Setkání nesourodých ministrů i Zemanovy jmenovací chutě 

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Většina dosavadních ministrů spravedlnosti České republiky se sešla na společné večeři. Ústavní soud bude patrně brzy kompletní, snad ale nebude mít dva předsedy. Bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová napsala zajímavou knihu. A PRK Partners nedávno vysoudila důležitý verdikt spojený se změnou pohlaví.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pozval na pondělní večer do Kramářovy vily své dosavadní předchůdce. Zúčastnili se všichni kromě Vlasty Parkanové a Pavla Rychetského (zesnuli dva dřívější ministři spravedlnosti, Otakar Motejl a Karel Čermák). V jedné místnosti a u jednoho stolu tak zasedla nesourodá skupina politiků a z většiny právníků, podle abecedy bývalé ministryně Marie Benešová, Daniela Kovářová, Taťána Malá a Helena Válková a bývalí ministři Jaroslav Bureš, Jan Kalvoda, Jan Kněžínek, Pavel Němec, Jiří Novák, Robert Pelikán, Jiří Pospíšil a také někdejší premiér Vladimír Špidla, který úřad necelé dva měsíce po Karlu Čermákovi a před nástupcem Pavla Němce. Kéž by člověk mohl být onou pověstnou muškou.

„K 30. výročí vzniku samostatné České republiky jsem do Kramářovy vily pozval své předchůdkyně a předchůdce, kteří usedli do křesla ministra spravedlnosti od roku 1993. Vážím si toho, že vyjma těch, které už si Pánbůh vzal do právnického nebe, potvrdili všichni svou účast,“ uvedl na setkání ministr spravedlnosti a dodal: „Nakonec bohužel dva z pozvaných hostů museli účast odříci z důvodu současné epidemiologické situace. Oběma přeji brzké uzdravení,“ sdělil na setkání Pavel Blažek.

„Pozvání na slavnostní večeři přijal také slovenský ministr spravedlnosti Viliam Karas. Podle Pavla Blažka bylo tak dnešní setkání důstojné připomenutí toho, že 30 let od rozdělení federace naše národy vedle sebe skvěle fungují. Ministr spravedlnosti poté poděkoval premiéru Petru Fialovi za zapůjčení prostor Kramářovy vily a po vzoru setkání premiérů si i všichni bývalí ministři a ministryně spravedlnosti společně zavzpomínali na zajímavé okamžiky z období jejich funkce,“ uvedlo k akci dále ministerstvo spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman bude mít s největší pravděpodobností ke konci svého mandátu  příležitost jmenovat ještě jednoho ústavního soudce. Po souhlasném stanovisku Ústavně-právního výboru Senátu totiž bude o nominaci emeritního děkana brněnských práv Jana Svatoně hlasovat už 25. ledna plénum horní komory. Všeobecně se očekává, že by – oproti předešlé prezidentově nominaci advokáta Petra Poledníka – neměl nastat žádný velký problém. Snad jmenování Svatoně uspokojí Zemanovy jmenovací chutě a prezident na odchodu neuvrhne Českou republiku do dalších problémů „dopředným“ jmenováním nástupce Pavla Rychetského.

„Jedno doporučení na právnické počtení: nový komentář k zákonu o soudech a soudcích od @DanielaZemanov4. Nynější místopředsedkyně KS v Ústí nad Labem, která řídí pobočku v Liberci, a bývalá prezidentka @SoudcovskaU do něj vtělila své dlouholeté zkušenosti. A moc se jí to povedlo!“ Tohle napsal o víkendu na Twitter soudce Krajského soudu v Brně Martin Kopa. A jeho slova nelze než podpořit. „Přibližuje pravidla chodu soudů a činnosti soudců, zaměřuje se na problematické oblasti, včetně podrobného rozboru povinností soudce a kárného řízení. Objasňuje principy organizace soudní moci a výkon státní správy soudů. Komentář vychází z dlouholeté soudní praxe autorky, i z jejího výkonu funkce předsedkyně kárného senátu a též z působení ve vedení Soudcovské unie,“ dočteme se pak v anotaci od nakladatelství C. H. Beck.

„PRK Partners před Nejvyšším správním soudem úspěšně zastupovala klienta po dokončeném procesu změny pohlaví,“ uvedla pak nedávno tato advokátní kancelář. „Správní soud se tak konečně bude muset zabývat tím, zda správní orgán postupoval správně, pokud stěžovateli nevystavil vysokoškolský diplom s novými osobními údaji po dokončeném procesu změny pohlaví, čímž stěžovatele nepochybně zásadně diskriminuje mimo jiné tím, že mu znemožňuje ucházet se o nové zaměstnání odpovídající dosaženému vzdělání pod novou identitou a pohlavím. Přestože se jedná o dílčí úspěch na možná dlouhé cestě, věříme, že podobně úspěšný bude i další průběh řízení.“

Předchozí

Tým Bříza & Trubač se rozšířil o tři nové posily

JŠK zastupovala Bunzla při akvizici VM Footwear

Další