V Praze se zvýšil počet neobsazených kanceláří

|

V prvním čtvrtletí se mírně zvýšila neobsazenost a nájemné pražských kanceláří. Dokončená byla jedna kancelářská budova, a to Roztyly Plaza v Praze 11 o rozloze 21.700 metrech čtverečních. V současnosti se staví 58.600 metrů čtverečních administrativních ploch v osmi různých projektech. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers. Podle té i přes dlouhodobý nárůst nájmu zůstává hlavní město atraktivní lokalitou pro investory. Celkem bylo v Praze v prvním čtvrtletí 3,91 milionu metrů čtverečních kancelářské plochy.

Neobsazenost kanceláří vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta. V současné době je na trhu přibližně 292.000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor k okamžitému pronájmu. Nejvyhledávanější místa mají ovšem míru neobsazenosti významně nižší. Například v centru města je k dispozici přibližně 39.400 metrů čtverečních, tedy 6,7 procenta celkového objemu. Stejný podíl volných kanceláří má také Pankrác. V Karlíně je to pak 2,7 procenta a na Brumlovce 3,4 procenta.

Neobsazenost rostla i přes přírůstek administrativní plochy mírně podle Colliers také proto, že byly z trhu vyřazeny některé starší kanceláře kvůli přípravám na jejich nadcházející rekonstrukci. Podle analytika v Colliers Josefa Stanka se budou kanceláře v budoucnu rekonstruovat stále častěji.

„Vzhledem k tomu, že současný standard kanceláří se značně vzdálil tomu, co bylo považováno za moderní v devadesátých či nultých letech a také kvůli složitému povolování a nedostatku pozemků vhodných pro kancelářskou výstavbu v již zavedených kancelářských mikrolokalitách, jsou rozsáhlé rekonstrukce ideálním způsobem, jak transformovat trh s kancelářemi,“ řekl Stanko.

Nejvyšší dosažitelné nájemné se na pražském trhu v prvním čtvrtletí mírně zvýšilo zhruba o půl eura (přibližně o 12 korun) za metr čtvereční. Na konci čtvrtletí se nájemné v prémiových budovách v centru města pohybovalo na úrovni přibližně 28 eur (690 korun) za metr čtvereční za měsíc. V nejlepších lokalitách širšího centra pak 19 eur (470 korun) za metr čtvereční a ve zbytku města na úrovni do 16 eur (395 korun) za metr čtvereční.

„Růst cen nájemného je v Praze na rozdíl od řady okolních zemí jen mírný a trh díky tomu vykazuje značnou stabilitu. Pro investory, hledající vhodnou destinaci pro své pobočky, centra podnikových či informačních technologiích služeb anebo obchodní jednotky, tak Praha zůstává velmi atraktivní lokalitou, která dokáže konkurovat jak zemím z regionu střední a východní Evropy, tak například i Španělsku a Portugalsku, tedy trhům, kde kancelářské obory, jako jsou právě podnikové služby, aktuálně rostou,“ dodal Stanko.

V Lisabonu se nejvyšší nájemné podle Colliers aktuálně pohybuje mezi 21 až 28 eury za metr čtvereční za měsíc, v Madridu mezi 24 až 37 eury a ve Varšavě mezi 21 a 27 eury.

Předchozí

Petr Fiala: Chápu nespokojené zaměstnance soudu

Za Pavlem Smutným

Další