Nové číslo LB: O M&A loni, letos i v budoucnu

|

Editorial Jana Januše – Lawyers & Business se v prvním letošním čísle zaměřil na trh fúzí a akvizic, zejména výhledem na letošní rok, ale rovněž hodnocením roku předchozího. Celkem předních 10 expertů na M&A, mezi nimiž jsou například Karel Muzikář, Dagmar Dubecká, Petr Zákoucký nebo Jan Frey, popisuje na následujících stranách své vidění transakčního byznysu a hodnotí, který z obchodů byl loni nejvýznamnější. Nejčastěji zaznívá, že spojení Avastu a NortonLifeLock, opakovaně se ale také objevuje převzetí úvěrového portfolia Sberbank Českou spořitelnou.

Přichystali jsme pro vás rovněž několik partnerských rozhovorů: s šéfy české kanceláře Eversheds Sutherland Bernhardem Hagerem a Bořivojem Líbalem o její současnosti i budoucnosti, s Jakubem Štilcem, jehož kancelář Štilec & Partners se stala první právnickou spolupracující organizací Národního centra Stavebnictví 4.0, společníky Aegis Law Janem Kramperou, Tomášem Procházkou a nově také Václavem Faltusem o prvním roce fungování této značky či s legislativcem a poradcem Vilémem Anzenbacherem, který naznačuje, že základní prvky Milostivého léta lze použít i v dalších právních oblastech.

Přečtete si také analýzy od Jiřího Matznera, Martina Koldinského či Barbory Dubanské nebo pravidelné rubriky Stanislava Servuse, Karla Havlíčka a Lucie Radkovičové, stejně jako nahlédnete k našemu dalšímu partnerovi, Unii podnikových právníků. Mapovat dění ve veřejných zakázkách a hospodářské soutěži pak pro nás začíná přední odbornice na tato témata Marcela Káňová. 

Neboli máme pro vás ještě větší dávku rozhovorů, analýz a informací spojených s advokacií, právem, poradenstvím a byznysem než obvykle. Lawyers & Business totiž bude letos vycházet formou takto plných a nabitých dvouměsíčníků, které podle našeho názoru lépe reflektují rychlost dnešní doby a časové možnosti nás všech. Přidáme k nim ale rovněž minimálně dva speciály, a to na jaře už podruhé Advokátní kanceláře roku a na podzim Compliance 2023/2024.

Snímek obrazovky 2023-01-31 v 10.11.37

LAWYERS & BUSINESS Č. 1/2023

V EVERSHEDS CHCEME PRÁVNÍKY, KTEŘÍ S NÁMI HODLAJÍ VYRŮST AŽ DO NEBES 

Advokátní kancelář Eversheds Sutherland, která globálně patří mezi 10 největších právních firem světa, řídí v Česku od loňského září dva lidé, Bernhard Hager a Bořivoj Líbal. Společně kancelář konsolidovali a snaží se zvýšit její profitabilitu. Firma se ale nechce zastavit a plánuje další růst. Rozhlíží se tak po trhu a vhodným kandidátům je schopna nabídnout i ekvitní partnerství. „Díváme se po pracovitých lidech, kteří si věří a mají co nabídnout, v jiných kancelářích se ale nedokážou tak rychle dostat nahoru. Hledáme parťáky do právního byznysu, kteří nám ho pomohou posouvat kupředu, ne právníky zaměstnance. A platí to na všech úrovních seniority,“ shodují se v partnerském rozhovoru oba právníci. 

M&A 2023/2024: PŘEVLÁDÁ MÍRNÝ OPTIMISMUS 

Jak to bude letos a do budoucna vypadat na trhu fúzí a akvizic? A jaký byl v tomto ohledu loňský rok, poznamenaný válkou na Ukrajině, zdražováním a inflací? Magazín Lawyers & Business tuto situaci zmapoval ve spolupráci s deseti předními českými experty, kteří se fúzím a akvizicím věnují každý den. 

NEFUNKČNÍ STAVEBNÍ ZÁKON CÍTÍME V PENĚŽENKÁCH VŠICHNI 

Doufám, že rok 2023 bude vyplněný smysluplnou odbornou debatou nad změnami ve stavebním zákoně, říká Jakub Štilec, odborník na stavební a nemovitostní právo a vedoucí partner kanceláře Štilec & Partners, která se nedávno stala první advokátní kanceláří spolupracující s Národním centrem Stavebnictví 4.0. „Délka povolovacích procesů staveb je u nás jedna z nejhorších na světě a v Praze chybí přes 100 tisíc bytů. Ty dvě věci spolu úzce souvisí, způsobují růst cen bydlení a ženou lidi do drahých nájmů nebo ven z měst. Zkrátka ohledně stavebního zákona již žerty stranou,“ říká Štilec v našem partnerském rozhovoru. „Máme tu bytovou krizi jako řemen a určitě se s ní budeme potýkat dlouho. Problém je, že dnes již není v rovině vlastnického bydlení, ale u nájmů,“ upozorňuje pak na další problém. 

JIŘÍ MATZNER: K ČEMU LZE VYUŽÍT PŘÍDATNÉ SPOLUVLASTNICTVÍ 

Přídatné spoluvlastnictví je zvláštním typem spoluvlastnictví k určité věci, která souvisí s vlastnictvím jiné „hlavní“ věci a je svým účelem potřebná k řádnému užívání této „hlavní“ věci ve vlastnictví výlučném. Přídatné spoluvlastnictví vzniká na základě smlouvy a díky praktičnosti daného institutu má mnoho využití – především v oblasti spoluvlastnictví k nemovitostem. Jaké konkrétně?

ZÁKLADNÍ PRVKY MILOSTIVÉHO LÉTA MŮŽEME POUŽÍT I V DALŠÍCH PRÁVNÍCH OBLASTECH 

„Milostivé léto je biblický pojem, kdy po uplynutí 49 let, tedy jednou za generaci, mělo proběhnout něco na způsob hromadného oddlužení,“ připomíná v našem partnerském rozhovoru legislativec Vilém Anzenbacher, který je místopředsedou Komise pro spravedlnost a lidská práva KDU- ČSL a také CEO poradenské společnosti VilAnzen Group, a na vytvoření institutu novodobého Milostivého léta se významně podílel. „Ze strany státu často znělo, že lidé v ,šedé zóně’ s mnohačetnými exekucemi jsou pro stát velmi nákladní. Vznikla tak myšlenka dát dlužníkům šanci jednorázově zaplatit jistinu, pokud dluží státu v širším slova smyslu, tedy například i státem vlastněným společnostem a základní poplatek exekutorovi za jeho objektivně vykonanou práci.“ Nyní se podle něj uvažuje o tom, „jak základní prvky tohoto institutu převzít a aplikovat i v dalších oblastech práva“. 

MARTIN KOLDINSKÝ PŘEVODNÍ CENY JSOU STÁLICÍ DAŇOVÝCH KONTROL. CO ŘEŠÍ A JAK PROBÍHAJÍ? 

Každý, kdo se pohybuje v oblasti podnikových financí, účetnictví a daní, zcela jistě už alespoň jednou slyšel termín transfer pricing či jeho český ekvivalent převodní ceny. A to velmi pravděpodobně ve spojení s méně oblíbeným slovním spojením daňová kontrola. V posledních letech je stále slyšet, že převodní ceny jsou jednou z prioritních oblastí, na kterou se správce daně velmi aktivně zaměřuje. To koneckonců potvrzuje i sama finanční správa, když každoročně vydává statistiku obsahující počet provedených daňových kontrol zaměřených právě na převodní ceny a jejich každoroční výsledky v podobě doměřené daňové povinnosti či snížené ztráty českých daňových subjektů. 

CO SE ZMĚNILO A ZMĚNÍ V DANÍCH 

Experti z poradenské společnosti BDO zpracovali přehled těch nejzásadnějších změn v daňové legislativě v roce 2023. 

REVOLUCE, NEBO STAGNACE? PĚT TÉMAT ZDRAVOTNICKÉ  LEGISLATIVY V ROCE 2023 

Expertka na zdravotnické a farmaceutické právo Barbora Dubanská vybrala pro Lawyers & Business pět zásadních a aktuálních témat související legislativy. Půjde tak v roce 2023 ve zdravotnictví a ve farmacii – pohledem práva – o revoluci, nebo stagnaci? 

JAK SE SPRÁVNĚ PŘEDÁVAJÍ FIRMY: ZÁKLADNÍ BODY NÁSTUPNICKÉHO PLÁNU 

Lawyers & Business pokračuje ve spolupráci s partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, v pravidelném seriálu, který vás provede různými nástrahami nástupnictví. Třetí díl je
o nástupnickém plánu a family business governance. 

CO SE DĚJE VE VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH A V HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽI 

Otevíráme novou rubriku věnovanou aktuálnímu dění ve veřejných zakázkách a hospodářské soutěži. Autorsky ji připravuje přední odbornice na tato témata, advokátka Marcela Káňová, která má zkušenosti ze strany regulátora, soukromé sféry i akademie. 

PODANÁ RUKA V AEGIS LAW PLATÍ. I PRO VSTUP NOVÉHO SPOLEČNÍKA 

Nové advokátní kanceláři Aegis Law se za první rok existence podařilo mimořádně rychle vyrůst. Jak v našem partnerském rozhovoru prozrazují její společníci Jan Krampera, Tomáš Procházka a nově také Vojtěch Faltus, za první rok je obratově na zhruba 30 milionech korun a počet jejích lidí se oproti začátkům navýšil troj- až čtynásobně. „Chceme, aby naše kancelář měla budoucnost. Tu by určitě neměla, kdyby do ní nepřicházeli mladší partneři,“ říká pak jasně Jan Krampera.

LUCIE RADKOVIČOVÁ: PĚT SITUACÍ, KVŮLI KTERÝM ADVOKÁTI ZTRÁCEJÍ KLIENTY 

Čas od času právní služby také nakupuji. A řeknu vám, mít možnost vnímat spolupráci z pozice klienta je velmi poučné. 

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ MUŽI ČESKÉHO BYZNYSU PŘEVZALI OCENĚNÍ MAGAZÍNU CEO 

Deset českých manažerů a podnikatelů ocenila anketa TOP MUŽI MAGAZÍNU CEO, jejímž cílem bylo upozornit na výjimečné osobnosti českého byznysu. Sedm vítězů oborových kategorií a tři ocenění v absolutní kategorii si ceny převzali na slavnostním vyhlášení v kopuli Národního muzea. Absolutním vítězem ankety se stal Štěpán Michlíček, generální ředitel firmy British American Tobacco pro ČR a Slovensko. 

ŠOKUJÍCÍ PŘEDPOVĚDI PRO ROK 2023: MACRON ODSTOUPÍ, EU ZALOŽÍ OZBROJENÉ SÍLY A ZLATO VYSTŘELÍ 

Saxo Bank opět vydala svou pravidelnou publikaci 10 šokujících předpovědí, tentokrát pro rok 2023. Její predikce nepotěší Macrona, příznivce brexitu ani evropské antifederalisty. Pro letošek jsou předpovědi inspirovány podobnostmi mezi dnešní Evropou a situací, která na kontinentě panovala počátkem 20. století. 

ANDREA POVAŽANOVÁ: LEADERSHIP COACHING MĚNÍ PODNIKATELE NA MANAGERY A MANAGERY NA LEADERY 

Jak ustát vysněné vrcholové pozice a nenechat si současně rozbořit osobní či rodinný život. Jak na cestě vrcholového řízení a naplňování cílů společnosti nepřeletět ten svůj. Jak hořet a nevyhořet. A jak uřídit nejen sebe, ale i stres. A v prvé řadě, jak se obklopit těmi správnými lidmi a vést je nově. O tom je novodobý leadership coaching. 

JIŘÍ BŘEZINA: ČEŠI MAJÍ V DETEKTIVKÁCH PŘEHLED. PSÁT PRO NĚ JE RADOST 

Jiří Březina patří k nejlepším českým autorům kriminálních románů, už dvakrát vyhrál cenu pro nejlepší detektivku roku. I když se k napsání své první – a nyní rozebrané – knihy Na kopci dostal českobudějovický autor až díky sázce s kamarádkou, knihy miloval od dětství a touhu psát měl dlouhodobě, i když se jí prý bál. „Nepokládal jsem za reálné stát se spisovatelem. Ještě teď se vlastně trochu ošívám, když o mě někdo jako o spisovateli mluví,“ říká Březina, který jen do série příběhů vyšetřovatele Tomáše Volfa, zahájené Promlčením a Polednicí, letos na podzim přidal v pořadí pátou knížku, Nalezení.

Lawyers & Business si můžete zakoupit například na webu mojecasopisy.cz.

Předchozí

Kdo má nakročeno k Ústavnímu soudu? A co řeší advokátní komora?

Podaná ruka v Aegis Law platí. I pro vstup nového společníka

Další