Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Slovenský deník SME a The Slovak Spectator nedávno nabídli svůj pohled na slovenský advokátní trh, vraťme se k němu v několika poukazech a zaměřme se zejména na to, co si z údajů o slovenské advokacii můžeme vzít pro domácí trh. České justiční prostředí pak tento týden vzrušila zpráva, že by snad novým předsedou Ústavního soudu měl být Josef Fiala. A postupně se k nám dostávají shrnující závěry z akce Milostivé léto II, která, zdá se, moc zájmu nevzbudila.
Největší advokátní kanceláří na Slovensku je podle metodiky SME a The Slovak Spectator – která spojuje řadu kritérií, například příjmy, zisk i počet advokátů – Soukeník-Štrpka, druhou pak Allen & Overy a třetí Relevans. Jediného původem českého zástupce v top desítce – Havel & Partners – předběhla na čtvrtém místě ještě kancelář Taylor Wessing.
Ještě jeden český zástupce se dostal do top desítky lokálních firem, a to na desátém místě PRK Partners. Naopak z mezinárodních kanceláří najdeme v desítce největších vedle již zmíněných také Dentons a Kinstellar. V přehledu deseti největších mezinárodních kanceláří se pak objevuje Peterka & Partners, a to na pátém místě, a na desátém místě ještě Rödl & Partner Advokáti. Neboli slovenská advokacie opravdu není řízená z Prahy a dosah tuzemských českých právních firem do Bratislavy a dalších slovenských měst není zase až tak výrazný, jak bychom si mohli někdy myslet.
Mandát Miloše Zemana na Pražském hradě se sice neúprosně chýlí ke konci, prezident ale možná ještě promluví do justičních záležitostí. Ústavní soud má sice vzhledem k tomu, že Zeman už po neúspěšné kandidatuře Petra Poledníka na prázdný post nikoho nenavrhl jen 14 členů místo očekávaných 15, přesto se ale podle textu Seznam Zpráv prezident možná ještě pokusí obsadit post předsedy tohoto soudu, a to stávajícím ústavním soudcem Josefem Fialou. „Současnému předsedovi Pavlu Rychetskému končí mandát v srpnu. Takže jeho nástupce by měl vybrat až nový prezident, jehož jméno bude známé po volbách na konci ledna. Několik dobře informovaných zdrojů však zmiňuje reálnou možnost, že Zeman jmenuje předsedu klíčové soudní instituce, ještě než v březnu opustí funkci,“ dočteme se na serveru.
Pokud Zeman něco takového skutečně udělá, bude to ošklivý políček justici i veřejnosti jako takové. A to bez ohledu na osobnost profesora Fialy, takovýto krok končícího prezidenta by se nehodil nikdy a u nikoho.
Poměrně v tichosti skončilo na konci listopadu Milostivé léto II a politici už pracují na dalších podobných prodlužnických akcích. Tahle ale – soudě z předběžných poznatků Exekutorské komory – žádné terno nebyla. „Nižší zájem dlužníků a s tím související i menší počet žádostí o druhé kolo tzv. milostivého léta,“ shrnula akci lapidárně Exekutorská komora: „Mezi nejčastější problémy patřilo především to, že se i tentokrát o milostivé léto ucházeli lidé, kteří na něj neměli nárok, např. nedlužili veřejnoprávnímu subjektu. Dlužníci se také často zapomínali identifikovat především při korespondenci prostřednictvím e-mailu a v neposlední řadě se objevily i případy, kdy si stáhli špatný formulář a žádali vlastně o Milostivé léto I.“
Podle prezidenta Exekutorské komory Jana Mlynarčíka může menší zájem souviset mimo jiné s tím, že se druhé milostivé léto opakovalo krátce po skončení prvního: „Ti, kteří se oddlužit chtěli a mohli, využili podle mého názoru už to první kolo, opakování mířilo na stejnou skupinu. Těch aktivních dlužníků jednoduše bylo méně, protože se o řešení své dluhové situace postarali během Milostivé ho léta I.“ Co k tomu dodat.