Realitky nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy

|

Pokud zájemce o nemovitost, který je spotřebitelem, podepíše rezervační smlouvu s realitkou a prodávajícím, neznamená to automaticky, že musí uzavřít kupní smlouvu. Když se rozhodne nemovitost nekoupit, nemůže mu za to realitka naúčtovat smluvní pokutu. Přestože to jasně vyplývá ze zákona o realitním zprostředkování, praxe realitních kanceláří ukazuje něco jiného. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, až polovina realitních kanceláří takové ustanovení v rezervačních smlouvách doposud měla. Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto nezákonnou praxi zlikvidovat.

Běžný postup při koupi nového bydlení je ten, že zájemce o nemovitost uzavře rezervační smlouvu s realitní kanceláří a majitelem nemovitosti. Její součástí je ale často i ustanovení, že rezervační poplatek se započítává za smluvní pokutu, kterou je zájemce povinen zaplatit, když neuzavře kupní smlouvu.

„Pomineme-li fakt, že návrh kupní smlouvy není zpravidla spotřebiteli v době uzavření rezervační smlouvy vůbec předložen a neví tak ani, k podpisu jakého konkrétního dokumentu se vlastně zavazuje, zákon takový postup vysloveně zakazuje. Ve smlouvě s realitní kanceláří totiž nelze sjednat povinnost uzavřít kupní smlouvu. Takové ustanovení by bylo neplatné. Přitom dle našich zkušeností až polovina realitních kanceláří takovou formulaci v rezervačních smlouvách doposud měla. Upozorňuji však, že vlastník nemovitosti si se zájemcem sankci za neuzavření smlouvy sjednat může,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, který se zaměřuje na právní ochranu majetku a často tak řeší i smlouvy týkající se nákupu nemovitostí.

Ochrana kupujících je takto nastavena i proto, že v době uzavírání rezervace často není k dispozici kupní smlouva, natož její finální znění. Realitní kancelář by navíc ani nemusela mít motivaci, aby byla kupní smlouvu uzavřena. „Setkali jsme se i s případem, kdy nemovitost byla rezervována na jeden měsíc a kupující obdržel návrh kupní smlouvy pouhý den před koncem této lhůty. Nestihl tak ani reagovat. A protože součástí rezervační smlouvy bylo ustanovení, že když nebude během jednoho měsíce uzavřena kupní smlouva, tak se z rezervačního poplatku stává pokuta, realitka odmítala peníze vrátit,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Nezákonnost takového postupu v létě potvrdil i rozsudek Nejvyššího soudu, díky kterému by si většina realitních kanceláří měla dát své smlouvy do souladu se zákonem. „Pokud by přesto klient realitní kanceláře pokutu za neuzavření kupní smlouvy v rezervační smlouvě našel, měl by se proti tomu právně bránit. A samozřejmě využít služeb jiné realitní kanceláře,“ uzavírá advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Předchozí

Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

Tomíček chce dominovat sportovnímu právu, Kunášek společníkem u Havla

Další