návrh omezí trh s ICT službami.

“Inspirovali jsme se zahraničními příklady – například Rakouskem či Dánskem, kde dobře funguje propojení mezi veřejnou správou, soukromým sektorem a občany. Přitom je nutné zdůraznit, že v této oblasti platí přísná pravidla evropských směrnic a omezování trhu zde nehrozí. Požadujeme mnohem efektivnější využívání zdrojů státu, a proto tato změna má i protikorupční potenciál,” dodává Ivan Bartoš.

“Tento pozměňující návrh je velmi stručný a jednoduchý a odpovídá i příslušné evropské směrnici. Odpůrci hledají problém tam, kde není. Veřejná správa tento návrh potřebuje. Klíčová bude následná praxe a ne primárně pozměňující návrh. Každopádně doufám, že už se konečně podaří přijmout celou novelu zakázkového zákona,” uvádí místopředsedkyně Asociace pro veřejné zakázky Adéla Havlová. 

“Nedostatečné sdílení know-how uvnitř státu je velkou slabinou. Je to jeden z faktorů, který nám brání dohnat státy, které jsou na tom s digitalizací lépe než my. Zřízení Digitální a informační agentury a administrativně snazší vertikální spolupráce jsou dvě systémové změny, které Česko potřebuje,” říká poradce Ivana Bartoše pro oblast IT Ondřej Profant.

Předchozí

Pánek míří k Pavlovi, DLA sází i na gymnazisty

Tým Aegis Law uspěl v mezinárodní arbitráži před LCIA

Další