Vše nejlepší CCS! A DLA směle soutěží o personálii roku

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný si tento týden velkolepě připomíná své 30. narozeniny. A protože dala u této příležitosti výrazně nahlédnout do svého fungování i čísel a také představila významný autorský počin Jaromíra Císaře, věnuji dnešní sloupek převážně jí s přáním všeho nejlepšího. Nemohu ale opomenout ani výrazné personální posílení kanceláře DLA Piper nebo tajemství, které v našem televizním rozhovoru prozradila místopředsedkyně České advokátní komory Monika Novotná.

Kancelář Císař, Češka, Smutný začala fungovat už před 30 lety a za tu dobu postupně navýšila svůj obrat až na loňských téměř 360 milionů korun. U příležitosti aktuálního výročí uspořádala v Divadle v Dlouhé – protože i kancelář v Dlouhé ulici ve svých počátcích sídlila  – zábavně poučný „dramaticko-symfonický aktiv 30 let na scéně“ s výňatky z Lucerny nebo z Prodané nevěsty, vydala velmi kvalitní ročenku spojenou s ESG reportem za loňský rok a také uvedla do života novou knihu Jaromíra Císaře nazvanou Moc a síla prezidentů Francie. V Pánském klubu Obecního domu, kde v roce 1918 jednal Národní výbor a tedy pověstných pět mužů 28. října, Jaromír Císař naznačil i některé ze svých zásadních souvisejících postřehů – například proč bývají francouzští prezidenti silnější, než by odpovídalo jejich pravomocem z ústavy i proč je nesprávné považovat francouzské zřízení za poloprezidentský systém. 

Teď ale k byznysu kanceláře, jejíž předchůdkyni Juris Consult založil Jaromír Císař s Pavlem Smutným a bývalým předsedou Nejvyššího soudu Otomarem Bočkem a po jeho smrti k sobě přizvali emeritního rektora Univerzity Karlovy Zdeňka Češku, jenž nás bohužel na začátku letošního roku rovněž navždy opustil. „V loňském roce jedna z největších tuzemských advokátních kanceláří pro své klienty odpracovala více než 134 tisíc hodin a řešila 618 případů. Klientské portfolio kanceláře v loňském roce tvořily z více než 85 procent korporace, což opět představuje významný meziroční růst. Nejen pro ně pak kancelář s více než 90procentní úspěšností v soudních sporech hájila 16 miliard korun nebo administrovala 50 veřejných zakázek v hodnotě 48 miliard korun,“ uvedla totiž firma, jež je velmi aktivní i v tématech dnešní doby: v nástupnictví nebo v ESG. A to jak směrem ke klientům, tak i přímo u sebe, když postupně omlazuje svou řídící i vlastnickou strukturu nebo za loňský rok získala certifikát o udržitelnosti s druhým nejlepším možným hodnocením A+.

„V současné době realizujeme řadu transformačních projektů od přechodu na bezemisní průmyslovou výrobu až po koordinovanou celorepublikovou výstavbu elektromobilní dobíjecí sítě. Školíme naše klienty a širokou veřejnost v otázkách udržitelnosti a poukazujeme na klíčovost tohoto tématu. Nadto zajišťujeme kompletní ESG poradenství, od posouzení jednotlivých projektů přes jednotlivé obchodní závody až po hloubkové analýzy udržitelnosti nadnárodních koncernů,“ říká tak Pavel Smutný a dodává: „Těší nás, že můžeme být v tématu udržitelnosti příkladem. A abychom příští rok dosáhli ještě lepších výsledků a byli ještě šetrnější k životnímu prostředí, projdou prostory naší kanceláře významnou rekonstrukcí a modernizací.“

„Mezi nejvýznamnější případy, které kancelář v minulosti zpracovávala, patří např. úspěšné hájení zájmů Českých drah proti společnosti Grande Stazioni o téměř devět miliard korun za úpravy hlavního nádraží v Praze. Výše zmíněné dokládá i fakt, že náklady na právní zastupování za pět let činily šest milionů korun, na nákladech řízení jsme navíc klientovi vymohli navíc dalších téměř 52 milionů korun. AKCCS pak dále připravila kompletní transformaci Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik, která přinese efektivnější budování dopravní infrastruktury, nebo dlouhodobě a úspěšně zastupovala společnost Čepro proti skupině Radovana Krejčíře,“ uvedla dále kancelář. Tak tedy ještě jednou všechno nejlepší do dalších let. 

Neopomeňme ale ani další aktuality z advokátního trhu. Jak už jsem psal začátkem týdne na Linked-Inu: DLA Piper ohlásila v Česku nástup opravdových es a a už teď je jasné, že si směle zasoutěží o advokátní personálii roku 2023. Michal Hink, bývalý šéf Dentons, odkud přestoupil do společnost Heimstaden, se totiž vrací do advokacie a ve stejné kanceláři se nově potkává i s Tomášem Ščerbou, dosud působícím ve White & Case a Leem Javorkem, donedávna z Kinstellaru. 

A vzhledem k tomu, že se v souvislosti s dalšími kandidáty na ústavní soudce v poslední době nejčastěji objevuje jméno místopředsedkyně České advokátní komory Moniky Novotné – kterou ovšem Česká televize přejmenovala během svého vstupu na Novákovou – dovolím si také připomenout nedávný rozhovor, který jsme s Monikou Novotnou vedli pro televizi A 11 a v němž dala nahlédnout jednak do svého ústavněprávního uvažování, ale rovněž prozradila, že mohla na ústavní soudkyni kandidovat už v době, kdy Senát neschválil nominaci bývalého děkana pražské Právnické fakulty profesora Aleše Gerlocha. Z úcty k němu ale tehdy tuto nabídku nepřijala, nyní o post ústavní soudkyně zájem má. Tak se podívejte, protože věřím, že zájem budou mít i prezident a Senát.

Předchozí

Do Taylor Wessing nastoupila Gabriela Klašková

Flixbus míří na další trh, do Indie

Další