Rozešli se Kroupa a Helán i Myšáková a A&O

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Dlouholetá advokátka a v posledních letech counsel Allen & Overy Petra Myšáková mění kancelář. Pavel Kroupa jde dál bez Jiřího Helána. Jmenování nových ústavních soudců vyvolá další personálie a i s novým předsedou před námi jasně vyvstane „čtvrtý“ Ústavní soud. A konečně, vzniklo další právnické sdružení, spolek Unie mediálních advokátů.

Petra Myšáková bude od září novou partnerkou v CMS. „Mezinárodní advokátní kancelář CMS s potěšením oznamuje jmenování Petry Myšákové partnerkou pražské kanceláře s účinností od 1. září 2023. Příchod Petry Myšákové na pozici partnerky a vedoucí týmu bankovnictví a financí v České republice představuje významný krok k dalšímu posílení CMS na českém a regionální právním trhu. Petra s sebou přináší vynikající reference v oblasti bankovnictví a financí a je všeobecně uznávána jako přední osobnost v tomto odvětví. Její rozsáhlé zkušenosti s poradenstvím při domácích i zahraničních transakcích, zejména v oblasti akvizičního financování, financování nemovitostí, projektového financování a financování investičních a provozních aktiv významně posílí stávající nabídku CMS v oblasti financování,“ uvedla kancelář.

Mnohé pak ve čtvrtek šokovalo oznámení Pavla Kroupy na sociálních sítích: „Od 1. 7. 2023 už v kanceláři nepůsobí zakládající partner Jiří Helán. Na základě dohody mezi mnou a Jirkou půjdeme dál každý svou cestou, a já jsem se tak stal jediným společníkem KROUPAHELÁN.“ Oznámení učinil i Jiří Helán: „Po 13 letech budování KROUPAHELÁN jsme se rozhodli udělat mezi KROUPA_HELÁN mezeru a každý jít vlastní cestou. Já mám teď příležitost vytvořit něco nového, inovativního, co obstojí i v době nástupu generativního AI a současně se vrhnout i do jiných projektů.“

Další vlnu personálií pak nutně vyvolá úspěch Veroniky Křesťanové, Kateřiny Ronovské a Roberta Fremra v Senátu. Brzy je totiž prezident Petr Pavel jmenuje novými ústavními soudkyněmi a soudcem a pravděpodobně se tak budou přeobsazovat jejich dosavadní pozice: Fremr nyní působí jako místopředseda Vrchního soudu v Praze, Křesťanová jako místopředsedkyně pražského Městského soudu a nelze ani očekávat, že by Ronovská zůstala vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Zároveň, po jejich příchodu, bude mít Petr Pavel u Ústavního soudu už šest svých nominantů a po dnešku patrně rovněž nově jmenovaného předsedu. Z „třetího“ Ústavního soudu se tak viditelně stává ten „čtvrtý“ a už nyní můžeme z dosavadních kariér jeho nových členů dovozovat, kudy se bude české ústavní soudnictví dál ubírat.

A ještě jedna zpráva, jíž se zatím nedostalo moc pozornosti, ale za zájem určitě stojí. Advokátka Eva Ondřejová nedávno oznámila na Linked-Inu vznik spolku Unie mediálních advokátů, jehož je předsedkyní. „Spolek sdružuje odborníky z řad advokátů, podnikových právníků, mediálních poradců zaměřujících se v rámci mediálního práva na specifickou oblast ochrany osobnosti. Spolek vznikl za účelem sdružování erudovaných odborníků, kteří se skutečně zabývají problematikou ochrany osobnosti. Základní premisou je nalézt rovnováhu mezi svobodou projevu a ochranou osobnosti a v tomto ohledu podporovat dobrý obraz advokacie a odborné veřejnosti,“ dočteme se webu Unie, jejímiž zakládajícími členy jsou vedle Ondřejové Bohdan Chrenovský a Miroslava Zajíčková.

Předchozí

Nová aliance: Eversheds spolupracuje s čínskou King & Wood Mallesons

Brezániová: Pracovní právo je plné emocí, a i proto se mu věnuji

Další