Januš: Právníci budou pro Ukrajinu stále důležitější. Ukrajinský desk vzniká v Arrows

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Advokátní kancelář Arrows ETL sestavuje „ukrajinský desk“, který má pomáhat ukrajinským uprchlíkům například s řešením problémů s propadlými doklady nebo jim usnadňovat začátky podnikání. U kulatého stolu v Poslanecké sněmovně o strategické pomoci Ukrajině to uvedla oděská právnička Anastazia Dzhygola, dřívější asistentka soudce, která se nyní přesunula do České republiky a s kanceláří spolupracuje. Deloitte ale rovněž vyhlásil výsledky Zákona roku, což znamená i to, že se v plné síly obnovují právní eventy. Dál pokračují také personálie. Například do kanceláře tdpA zamířil dřívější advokát Rowan Legal Pavel Víšek.

„Projekt Arrows je důležitý pro Ukrajince i pro vládu, napomáhá řešit problémy ještě před tím, než vzniknou,“ uvedla během svého vystoupení na půdě Poslanecké sněmovny, kterou organizoval a moderoval ze své pozice poslance ODS Pavel Staněk, Anastazia Dzhygola. „Velká řada z nás chce žít plnohodnotný život a chceme dělat cokoliv, co zvládneme,“ řekla rovněž ukrajinská právnička. „Nestojíme s nataženou rukou, jsme zvyklí všechno si řešit sami, vzdělávat se. Ale to neznamená že bychom nějaký typ pomoci nepotřebovali.“ 

Budiž to i připomenutím, že na válku na Ukrajině a všechny související problémy nesmíme zapomínat, byť je pozornost mnoha z nás po jejím dvouměsíčním trvání už rozptýlená. Naopak úkoly pro právníky budou stále rozsáhlejší. Ostatně, lze připomenout odpověď předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky na anketní otázku z dubnového čísla magazínu Lawyers & Business: „Inter arma silent musae. Podobně tomu je i s právem. Na právní a administrativní spolupráci přijde čas v době poválečné obnovy Ukrajiny v rámci nějaké obdoby Marshallova plánu. Ta by měla být už teď promýšlena. Tehdy přijde čas právníků a ekonomů. Nyní mají slovo politici, vojáci a zbrojaři.“

Výsledky Zákona roku, které byly tento týden vyhlášeny, jsou na první pohled překvapivé, na ten druhý jsou ale úplně logické. Nový stavební zákon – který mezi legislativními počiny z loňského roku s velkým náskokem vyhrál – je totiž regulací, jíž opravdu a dlouhodobě potřebujeme. K jejímu schválení vedla dlouhá cesta, nová vláda do ní ale paradoxně okamžitě hodila vidle. Zpochybnila ji, reputačně téměř rozdupala a samozřejmě začala přepisovat. Udělat si nyní pořádek v tom, jak to vlastně s novým stavebním zákonem bude dál, tak není vůbec jednoduché. Celé je to bohužel pro české zákonodárství a jeho kvalitu symptomatické. 

Díky anketě Zákon roku, která letos proběhla za mediálního partnerství Lawyers & Business, si ale jasně připomínáme, že nové nastavení nejen stavebních řízení bezpodmínečně potřebujeme. A v neposlední řadě jde rovněž o velkou satisfakci pro Františka Korbela, partnera Havel & Partners, který je vnímám jako původní autor návrhu tohoto zákona. Mimochodem, možná se teď také hodí připomenout loňský kulatý stůl Lawyers & Business: FORUM právě o novém stavebním právu. Tak se na něj podívejte.

Předchozí

Pane doktore, můžu se jen zeptat? Lucie Radkovičová radí co dělat

Oblíbené osobní dodávce e-Rifter benzín nevoní

Další