Trestní kolegium Nejvyššího soudu posílí Ondřej Círek

|

Novým soudcem trestního kolegia Nejvyššího soudu se od 1. července stane Ondřej Círek, který dříve působil u jihočeských soudů. Přibližně rok pak pracoval na Nejvyšším soudu jako stážista, oznámila mluvčí Gabriela Tomíčková. K soudu míří také Tomáš Lichovník, bývalý ústavní soudce.

Círek je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Soudit začínal v Karlových Varech, v roce 2002 přešel k Okresnímu soudu v Českém Krumlově, od roku 2012 byl jeho předsedou. Od roku 2016 pracoval u Krajského soudu v Českých Budějovicích, byl také jeho místopředsedou.

Před 14 lety Círek uložil první trest domácího vězení v Česku, a to za výtržnictví a ublížení na zdraví. Využil možnost, kterou mu tehdy dal nový trestní zákoník.

K Nejvyššímu soudu míří také bývalý ústavní soudce Tomáš Lichovník, jehož funkční období minulý týden skončilo. Zatímco Lichovník, prozatím jako stážista, posílí civilní kolegium, Círek bude soudit v trestním kolegiu.

Personální změny čekají také Nejvyšší správní soud. Předseda volebního senátu Tomáš Langášek míří k Ústavnímu soudu, jeho místo zaujme bývalý ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

„A v mezidobí, do návratu kolegy Šimíčka, mne jako předsedu volebního senátu zastoupí Ivo Pospíšil; dokončí v této pozici posuzování stížností na volby do Evropského parlamentu. Volební senát je složen ze samých kvalitních osobností a Vojtěch Šimíček jeho složení dále posílí, ostatně jeho předsedou už kdysi byl,“ uvedl na síti X Langášek.

Předchozí

Drobiš & Novotný vyrostli o 40 %. Specifická cesta vychází

Světový den whistleblowerů oslavuje osoby, které se nebojí ozvat

Další