Proč vydělává Vondráček jako advokát tak málo?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) vydělal jako advokát v letech 2018 a 2019 847 tisíc korun, napsal na základě opravy jeho majetkového oznámení Deník N. Není to málo? I další téma se ale týká peněz a důležitých změn v exekucích, které ale zdaleka nejsou tak zásadní, jak si mnozí politici z brzy končící Poslanecké sněmovny předsevzali. A konečně tu budeme mít příklad jednoho opravdu netradičního právníka hodného obdivu.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) je partnerem kroměřížské advokátní kanceláře Vondráček & Opatrný. Ta má 17 let praxe, 1250 spokojených klientů, 500 vyhraných soudních sporů a 10 tisíc vypracovaných smluv, uvádí se na jejím webu. Kromě Vondráčka a kroměřížského zastupitele Tomáše Opatrného v ní působí ještě jeden spolupracující advokát a dva koncipienti. Jde tedy o malou kancelář, evidentně si ale vždy uměla a umí zajistit práci. Hospodářské noviny ji skandalizují v souvislosti prací pro lichváře a novináři se o advokáta Vondráčka  celkově zajímají. Nyní se tedy zjistilo, že za dva roky vydělal na pozici partnera 847 tisíc korun, tedy nějakých 35 tisíc korun hrubého měsíčně. To je tak málo, že i když se celková částka objevila v mnoha titulcích, problém z toho neuděláte.

Problémem naopak mohou být nová pravidla exekucí, která tento týden odsouhlasila podle požadavků Senátu Poslanecká sněmovna. Uvidíme, zda někdo pořádně propočítal, co bude pro celý exekuční systém znamenat, když se začnou marné exekuce zastavovat i o několik let dříve, než se původně plánovalo. Stejně tak je otázkou, k čemu vlastně budou povinné zálohy, o nichž se debatuje léta, a když už budou zavedeny, dopadnou jen na některé případy a to ještě v řádu stokorun. Celkově jde o starou „dobrou“ populistickou legislativu použitelnou před volbami, ale neřešící ty největší problémy a opětovně deformující celý systém.

Tečka je tento týden naprosto jasná a pozitivní: kdy si taky budete moci přečíst v  právnickém sloupku o tom, že právník složil lékařskou atestaci. Jiří Nezdařil z Vašíček & Partneři je však nejen MUDrem, ale nově také atestovaným všeobecným chirurgem. „Jirka s námi spolupracuje už od dob svého studia a je perfektní spojkou mezi světem zdravotnictví a práva, protože občas je lékařských termínů ve spise prostě příliš mnoho. Díky Jirkovi jsme schopni v rámci zdravotnictví nejen posoudit šance našich klientů na úspěch, ale získáváme naprosto jedinečný náhled na svět zdravotnictví. Nenechte se však mýlit, Jirka se neztratí ani v dalších oblastech práva a s pečlivostí chirurga přesně identifikuje co ve smlouvě odebrat a kde naopak něco chybí,“ stojí o něm na facebookové stránce kanceláře. Ke gratulaci a obdivu se připojuji.

Foto: Hands off my tags! Michael Gaida z Pixabay

Předchozí

Míříme k nejvyspělejším advokaciím Evropy, rekapituluje Vladimír Jirousek

Zruší se Bulletin advokacie? L&B: FORUM o komunikaci ČAK

Další