Slovenské advokáty vede nově Puchalla

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Slovenská advokátní komora má nového předsedu, Viliam Karas se totiž nedávno stal ministrem spravedlnosti. Většina advokátů, o nichž jsme psali před týdnem, ve volbách uspěla. A senátní volby o víkendu ukážou, zda se do horní komory vrátí dřívější vlivný předseda Ústavně-právního výboru Miroslav Antl.

Českou republikou spíše prošuměla informace, že se novým ministrem spravedlnosti v rekonstruované vládě Eduarda Hagera stal dosavadní předseda Slovenské advokátní komory a partner kanceláře Maple & Fish Viliam Karas. Ten mimochodem ve funkci před časem vystřídal Tomáše Borece, jenž pozici ministra spravedlnosti rovněž dříve zastával. 

Nyní už ale slovenské advokáty vede nový funkcionář, dosavadní místopředseda Slovenské advokátní komory Martin Puchalla, jenž je partnerem košické kanceláře Puchalla Slávik & Partners, pro níž pracuje zhruba deset právníků. Puchalla se specializuje na trestní právo, věnoval se mu i akademicky na Právnické fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Podílel se  také na na rekodifikace trestního práva hmotného. Novou místopředsedkyní Slovenské advokátní komory pak je Alexandra Čižmáriková, společnice bratislavské kanceláře Tora Legal.

„Ďakujem mojim kolegyniam a kolegom za prejavenú dôveru, ktorú si veľmi vážim. V novej pozícii chcem nadviazať na všetky činnosti predsedníctva pri modernizácii činnosti komory a najmä pri ochrane slobodnej advokácie ako nenahraditeľného piliera demokratickej spoločnosti. Zároveň úprimne ďakujem môjmu predchodcovi pánovi Viliamovi Karasovi za jeho významný prínos pre činnosť predsedníctva i celej komory,“ uvedl Puchalla.

Počínaje dneškem nás čeká druhé kolo senátních voleb. Míří do něj i dva výrazní advokáti, oba z druhých míst, možná ale s o to většími šancemi na úspěch. V Ostravě jde o advokáta KŠD Legal a bývalého předsedu senátního Ústavně-právního výboru Miroslava Antla, v Plzni o někdejší ministryni spravedlnosti a rodinnou advokátku Danielu Kovářovou. 

Z velké advokacie v obecních volbách nejlépe dopadl František Korbel, partner Havel & Partners, který skončil v Táboře celkově na druhém místě, a to po nynějším starostovi. Uspěl i Jan Holásek v Hradci Králově, z jeho kandidátky se ale do zastupitelstva spolu s ním dostali už jen další dva zástupci. Jiří Matzner pak v Praze posbíral necelých 1200 hlasů, což na zastupitelský mandát  na magistrátu nestačilo, ale vzhledem k tomu, že měl nulovou kampaň, považuje to podle svých slov za úspěch.

Předchozí

Nova, Prima, APA a ASAF plánují společný postup vůči audiovizuální směrnici 

Podnikoví právníci roku 2022

Další