U ombudsmana se situace uklidňuje. Mezi prezidentem a Ústavním soudem naopak

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček bude mít brzy opět zástupce a je pravděpodobné, že mezi ním a Vítem Alexanderem Schormem nebude tolik problémů, jako bylo mezi Křečkem a Monikou Šimůnkovou. Jiný důležitá funkce ale stále zůstává neobsazená, jde o jednoho z ústavních soudců. A v USA příští rok vyjde poštovní známka s předloni zesnulou soudkyní Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgovou.

„Poslanci zvolili zástupcem ombudsmana Víta A. Schorma,“ dočteme se v aktualitách na webu veřejného ochránce práv. „V tajné volbě získal 82 hlasů, volby se účastnilo 160 poslanců. Schorm by se měl funkce ujmout do 10 dní složením slibu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny.“ „Gratuluji kolegovi Schormovi k jeho zvolení. Vítám, že se poslanci shodli na mém zástupci již v prvním kole. V nejbližší době se s panem Schormem dohodneme na naší budoucí spolupráci. Věřím, že práce veřejného ochránce práv bude jeho příchodem posílena,“ dodal veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Ve všech ohledech je to dobrá zpráva a událost, která by měla vést k uklidnění situace na ombudsmanství, stejně jako ve veřejném prostoru. 

Schormovu volbu na Facebooku přivítala i jeho předchůdkyně Monika Šimůnková. „Jsem velmi rada za zvolení Víta Schorma mým nástupcem v pozici zástupce ombudsmana. Vítek Schorm vždy zastával hodnoty, které jsou důležité pro naplňování mnoha rolí veřejného ochránce práv a  já pevně věřím, že nový zástupce je bude skvěle a konzistentně zastávat. Současně doufám, že Stanislav Křeček mu v souladu se smyslem zákona o VOP svěří část své působnosti! Vítu Schormovi přeji ze srdce hodně štěstí a síly v této jeho nové roli!“

Na žádné pozitivní posuny to naopak nevypadá mezi úřady prezidenta republiky a Ústavním soudem. Předseda soudu Pavel Rychetský totiž dnes večer na Hradě nebude. „V žádném případě bych nepřijal pozvání od současného pana prezidenta,“ uvedl Rychetský pro iRozhlas.cz, který informoval o tom, že pozvánku do minulého čtvrtka nedostal. Je tak otázkou, zda se Miloš Zeman pokusí ještě jednou zaplnit jedno prázdné místo u Ústavního soudu. Rozhodně ale nebude případného nominanta konzultovat s Rychetským a ani obměněný Senát nepůjde prezidentovi na ruku.

„Hezká“ zpráva ale přišla tento týden ze Spojených států amerických. Většina mezinárodních médií informovala o tom, že americká pošta vydá příští rok známku s podobiznou v roce 2020 zesnulé a široce respektované soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgové, jejímž životním tématem byl zejména boj proti diskriminaci. Zdůvodnění a detaily o zajímavém a jistě i sběratelském kousku si můžete přečíst přímo na webu americké pošty. 

Předchozí

Experti jednali v rámci českého předsednictví o whistleblowingu

Prokop: Měli bychom stavět i startovací a méně kvalitní byty

Další