Valášek: Česko míchá z dluhů třaskavý koktejl

|

Úvod do roku 2022, jenž se zatím pro většinu lidí vyznačuje především vyššími zálohami na energie a zdražováním zboží i služeb, je za námi. Stejně jako v předchozích letech si z loňska statisíce Čechů znovu přenesly do nového roku také téměř 4,5 milionu exekucí. Počet nových žádostí o oddlužení, na jehož konci může být pro každého dlužníka nový začátek s čistým štítem, byl přitom loni druhý nejnižší za poslední dekádu.

Zájem o vstup do insolvence klesá i přesto, že je kvůli koronavirové pandemii ekonomika už téměř dva roky pod silným tlakem a řada lidí i firem čelí s tím spojeným ekonomickým problémům. Fenomén exekucí, zejména těch vícečetných, které se týkají až 70 procent osob v exekuci, přitom pro Česko představuje významnou zátěž. Mimo jiné proto, že část lidí pak ekonomicky funguje v šedé zóně, což není výhodné ani pro stát, ani pro dlužníky. Proč ale lidé nemají zájem o šanci na životní restart zcela bez dluhů?

Hlavní důvod je v nastavení systému oddlužení. Vystoupit z režimu exekuce a přejít do insolvence v současnosti znamená výpadek až šesti tisíc korun měsíčně na živobytí. Pro lidi žijící z ruky do úst, to je při rozpočtech, s nimiž pracují, obrovská částka. Výrazně si snížit disponibilní příjem výměnou za mlhavou vidinu nového začátku za pět let pro ně není vůbec lákavá představa.

Hlavním cílem v oblasti řešení dluhů by proto pro rok 2022 měla být snaha odstranit nepoměr ve splátkách mezi exekucemi a insolvencemi. Pokud se to nestane, hrozí Česku nebezpečný třaskavý koktejl neřešených exekucí, vysokých cen energií, inflace a růstu úrokových sazeb, který se postupem času bude více a více přelévat do ekonomiky a nepříznivě ovlivní její výkon.

Tomáš Valášek je výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Celý komentář si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 1-2/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

LB
Předchozí

Upgradujte svůj byznys. Tím, že upgradujete svou hlavu. 10 tipů od Lucie Radkovičové

Přes Skype obhajobu proběhlo za dva roky přes pět tisíc hovorů

Další