Editorial Jana Januše – V předposledním vydání Lawyers & Business tohoto roku jsme se podívali na vysoce aktuální témata, na současné trendy v daňovém právu, jeho poslední změny a samozřejmě i na válečnou daň – nebo chcete-li windfall tax – jako takovou.
Pokračujeme rovněž v našem dlouhodobém mapování dění na advokátním trhu. Zakladatel advokátní kanceláře Matzner Legal Jiří Matzner totiž udělal před rokem poměrně revoluční věc, minimálně pro české právní prostředí. Prostřednictvím Lawyers & Business ohlásil své další plány a vyzval kolegy – kteří by měli zájem o fúzi nebo akvizici – aby ho kontaktovali. „Ozvaly se dvě skupiny zájemců, které navázaly na to, že jsme kolem sebe už dříve chodily, ale nikdy nic otevřeně nezaznělo. Nyní ke mně vyslaly signály, že mají zájem a že by ho rády přeměnily v něco hmatatelného,“ říká Jiří Matzner po roce v dalším partnerském rozhovoru.
Nahlédneme ale také do olomouckého právního života, konkrétně na tamější Právnickou fakultu. „Naše fakulta sídlí ve dvou budovách, které jsou staré padesát let, a my je musíme co nejdříve rekonstruovat. Máme připraveny kompletní plány na stavební úpravy budovy děkanátu, kde jsou samozřejmě i učebny. Pracujeme i na plánech úprav druhé naší budovy. Pokud se nám podaří naše záměry finančně pokrýt, čeká nás etapa velkých stavebních akcí,“ popisuje v dalším rozhovoru její děkan Václav Stehlík a informuje třeba i o dvou nových chystaných doktorských programech: Právo a digitální technologie a Právní dějiny a římské právo.
Tradičně si ale u nás přečtete také řadu analýz. Třeba Lucie Radkovičová píše o nákladech, které v byznysu nemáte škrtat a Martin Tůma varuje vlastníky nemovitostí, že po nedávném rozhodnutí Nejvyššího soudu „ani pravidelná a pečlivá údržba vždy nechrání před odpovědností za škodu“. Stanislav Servus pak představuje první díl seriálu „Jak se správně předávají firmy“ a Karel Havlíček popisuje na základě nedávné a naší partnerské akce Stálé konference českého práva „Psa a právo“.