Nové číslo LB: Exkluzivní informace z advokacie

|

Editorial Jana Januše – Marcela Káňová, dosavadní Associate Partnerka společnosti IBM, se na začátku dubna vrátila do advokacie, a to na partnerskou pozici do kanceláře Rowan Legal. Je nám potěšením, že se tuto skutečnost rozhodla oznámit prostřednictvím partnerského rozhovoru dubnového vydání magazínu Lawyers & Business. Podobně jako Vít Šilhavý více informací o jeho nové advokátní kanceláři Sphere, kterou založil s Jakubem Pártlem, a také o novém informačním systému Bill, jenž je určený nejenom pro office management advokátních kanceláří. Nebo jako Zbyněk Drobiš a Radek Novotný, kteří se s námi na dalších stranách podělí o úvahy, které vedly k raketovému nástupu jejich stále ještě nové a čistě retailové advokátní kanceláře Drobiš & Novotný, jež za první rok své existence obratově přesáhla 10 milionů korun.

Magazín Lawyers & Business se nedávno rovněž podílel na exkluzivní debatě CEO Roundtable našeho sesterského časopisu CEO. O rodinných firmách, jejich aktuálních radostech i těžkostech nebo o možnostech jejich předávání diskutovali Aleš Eppinger – jímž spoluvlastněná kancelář Eppinger & Kolárová Legal byla partnerem debaty – a „nejvyšší možní“ zástupci firem David Krajíček (DK Family Office), Martin Vopěnka (Nakladatelství Práh), Miroslav Kotík (EFKO-karton) a Jiří Stopka (Stopka Nábytek). I o této akci si samozřejmě přečtete více, podobně jako třeba o aktuálním dění kolem sektorových daní v analýze, kterou pro nás připravili odborníci z Deloittu v čele s Jiřinou Procházkovou.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral pak jasně vzkazuje: „Český rozhlas oslaví 100. výročí v historicky nejlepší kondici. Aby ji udržel, potřebuje alespoň částečně zvýšit poplatek.“ Jak konkrétněji by podle něj měli legislativci postupovat, pak jasně vysvětluje i zdůvodňuje. Už tradičně vás ale také čekají nové texty Jiřího Matznera, Stanislava Servuse nebo Karla Havlíčka. Jako vždy je toho ale ještě daleko víc.

Přeji vám inspirativní čtení.

Jan Januš, šéfredaktor Lawyers & Business

Snímek obrazovky 2023-03-27 v 21.56.37

Lawyers & Business si můžete zakoupit například na webu mojecasopisy.cz.

MARCELA KÁŇOVÁ MÍŘÍ Z IBM DO ROWAN LEGAL 

Advokátka Marcela Káňová se po působení v „korporátu“, ve slavné IBM, vrací do advokacie. Jak prozradila exkluzivně pro Lawyers & Business, na začátku dubna začala působit v advokátní kanceláři Rowan Legal, a to jako její nová a také aktuálně jediná partnerka. „Budu se věnovat právu, na to se teď opravdu moc těším. Ale také business developmentu: v oblastech hospodářské soutěže, IT práva a veřejných zakázek,“ prozrazuje Marcela Káňová v našem partnerském rozhovoru. 

SEKTOROVÉ DANĚ: POMOHOU NAPJATÝM ROZPOČTŮM, ČI POVEDOU K SOUDNÍM SPORŮM? 

Zdanění konkrétního sektoru ekonomiky je jedním z nástrojů daňové politiky, který se objevuje především v období krize či potřeby vyšších příjmů do veřejných rozpočtů. Některé členské státy Evropské unie mají se sektorovými daněmi již bohaté zkušenosti. V České republice jsou tyto zkušenosti omezené a možná i díky tomu aktuální zavedení tzv. windfall tax vyvolalo hojné diskuse mezi podnikateli i litigačními právníky. (Analýza Jiřiny Procházkové a Martina Černého ze Deloitte Legal).

VÍT ŠILHAVÝ SE SPOJIL S JAKUBEM PÁRTLEM DO KANCELÁŘE SPHERE. UVÁDÍ ALE NA TRH TAKÉ SOFTWARE BILL 

Advokát Vít Šilhavý nedávno uvedl na trh nový software Bill, určený zejména pro office management advokátních kanceláří, ale rovněž dalších poradenských profesí. Navázal tím už na svou předchozí právně-informační aplikaci ověřující například politickou exponovanost jednotlivých osob či whistleblowing software. „Aplikace Bill mě napadla, když jsem jako začínající advokát potřeboval software pro správu své agendy, zejména vykazování a fakturaci, a to ideálně automatizovaně a online, abych tím trávil minimum času, a když už, tak například v tramvaji na cestě z práce. Bill byl tedy původně zamýšlen jako software pro začínající advokáty, již v prvních měsících vývoje jsme  však zjistili, že vlastně nechceme nějaké polovičaté řešení, ale prémiový produkt, který bude vhodný i pro ty největší hráče na trhu,“ říká Šilhavý v našem partnerském rozhovoru. Také ale s advokátem Jakubem Pártlem spoluzaložil novou advokátní kancelář SPHERE: „Soustředíme se primárně na podnikatelský sektor, a to na oblasti M&A, finančních trhů a realit a samozřejmě práva IT. Pokud bych měl vypíchnout nějaký záměr, tak je to poskytování kvalitních právních služeb právě v těchto oblastech a řízený růst kanceláře.“ 

RODINNÝM FIRMÁM BY PROSPĚL JEDNODUŠŠÍ EXIT ZAKLADATELŮ A DAŇOVÁ ZVÝHODNĚNÍ 

 V České republice se aktuálně připravuje zákon o rodinném podnikání, který by měl umožnit jednodušší a smysluplně „zaplacený“ exit jejich zakladatelů, zaznělo na debatě CEO Roundtable, jíž uspořádal právě na téma Rodinné firmy magazín CEO ve spolupráci s Lawyers & Business. O současnosti i budoucnosti rodinného podnikání diskutovali Aleš Eppinger, David Krajíček, Martin Vopěnka, Miroslav Kotík a Jiří Stopka. 

PRÁVNÍ MINIMUM, KTERÉ JE POTŘEBA VYŘEŠIT U KAŽDÉHO START-UPU 

Právní základ každého začínajícího podnikatelského subjektu (start- upu) je vcelku jednoduchý. Složitější bývá volba toho správného právního nastavení na začátku podnikání tak, aby bylo pro začínajícího podnikatele finančně dostupné, dostatečně flexibilní a současně mu poskytlo potřebnou ochranu v případě, kdy by start jednoduše nevyšel. V tomto článku se tak zaměříme na jednotlivé oblasti, které by začínající podnikatelé měli řešit buď ještě před samotným vstupem do podnikání, nebo v jeho počáteční fázi. 

KYBERNETICKÉ HROZBY: POŽADAVKY NA VÝKUPNÉ VE VÝŠI MILIONŮ DOLARŮ JSOU STÁLE ČASTĚJŠÍ 

„Provoz pražského letiště byl omezen po dobu několika dní z důvodu silného kybernetického útoku.“ „Hackeři požadují miliony na výkupném za osobní údaje Fakultní nemocnice Brno.“ „Společnost O2 již několik dní čelí masivním útokům zahraničních hackerů na počítačové systémy firemních zákazníků.“ Máte pocit, že poslední dobou slyšíte čím dál častěji podobné zprávy? Nejste sami. Kybernetické bezpečnostní hrozby jsou v dnešní době stále větším problémem. (Analýza Davida Němečka z Eversheds Sutherland)

MĚSTA SE MUSÍ ROZHOUPAT S VLASTNÍ VÝSTAVBOU. JINAK SE BYTOVÁ KRIZE NEVYŘEŠÍ 

Dostupnost bydlení se dlouhodobě zhoršuje. Nejde jen o to, že koupit si vlastní byt či dům už je patrně pro většinu lidí finančně nereálné, ale také o to, že se raketově zvyšuje cena nájemného: loni tyto platby rostly dvouciferným tempem. Hlavním důvodem této krize na rezidenčním trhu je nepochybně nedostatečná nabídka nemovitostí. Města proto musejí sama začít jednat, na novou legislativu už čekat nemohou. (Analýza Jakuba Štilce a Vojtěcha Brolíka ze Štilec & Partners).

DROBIŠ & NOVOTNÝ: JSME SPECIALISTÉA PRÁVNÍ MARKETING SI DĚLÁME SAMI. I DÍKY TOMU JSME VYROSTLI TAK RYCHLE 

Advokáti Zbyněk Drobiš a Radek Novotný se před necelými dvěma lety rozhodli vydat vlastní cestou a postavit na české poměry netradiční kancelář. Zaměřili se čistě na retailovou klientelu, které nabízejí poměrně úzkou, ale jasnou specializaci, spočívající zejména v odškodňování po dopravních nehodách, po pracovních úrazech a na nemovitostní právo v rámci online právní pomoci. A za loňský rok přesáhl  obrat jejich advokátní kanceláře Drobiš & Novotný 10 milionů korun. „To nám aktuálně otevírá nové možnosti, ale je to také jistý závazek. To, že jdeme správnou cestou, potvrzují i spokojení klienti, jen za poslední rok máme zhruba 100 pozitivních recenzí,“ přemítají teď oba právníci, kteří jsou ale hlavně dobrými kamarády se stejnými hodnotami, i proto jim tak společný byznys nejspíše funguje tak, jak funguje. V partnerském rozhovoru pro Lawyers & Business nyní nabízejí svůj příběh i jako inspiraci pro ostatní začínající advokáty. 

JAK SE SPRÁVNĚ PŘEDÁVAJÍ FIRMY: KRIZOVÝ A ZÁVĚTNÍ PLÁN  JAKO ZÁSADNÍ PRVKY NÁSTUPNICKÉHO PLÁNU 

Lawyers & Business nabízí ve spolupráci s partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, pravidelný seriál, který vás provádí různými nástrahami nástupnictví. Čtvrtý díl je o krizovém a závětním plánu. 

CO SE DĚJE VE VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH A HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽI? 

Co zásadního se událo v oblasti veřejných zakázek a hospodářské soutěže? Co se naopak teprve chystá a nemělo by uniknout pozornosti? Advokátka a přední odbornice na tato témata Marcela Káňová nabízí odpovědi v pravidelném přehledu novinek, aktuálního dění, trendů, rozhodovací praxe a judikatuře pro Lawyers & Business. 

MICHAL TOMÁŠEK NÁM KE SVÝM ŠEDESÁTINÁM NADĚLIL DVĚ ZÁSADNÍ KNIHY 

Profesor Michal Tomášek, lídr oboru evropské právo v České republice, proděkan pražské Právnické fakulty, vedoucí její katedry evropského práva a rovněž místopředseda Vědecké rady Akademie věd ČR, oslavil 20. února 60. narozeniny. A to na vrcholu vědecké a publikační činnosti. Krátce po sobě totiž vydal dvě zásadní knihy: velkolepý komentář k hlavním evropským smlouvám a vzpomínkovou publikaci Bilanční zpráva 60. 

RENÉ ZAVORAL: ČESKÝ ROZHLAS OSLAVÍ 100. VÝROČÍ V HISTORICKY NEJLEPŠÍ KONDICI. ABY JI UDRŽEL, POTŘEBUJE ALESPOŇ ČÁSTEČNĚ ZVÝŠIT POPLATEK
Český rozhlas plánuje na letošní jaro velké oslavy 100. výročí začátku svého vysílání. Přímo 18. května tak nabídne zájemcům velký koncert v Riegrových sadech, s Národním technickým muzeem uspořádá rozsáhlou výstavu, přichystá také množství programových lahůdek a zpravodajských událostí. „Jsem opravdu rád, že 100 let Českého rozhlasu slavíme v době, kdy je v naprosto nejlepší kondici, ve které kdy historicky byl,“ říká v našem rozhovoru jeho generální ředitel René Zavoral. Zároveň ale upozorňuje na problémy, v nichž by se mohlo médium během jednoho či dvou roků ocitnout, pokud nedojde alespoň k částečnému zvýšení rozhlasového poplatku, který lidé Českému rozhlasu platí. V současnosti jde o 45 korun, Rozhlas by jej rád navýšil na 60 korun. „Šlo by o dvě koruny denně, za které nabízíme 25 stanic, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ještě před covidem jsme uskutečnili průzkum, podle něhož podporovalo zvýšení rozhlasového, ale i televizního poplatku přes 80 procent lidí. V současnosti by to možná bylo méně, ale pořád by šlo o vysokou podporu. Jsem přesvědčený o tom, že společnost si ve své většině – a o to více v této době, kdy se potýkáme s válečným konfliktem, problémy s hospodařením a dalšími krizovými věcmi – uvědomuje postavení a úlohu médií veřejné služby.“

Předchozí

Nastupující generace: Natálie Cmíralová a Jakub Kačerek z PRK

Marcela Káňová míří z IBM do Rowan Legal

Další