Zahraniční obchod v únoru předčil očekávání

|

Únorový výsledek zahraničního obchodu výrazně překonal očekávání analytiků. Podle pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) skončila bilance přebytkem 34,6 miliardy korun, zatímco tržní konsenzus byl kolem deseti miliard korun. Lepšímu výsledku podle odborníků pomohl zejména výkon automobilového průmyslu. Do budoucna předpokládají i nadále pozitivní vývoj obchodní bilance, rizikem pro exportéry ale může být situace v Německu.

„Domácí obchodní bilance skončila v únoru v robustním přebytku 34,6 miliardy korun, což je historicky nejvyšší číslo, které předčilo veškerá očekávání. Probudil se export i import,“ uvedl hlavní analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. „Daří se nám s prakticky se všemi státy. S těmi v EU se zvětšil přebytek o 9,9 miliardy korun a se státy mimo EU šel deficit dolů o 18,9 miliardy korun,“ dodal.

„Po lednovém výsledku zahraničního obchodu, který byl spíše zklamáním, únor přinesl vyšší míru optimismu. Za první dva měsíce letošního roku je přebytek téměř dvakrát vyšší než loni,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Podle něj zřejmě k výraznému únorovému zlepšení bilance přispělo pozdější odbavení zakázek v automobilovém průmyslu.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stál za pozitivním výsledkem bilance zejména obchod s motorovými vozidly. „Vzhledem k pokračujícímu solidnímu trendu v tuzemské výrobě aut by měl export být nadále podporován vývozem dříve nedokončené produkce, kterou tuzemské automobilky nyní mohou kompletovat s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců. Naplňování nevyřízených objednávek zřejmě i v dalších měsících podpoří výrobu v automobilovém průmyslu, a tudíž i export,“ uvedla.

Ekonom UniCredit Bank Martin Pour ale upozornil na slabší výkonnost německé ekonomiky, což bude podle něj zejména v prvním pololetí doléhat i na české exportéry. Před hospodářským vývojem našeho největšího souseda varuje i Volf. „Pro domácí firmy není dobrou zprávou, že německé dovozy vzrostly v únoru jen o 3,2 procenta,“ uvedl.

Kron ale i přes vývoj v Německu zůstává optimistický. „Byl to právě zahraniční obchod, který držel českou ekonomiku nad vodou a navzdory snižujícím se predikcím růstu německé ekonomiky v tomto roce by měl být jedním z pilířů mírného růstu české ekonomiky. Očekáváme, že zahraniční bilance letos skončí ještě s vyšším přebytkem než v roce 2023,“ uzavřel.

Předchozí

Etický kodex má vytvořit ze sportu bezpečné prostředí

Allen & Overy radí Macquarie při prodeji společnosti GasNet

Další