Petr Fiala: Chápu nespokojené zaměstnance soudu

|

Premiér Petr Fiala (ODS) chápe nespokojenost zaměstnanců soudů s platy, věří, že se podaří najít řešení. Stávka je důsledkem několika let neřešeného problému. Členové vlády se podle něj shodli, že se otázkou rozpočtu letošního roku budou nadále zabývat. Předseda vlády reagoval na středeční stávku zaměstnanců justice za vyšší platy. Průměrný plat zaměstnanců soudů byl loni 36.916 korun, průměrná mzda v Česku dosáhla 43.341 korun.

Do stávky se zapojila většina z 9500 pracovníků soudů. Soudy proto zrušily řadu naplánovaných jednání. Vedení soudů stávku podporují, na platové podhodnocení zaměstnanců svých soudů poukazují dlouhodobě.

„Stávka je důsledkem několika let neřešeného problému. Chápu zaměstnance soudů, že nejsou spokojeni a věřím, že se nám podaří najít společné řešení. Členové vlády se shodli, že se otázkou rozpočtu letošního roku budou nadále zabývat,“ sdělil Fiala.

Odborový svaz vyhlásil výstražnou stávku minulý týden po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), žádá navýšení platů o 15 procent a také diskusi o vytvoření nových platových tabulek pouze pro justici, které budou oddělené od tabulek ostatních státních zaměstnanců. Podle odborářů je reálná situace taková, že justiční personál nemá peníze na obstarání životních potřeb. Kvůli situaci v resortu svolal ministr Blažek na 13. června k jednání zástupce všech právnických profesí. Zaměstnanci soudů zůstanou podle předsedkyně justičních odborů ve stávkové pohotovosti, dokud nebudou schváleny nové platové tabulky pro justici.

Předchozí

Po vyšším platu volají i státní zastupitelství

V Praze se zvýšil počet neobsazených kanceláří

Další