„Politik nemá nadržovat jedné skupině podle aktuální nálady, která je hodně prodlužnická“

|

Přinášíme celé znění odpovědi poslance Patrika Nachera (ANO) ve Foru květnového vydání Lawyers & Business k tématu dlužníků a věřitelů. Otázky zněly: Jak hodnotíte poslední změny v exekucích a insolvencích? Co podle vás může přinést stále se prohlubující prodlužnický přístup?

Exekucí je v České republice necelých 4,5 milionů, což je vzhledem k počtu obyvatel naší země extrémní číslo. Tento stav dusí všechny – řada dlužníků utíká do šedé neoficiální zóny, věřitelé často marně roky čekají na svoje peníze a stát v tom lítá jako nudle v bandě – na počátku (rok 2001) nastavil režim, který měl zlepšit vymahatelnost dluhů a ten se tak trochu vymkl kontrole. Věc má navíc nový aktuální rozměr – koronavirus a období ekonomické krize, která může odstartovat novou vlnu insolvencí a exekucí.

Situace se v posledních letech pomalu, ale jistě zlepšuje. Z čísel jasně vyplývá, že jde o nakumulovaný stav z minulosti. Zatímco počet nových exekucí v roce 2011 byl 936 tisíc, od té doby setrvale klesá. V roce 2019 bylo zahájeno necelých 507 tisíc a loni ještě o 100 tisíc méně. Zároveň se v posledních dvou letech poprvé stalo, že počet ukončených exekucí konečně převýšil počet nově nařízených. Klesá i celkový počet lidí, kteří jsou v exekuci. Co tím chci říci? Že máme-li ambici tento letitý problém skutečně vyřešit, musíme návrhy směrovat právě do minulosti. Naopak návrhy řešení zaměřené do dalekého budoucna zcela logicky nemohou být efektivním receptem na nánosy let minulých. Mezi takové patří hojně zmiňovaná teritorialita exekutorů, která neprávem zastiňuje ostatní navrhované změny.

Odpovědný politik má přicházet s vyváženým návrhem, který obsáhne všechny strany, nikoliv nadržovat jen jedné skupině podle zaměření a aktuální mediální nálady, která je v posledním období hodně prodlužnická. Oblast exekucí je komplikovaná, s mnoha vzájemně se vylučujícími zájmy, určitě nejde o jednostrannou záležitost, kde je na první pohled rozpoznatelné dobro a zlo. Černobíle zaměřené opatření může sice něco napravit, ale zároveň vytvoří podklad pro nové nespravedlnosti, které zase budou řešit naši následovníci ve Sněmovně. Třeba se budou za pár let divit dnešní atmosféře stejně, jako se nyní my divíme, cože to zákonodárci v oblasti exekucí schválili na přelomu let 2000 a 2001.

Všechny odpovědi zástupců parlamentních stran si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 5/2021. Elektronické vydání květnového čísla Lawyers & Business můžete zakoupit na Alza.cz.

Foto: Archiv P. Nachera

Předchozí

„Společnost potřebuje odstranit byznysový vymáhací klondajk“

Allen & Overy radí při akvizici Českých Radiokomunikací

Další