Pečenka: Stávající stavební zákon je neuchopitelný v praxi

|

„Jsem rád, že se tato reforma udála,“ představil svůj základní postoj k novému stavebnímu zákonu na úvod Lawyers & Business: FORUM advokát Roman Pečenka, reprezentující partnera natáčení PRK Partners: „Stávající zákon je téměř neuchopitelný v praxi, vyvolává obrovské množství výkladových potíží a vede i k prodlužování stavebního řízení. Dnes a denně se setkáváme s tím, že úředníci na stavebních úřadech v podstatě tápou v tom, co je jejich základním zákonem a co je jejich správní řízení. A my se dostáváme do situace, kdy jim musíme našeptávat a v podstatě je vzdělávat. Přijde mi to absurdní.“

Pečenka se obává zejména toho, že z původních záměrů nového stavebního zákona se mohla poslaneckými změnami vytratit koncepčnost původního kolektivu autorů. Podle Pečenky pak byl původní věcný záměr ambiciozní, ale finální zákon je vlastně z velké části jen dílčí novelizací celého procesu.

I přes veto Senátu schválila předchozí Poslanecká sněmovna nový stavební zákon. Je tak součástí právního řádu a postupně má nabývat účinnosti, a to až do 1. července 2023. Nová vláda Petra Fialy ale již ohlásila, že jej chce významně měnit. Je to rozumné? A jaký vývoj situace lze nyní očekávat? O tom v dalším vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM diskutovali bývalá náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková a partner advokátní kanceláře PRK Partners Roman Pečenka.

Předchozí

Allen & Overy radila v několika významných bankovních operacích

V čele marketingu systémů HELIOS je nově Kateřina Trčalová

Další