Vystřídá Rychetského Fremr? A Kučera vede nové centrum

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Aktuálně to vypadá, že by se novým předsedou Ústavního soudu mohl stát Robert Fremr, jasno bude během dvou měsíců. Právnická fakulta otevřela nové Centrum práva, technologií a digitalizace, které vede významný partner kanceláře Dentons. A partnerka Rowan Legal Marcela Káňová vydala knihu, která stojí za širší pozornost.

Prezident Petr Pavel poslal do Senátu nominaci na obsazení Vladimírem Sládečkem uvolněného místa Ústavního soudce. Možná překvapivě nejde o ženu a konkrétně o místopředsedkyni České advokátní komory Moniku Novotnou, o níž se v posledních týdnech v této souvislosti nejhlasitěji spekulovalo. Patrně to neznamená to, že by její návrh následně neměl přijít, přednost ale aktuálně dostal místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr, který byl svého času na mezinárodní scéně patrně nejvýše postaveným českým soudcem, působil totiž jako místopředseda Mezinárodního trestního soudu. Jeho aktuální vyslání na uvolněné místo může vzhledem k načasování znamenat, že ve skutečnosti v srpnu nenahradí v čele Ústavního soudu Pavla Rychetského Josef Baxa, jak se zatím převážně předpokládalo, ale spíše právě Fremr. Byla by to skvělá volba a pokud nyní prezident Pavel uvažuje tímto směrem, lze ho v tom jen podpořit. 

Nově vzniklé Centrum práva, technologií a digitalizace Právnické fakulty Univerzity Karlovy vede partner kanceláře Dentons a přední odborník na technologické právo Zdeněk Kučera. „Jedná se o samostatné centrum, které se soustředí na výuku a vědeckou činnost v oblasti práva informačních a komunikačních technologií (ICT). Zejména se jedná o výuku softwarového práva, e-commerce, e-finance, kyberbezpečnosti, telekomunikací, ochrany dat včetně osobních údajů a práva nových technologií, jako je blockchain, či umělá inteligence. Soustředí se též na digitalizaci procesů a proměnu právní profese, kterou digitalizace přináší,“ představuje centrum přímo Kučera. „Vyjma předmětů v magisterském studiu organizuje též program LL.M. „Právní ochrana dat“. Centrum spolupracuje s dalšími katedrami Právnické fakulty UK na rozšiřování povědomí o právu ICT. Centrum navazuje na činnost Sekce práva ICT při Katedře právních dovedností.“ K externím spolupracovníkům centra patří například bývalý předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, ředitel právního úseku vydavatelství Mafra Vladan Rámiš nebo Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Nové partnerce kanceláře Rowan Legal Marcele Káňové pak nedávno vyšla v nakladatelství Wolters Kluwer ČR kniha Zadávání veřejných zakázek s podtitulem Vybrané aspekty a instituty. „Půjde o publikaci v edici Právo prakticky, proto jsem se v pěti kapitolách u vybraných aspektů pokusila nejen popsat problém, ale i formulovat alespoň dílčí doporučení pro aplikační praxi. Věnuji se například hodně diskutovanému vendor lock-in v IT veřejných zakázkách, o kterém toho bylo řečeno i napsáno mnohé, přesto stále zůstává řada nezodpovězených otázek včetně té nejzásadnější, zda vůbec je možné a efektivní se vendor lock-inu zcela zbavit. Zajímavá pro čtenáře by mohla být i problematika stále ještě spíše opomíjené náhrady škody ve veřejných zakázkách. Věnuji se rovněž vylučování účastníků zadávacího řízení z důvodů podezření, že mezi nimi byla uzavřena nedovolená kartelová dohoda,“ představovala Káňová publikaci v našem nedávném rozhovoru pro Lawyers & Business. Vzhledem ke stylu autorky a jejímu širokému rozhledu jistě půjde o rozbor, který zaujme širší právnickou obec a ne jen odborníky na veřejné zakázky. Přiučit se z něj zkrátka můžeme všichni.

Předchozí

ČAV: Dlužníkům se sráží ze mzdy nejméně v historii

Skupině Photomate radila při získání pětimiliardového úvěru Linkers

Další