Vyšlo LB. O Lichtenštejnech, White & Case i Aegis Law

|

Editoral Jana Januše – Poslední letošní číslo Lawyers & Business je jako obvykle plné zásadních informací o aktuálním dění v poradenském sektoru.

Podívali jsme se třeba na další vývoj v možné kauze století, ve sporu o někdejší lichtenštejnský majetek. Uspořádali jsme totiž další partnerské Lawyers & Business: FORUM, tentokrát s podtitulem Nabídka na smír. Ten navrhla Nadace knížete z Lichtenštejna České republice, s níž by se raději na další správě majetku dohodla, jeho případné kompenzování by přitom podle auditu mohlo vyjít až na 35 miliard korun. Proč něco takového udělala a jak vidí své šance na úspěch, se dozvíte ve zmíněné debatě na webu Lawyers & Business, ale rovněž v našem navazujícím textu.

„Rozvoj všech stávajících praxí je samozřejmostí. Významněji se chceme věnovat rozvoji oddělení sporů, které vede Václav Žaloudek,“ říká pak v našem rozhovoru o plánech na příští rok řídící partner White & Case Vít Stehlík. „Další oblastí stojící za zmínku je digitální ekonomika a kybernetická bezpečnost. Tato oblast vyžaduje poměrně úzkou specializaci a my máme štěstí, že v našem týmu máme kolegyni Annu Stárkovou, která nedávno dokončila prestižní program Právo, věda a technologie na Právnické fakultě Stanfordské univerzity, a která tak bude moci nejen pomáhat našim stávajícím technologickým klientům, jako jsou například Meta či Microsoft, ale i rozvíjet nové klienty,“ dodává.

Kancelář Aegis Law pak po „průchodu pubertou“ plánuje dál růst, možná i na nějakých 40 až 60 lidí, odhalují v dalším partnerském povídání společníci Jan Krampera, Tomáš Procházka a Vojtěch Faltus. Taylor Wessing má zase výrazné plány v oblasti PR. „Určitě se zaměříme více na Opinion leadership. Chceme vytvořit skupinu think tanku, zlepšit celkovou komunikaci na sociálních sítích. U podcastů možná přejdeme i k video formátu, a možná spustíme náš Alumni program,“ říká její Head od PR & Communications Denisa Zedníková.

Nenechte si ujít ale ani další analýzy, třeba od kolegů ze Sniehotta & Vajda Legal, Eversheds Sutherland, Matzner Legal nebo pravidelné příspěvky Stanislava Servuse, Marcely Káňové a Unie podnikových právníků, která tentokrát představuje šéfa právního oddělení vydavatelství Mafra Vladana Rámiše, stejně jako nastupující generaci v PRK Partners.

————-

Lichtenštejnové nabízejí Česku výhodný smír

Spory o dřívější lichtenštejnský majetek na území České republiky se táhnou už léta. Na konci letošního roku ale přišla Nadace knížete z Lichtenštejna s historickou nabídkou na smír. Jak v diskusi Lawyers & Business: FORUM vysvětlil její mluvčí Michal Růžička, ne proto, že by se bála prohry. Ale vzhledem k tomu, že se chce o majetek vhodně postarat a zušlechťovat ho. Tak jak knížecí rodině káže její rodové poslání.

Vít Stehlík, White & Case

„Rok 2023 hodnotíme jako velmi úspěšný,“ říká řídící partner české kanceláře White & Case Vít Stehlík. „Věříme, že dosáhneme tržeb na úrovni roku 2021, který byl výsledkově jedním z nejlepších za dobu existence naší pobočky v Praze,“ dodává v našem partnerském rozhovoru, v němž se dostáváme rovněž k zásadním aktuálním mandátům kanceláře, návratu Petra Pánka z prezidentské kanceláře, znovuvytvoření Slovak desku nebo k plánům na rok 2024.

Jan Krampera, Tomáš Procházka a Vojtěch Faltus, Aegis Law

„Náš tým má v současnosti přes 30 členů a chceme růst dál. Nyní jsme velmi silní v pracovním právu, litigacích, regulatorice, M&A a nemovitostních transakcích. Za uplynulý rok se nám také v podstatě z ničeho podařilo vybudovat nově také sportovně právní praxi, ve které jsme myslím stále více a více viditelní,“ shrnuje jen některé z milníků v posledním vývoji kanceláře Aegis Law Jan Krampera.

Denisa Zedníková, Taylor Wessing

Denisa Zedníková působí přes rok a půl na pozici Head od PR & Communications kanceláře Taylor Wessing a za tu dobu dosáhla významných úspěchů, spustila například platformu Change Makers. V našem rozhovoru připomíná i rozdíly mezi PR a marketingem, které se v advokátním prostředí často zanedbávají. Dostáváme se ale rovněž k plánům Taylor Wessing v oblasti PR na příští rok. „Určitě se zaměříme více na Opinion leadership. Chceme vytvořit skupinu think tanku, zlepšit celkovou komunikaci na sociálních sítích. U podcastů možná přejdeme i k video formátu, a možná spustíme náš Alumni program.“

Jak vidí advokacii nastupující generace

Tereza Veselá, Jiří Šarmír, PRK Partners

Lawyers & Business představuje ve spolupráci s partnery nastupující generaci právníků. Pokračujeme v PRK Partners, a to s Terezou Veselou a Jiřím Šarmírem.

Vladan Rámiš: Práce v médiích je zajímavá a platí to i pro právníka

Vladan Rámiš patří k nejzkušenějším podnikovým právníkům a je ztělesněním slova věrnost. Více než 22 let pracuje v právním úseku mediální skupiny MAFRA. Nyní získal ocenění Podnikový právník v kategorii compliance, které uděluje Unie podnikových právníků ČR. Co nového se v této oblasti děje v mediálním právu? A jaké plány má Vladan Rámiš se Spolkem pro ochranu osobních údajů? To prozrazuje v partnerském rozhovoru.

Nové stavební právo a ochrana životního prostředí: O co půjde v jednotném enviromentálním stanovisku?

Rekodifikace stavebního práva má dle důvodové zprávy přinést „integraci, zjednodušení, zrychlení a zefektivnění správních procesů v oblasti územního plánování a povolování staveb a zvýšení právní jistoty vlastníků nemovitostí a dotčených osob“, a to tak, aby zůstala chráněná příroda a krajina a aby se dbalo na zachování dobré kvality životního prostředí České republiky. Co nás v tomto ohledu v roce 2024 čeká? (text: Lukáš Vajda, Barbora Blahutová, Sniehotta & Vajda Legal)

Jaké trendy neopomenout při nastavování compliance programů

Proberme jednotlivé souvislosti mezi zavedením compliance programů a dodržováním povinnosti člena orgánu jednat s péčí řádného hospodáře. Mají totiž své jasné vývojové tendence a i na ty je v současné době vhodné pamatovat. (text: Jiří Matzner, Matzner Legal)

Změny zákoníku práce: Dovolená pro dohodáře a další

Velká novela zákoníku práce přinesla s účinností od 1. října 2023 mnoho zásadních změn, zejména v oblasti práce na dálku, elektronického uzavírání a doručování písemností a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Novela však zavádí i další změny, jejichž účinnost byla odložena až na 1. leden 2024. Které to jsou, a jaký mají dopad na práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, se dozvíte na následujících řádkách. (text: Barbora Bugová, Eversheds Sutherland)

Lawyers & Business si můžete zakoupit například prostřednictvím webu mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2023-11-28 v 8.22.24
Předchozí

Aegis Law prošla úspěšně pubertou a teď může vyrůstat i na 50 lidí

Dentons nově vedou Smejkal a Stržínek

Další