Trendy v pracovním právu: Péče o děti bude teď tím hlavním 

|

Zákoník práce se měl na podzim změnit, zejména na základě požadavků Evropské unie. Jak ale už na konci dubna předpokládal na konferenci Unie podnikových právníků náměstek ministra vnitra pro státní službu profesor Petr Hůrka, dlouholetý legislativní náměstek na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR a zkušený legislativec, stane se tak až později.

Změny se podle Hůrky mají týkat zapojení obou rodičů do výchovy dětí (kdy Evropská unie požaduje, aby byl „druhý“ rodič na rodičovské dovolené alespoň devět „placených“ týdnů), práva na práci z domova pro osoby pečující o dětí (kdy se zatím řeší jejich věk, může to být do 15 let věku, možná ale také jen do osmi let věku dítěte), dohod nebo digitalizace personálních procesů, hlavně doručování a uzavírání smluv. 

Pracovní právo ale podle Hůrky čekají rovněž dlouhodobější výzvy. Například spojené se čtvrtou průmyslovou revolucí, technologiemi nastupujícími na místa zaměstnanců, stárnutím, nedostatkem pracovní síly, jiným přístupem osob k práci a k právu, zvýšením flexibility či rovným zacházením. Hůrka na konferenci také mimo jiné uvedl, že si dříve myslel, že to nejlepší pro zaměstnance je plný pracovní poměr, s jasně daným místem a tak podobně. Teď už si to nemyslí. S jistou nadsázkou je podle něj největším benefitem pro zaměstnance, že nebudou zaměstnanci.

V Lawyers & Business jsme se tak na současné trendy v pracovním právu, ale rovněž na související otázky, jako je například diverzita v advokacii nebo trestné činy zaměstnanců, zaměřili podrobněji.

Téma si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 9/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2022-08-31 v 20.09.50
Předchozí

Štorek vyměnil Dentons za CSG. Advokáti mohou hrát různé role

Jaká specifika má osobní bankrot?

Další