Proč obleky, pořádná krejčovina a věci na zakázku nikdy nevymřou

|

Tohle téma už je možná staré jako lidstvo samo. Každá generace kritizuje tu novou za to, jak žije a hlavně za to, jak se obléká. Že za jejich mladých let se tohle nebo tamto nesmělo, nedělalo nebo dělalo jinak. A i přes to všechno je oblek jeden z mála druhů oblečení, který nezmizel a rozhodně se k tomu ještě nechystá.

Už dávno před rokem 2020, kdy se pořád ještě s větším či menším nadšením chodilo do kanceláří, restaurací a divadel, se čas od času prorokoval brzký konec obleku. Nestalo se. Vyberte si jakýkoli mezník – divoké devadesátky, začátek Facebooku s Markem Zuckerbergem v mikině, Steva Jobse v roláku, coronu v pyžamu nebo třeba crypto milionáře v teplákách. Nikdo z nich oblek pořád ještě nedokázal zlomit. Když totiž nastane „ona událost“, a ta může být pro každého jiná, vždycky si nakonec i ten nejzarytější odpůrce oblek vezme. (Ano, když se Facebook soudil i Zuckerberg sundal mikinu.)

To, proč tady s námi oblek pořád je, má několik důvodů. 

Jedním z nich je fakt, že zatím ještě pořád nikdo nevymyslel nic lepšího. Neexistuje žádný jiný kousek oblečení, který by dokázal, pokud je správně střižený, zalichotit téměř jakékoli postavě. Je jedno, zda jste Danny DeVito, The Rock nebo třeba Michael Jordan. Je jedno, jestli máte vysekanou postavu jako ze starých řeckých bájí a pověstí nebo spíš tíhnete k pěti kouskům a víkendovému gauči. Oblek vám vždy dokáže zvýraznit to, co ukázat chcete a zakrýt to, co ukázat nechcete. Správný střih vám může ubrat na váze a dokonce i na věku. Správný vzor vás může udělat vyšším nebo ramenatějším. Správně zvolený materiál z vás může udělat ležérního Itala nebo formálního Angličana. Říkejte si, co chcete, ale tohle žádné tričko nebo tepláky rozhodně nedokážou. I když zvolíte pro tričko nebo tepláky sebeluxusnější materiál, pořád to bude tričko a tepláky. Jejich ležérnost je neoddiskutovatelná, a tak vám nikdy neudělají službu v jiném než ležérním prostředí. 

Tím se dostáváme k dalšímu důvodu, proč oblek ještě nemá křížek na náhrobku. Dokáže být neuvěřitelně univerzální. Možná si teď říkáte, že to rozhodně není pravda, že oblek je prostě oblek a tečka. Opak je pravdou. Už jen když se budeme držet ve všem známých mezích, existuje několik druhů obleků, které dokáže pojmenovat téměř každý. Pracovní, svatební, letní, zimní, formální, smoking a tak dále. Všechno tohle je pořád oblek. Každý z nich začíná stejně a stejně se šije. Jen dostal úplně jinou funkci. Pak ale přichází na řadu další sada obleků, které už si dokáže představit jen málokdo, protože většina si pod oblekem představí buď práci, nebo speciální událost a tam už se dnes oblek často ani nosit nemusí. Víte ale, že existuje třeba kompletně nepošitý jersey oblek, který jsme u nás v ateliéru střihově vyladili tak, že jsme ho překřtili na „gym suit“. V tomhle obleku můžete do práce nebo na rande klidně běžet parkour a dorazíte zcela neporušení (za vás ručit nemůžeme, za oblek rozhodně ano). Také už dnes díky technologiím existují látky na kalhoty, které zvládnou skvrny nebo trní až půjdete na procházku se svým čtyřnohým kamarádem, nebo látky, které nepropustí vodu a jde z nich ušít krásné podzimní sako Vy tak nemusíte ve městě chodit v reflexních bundách konstruovaných do pěti tisíc metrů nad mořem.

Obrovskou výhodou dnešní doby, jak jsem psal výše, je, že oblek už není povinnost. Málokdo si totiž dokáže najít cestu k něčemu, do čeho ho jiní nutí. Tím, jak se ve většině firem extrémně rozvolnil dress code, se i z obleků a sak stala volba a možnost. Tak, jako si můžete zvolit mikinu, džíny s dírou a tričko, můžete si dnes zvolit právě oblek. Oblek, který ale bude vyjadřovat, kdo jste. Bude vyjadřovat vás a váš osobní styl. A v tom je kouzlo zakázkové výroby.

Oblast věcí vyrobených na zakázku už má svůj extrémní boom za sebou. Přesto se ale stále rozrůstá. Některé obory známe všichni. Spousta z vás si určitě nechala udělat například kuchyň, skříně nebo šatnu na míru. Každý chlap si alespoň jednou zkusil custom konfigurátor svého vysněného auta (i když někteří jen online). Mladší generace si zase ujíždí na limitovaných custom kolekcích tenisek a vznik NFT už mluví sám za sebe. Dnes snad neexistuje obor, který by neměl svoji variantu s označením „na míru“.

Každý z nás chce vlastnit něco, co nebudou mít všichni, něco co bude jen jeho, s čím se ztotožňuje, co ho navenek nějakým způsobem prezentuje a co ho v určitém směru dotváří.

Tohle všechno je však jen jedním z plusových bodů ve sloupci „pro“ ve vaší tabulce Proč mít oblek na míru. Hlavním plusovým bodem ve stejném sloupci je jednoznačně komfort. Zakázková krejčovina tady v první řadě totiž vždy byla a bude hlavně proto, aby oblečení dokonale padlo a splňovalo všechny, jakkoli specifické, požadavky zákazníka. Každá doba a každý zákazník má ale samozřejmě požadavky úplně jiné. Dnes nepotřebujete, aby vás oblečení extrémně hřálo, protože se v kancelářích už netopí uhlím. Stejně tak nejezdíte kočárem, ale hezky vyhřátým autem, ve kterém nedržíte opratě ale volant, a tak potřebujete, aby měla vaše košile nebo sako úplně jiný rozsah pohybu než dřív. Tohle všechno dokáže šikovný krejčí reflektovat a vy tak vůbec nemusíte vědět, že máte sako na sobě. A i když má i krejčovina svoje limity (v zásadě jen ty fyzikální), tak vám žádná konfekce z ramínka stejný pocit rozhodně nabídne.

Rozdíl mezi šitím na míru a konfekcí je také to, že vy sám jste od začátku součástí vzniku celé věci. Nejste jen nositelem zhmotněných nápadů všech možných návrhářů, kteří si občas pletou reálný život s přehlídkovým molem, ale máte možnost upravovat a vybírat vše k vaší spokojenosti. Potřebujte kapsu navíc? Máte ji mít. Něco se vám na saku nelíbí? Nebude to tam. Každý sebemenší detail si můžete sám zvolit. Pokud ale nevíte, co přesně chcete, nevadí. Zkušený krejčí by měl být hlavně rádcem a nasměrovat vás ke správné variantě. A pokud někdy řekne: „Ne, tohle vám neušiju“, pak to může být jen ku prospěchu věci. I když si sami můžete zvolit cokoli, někdy je dobré nechat si poradit odborníkem. 

A tohle všechno bereme u nás v ateliéru v úvahu. V The Owners chceme nejdříve znát váš život a teprve pak vám ušijeme oblečení, které do něj přesně zapadne. Vy tak můžete věnovat čas tomu, na čem opravdu záleží a ne ho trávit v nákupních centrech. Postaráme se o to, aby každá část Vašeho šatníku byla nejen kvalitní, ale i funkční a odrážela Vaše potřeby. A je jedno, jestli se jedná o oblek na míru nebo casual outfit na víkend mimo město nebo dovolenou.

Více na www.theowners.cz

Předchozí

Němec: Kanceláře se budou muset pokusit navýšit cenu právních služeb

Káňová: Veřejné zakázky už se nezadávají jen na cenu

Další