„Musíme vyřešit hlavně dluhy z minulosti, jako je zkostnatělý stavební zákon, máme jeden z nejhorších na světě. A nejdelší povolovací procesy, které způsobují, že když něco naplánujete, tak se to často, než dojde k výstavbě, stane zastaralým,“ popsal v Lawyers & Business: FORUM pražský zastupitel a šéf pražského hnutí ANO Ondřej Prokop. I podle něj je v Praze problém překonaný územní plán z 90. let, „který dnes absolutně nevyhovuje“.
Prokop kritizoval rovněž to, že je Česká republika velmi rigidní při přejímání pravidel přicházejících z Evropské unie, podle jeho slov je „papežštější než papež“. „Proto máme velmi vysoké nároky na stavby. Nejsme tak schopni stavět levnější bytové domy, jako v Německu nebo v některých dalších zemích. Ve všech nových domech musíme mít rekuperaci, různé typy speciálního zateplení, zelené střechy a podobně, což domy strašně prodražuje. Měli bychom se tak zamyslet nad levnějším bydlením a dostupným bydlení pro naše profese, pro učitelky, seniory, samoživitelky,“ uvedl dále Prokop s tím, že by tak mohlo jít o jakési „dvourychlostní“ normy, které by vlastně umožnily stavět rovněž startovací a méně kvalitní bydlení.
Problémem podle něj rovněž je současné nastavení přerozdělování daní, kdy je výstavba u bytů v hlavním městě poměrně hodně zdaněná – z bytů se odvádí DPH do státního rozpočtu –, ale městské části a Praha z těchto peněz dostanou jen minimum. „Neustále jsme tak svědky bojů s developery. Místní nechtějí rozvoj, bojí se, že tam nebudou školky a parky. A městské části je nemají z čeho financovat. Neustále tak hledáme řešení, kolik má investor do území dobrovolně přispět. Mělo by to být ale dáno systematicky zákonem.“
Neúnosně dlouhé stavební řízení, nepřipravenost státu a jeho úředníků na digitalizaci a další využití technologií ve stavebnictví, chybějící právní úprava dohod mezi státem či municipalitami a developery ohledně výstavby nebo zkvalitňování infrastruktury, stejně jako nedostatek stavebních materiálů a také odborníků, kteří se inovacím ve stavebnictví věnují. To jsou hlavní problémy v Real Estate a obecně ve stavebnictví, jak se shodli účastníci nového vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM Kde budeme bydlet? Výzvy pro Real Estate, který najdete na našich webových stránkách.
Diskuse se zúčastnili Jakub Adam a Karol Laco z advokátní kanceláře Taylor Wessing, která byla rovněž partnerem natáčení, Michal Čeřovský, spoluzakladatel společnosti Sharry, jež se věnuje chytrým stavbám, Michal Mára, zástupce ředitele Národního centra Stavebnictví 4.0, které nabízí platformu pro diskusi o budoucnosti stavebnictví a připravuje návrhy na možná zlepšení a modernizaci, a Ondřej Prokop, předseda pražského hnutí ANO a pražský zastupitel.