Advokáti řeší Sberbank. A Arrows věnuje peníze od ruských klientů Ukrajině

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Válka na Ukrajině je logicky stále tím nejzásadnějším, co se nyní děje a platí to rovněž pro advokacii. Odchod z ruského trhu oznámila například poradenská skupina EY. Advokáti dál sepisují návody na řešení právně složitých situací spojených s uprchlictvím i zaměstnáváním cizinců a rovněž hmotně pomáhají. Například pomocí transparentního účtu vedeného Českou advokátní komorou. Ta pořádá dnes ráno třeba i online seminář Zaměstnávání a pracovněprávní vztahy občanů Ukrajiny pobývajících v ČR v důsledku válečného konfliktu. Také se stále řeší problémy s advokátními úschovami u Sberbank. Některé advokátní kanceláře ale rovněž oznamují aktuální transakce a k.law se na začátku března přejmenovala na endors.

„Ve Sberbank CZ, která se zaměřovala na svobodná povolání a pro úschovy měla zvláštní podmínky, mělo takových účtů řádově padesát advokátů, s nimiž jsme v kontaktu a snažíme se jim pomoci v nelehké situaci,“ cituje Advokátní deník předsedu České advokátní komory Roberta Němce. Komora tak například jedná s podvýborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro ochranu spotřebitele. „Zástupci ČAK na jednání podvýboru deklarovali, že v případě účtů advokátních úschov nejde jen o běžný finanční či spořicí účet, ale o speciální platební nástroj transakce, u něhož se předpokládá bezpečnost, a že by se tedy stát měl k němu postavit čelem a převzít garanci za vyplacení celého objemu vkladů na úschovách, protože pro klienty advokátů to představuje velmi závažný problém,“ píše Advokátní deník.

Ve veřejném prostoru se rovněž řeší, zda peníze uložená na advokátních úschovách nebudou muset zaplatit přímo advokáti. Například podle právního teoretika a of counsela PRK Partners Petra Bezoušky ale k náhradě škody povinni nebudou: „Jako první přijde na ránu povinnost advokáta vyplatit peněžní prostředky v souladu s ujednáním ve smlouvě (např. prodávajícímu bytu poté, co je kupující zapsán v katastru jako vlastník). Tuto povinnost advokát poruší. Následně však musíme zkoumat, zda není dán liberační důvod – mimořádná nepředvídatelná a nepřekonatelná překážka vzniklá nezávisle na advokátově vůli,“ napsal na Facebooku a mimo jiné dodal: „Jádrem pudla by byla ona (ne)předvídatelnost – mohl advokát předvídat zásah ČNB? Ten přišel v pondělí 28. 2. 2022, čtyři dny po ruské invazi na Ukrajinu. Pobočky Sberbank se zavřely již v pátek, přestalo fungovat i internetové bankovnictví (vycházím ze zpráv médií). Advokát by musel v podstatě již v den ruské agrese předvídat problémy Sberbank a ještě týž den převést peníze jinam. Spíše si myslím, že liberační důvod by byl naplněn.“

Pokud jsme u bank, transparentní účet České advokáti komory Advokáti Ukrajině stav zřídil u Komerční banky. Ke čtvrtečnímu odpoledni na něm byly necelé tři miliony korun, nejvyšší dar poslaly kanceláře PRK Partners a Havel & Partners, shodně po půl milionu korun. Toman & Partneři připojili ke svému padesátitisícovému daru rovněž vzkaz „Putin je zločinec a vrah“.

Na stole je stále otázka, jak přistupovat k práci pro Rusy. Velmi elegantní řešení našla kancelář Arrows ETL Global, která odmítla kolektivní vinu, zároveň se ale rozhodla jasně podpořit Ukrajince a také jim finančně pomoci. „Do advokacie patří pevné principy a hodnoty. Arrows není a nemůže být jedno, co se odehrává jen pár set kilometrů na východ. Odpovědnost vždy padá na konkrétní viníky. Současná situace si však zároveň žádá jasná, symbolická gesta podpory,“ uvedla kancelář na Linked-Inu: „Proto jsme se rozhodli pro následující krok: S výjimkou kapitálových investic a osob/firem napojených na ruský stát a režim, sice Arrows nepřestane poskytovat své služby ruské klientele v Česku, ovšem 100 % těchto tržeb advokátní kancelář věnuje Ministerstvu obrany Ukrajiny. Věříme, že svoboda a demokracie zvítězí.“

Věřme v to rovněž my. Nadějí na lepší zítřky může být třeba i optimismus kancelář k.law, z níž se na začátku března stala endors. „Za šest let fungování jsme dospěli do fáze, kdy se chystáme na další rozšiřování týmu a nabídky našich právních služeb. Navíc už dávno nejde o „one-man show“, a proto jsem vnímal původní název postavený na písmenu „k“, které odkazovalo na mé příjmení, jako přežitek. Potřeba nového názvu a vizuálu tak přirozeně vyplynula,“ vysvětlil rebrandindg zakladatel firmy Vít Kučera. „Nový název vychází z kombinace anglického slova endorsement – chtěli jsme do něj totiž zakomponovat podporu, kterou našim klientům dáváme, a endorfinů, tzv. hormonů štěstí – chceme, aby spolupráce s námi přinášela dobrý pocit. endors je navíc srozumitelné a lépe vyjadřuje hodnoty, na kterých naše kancelář stojí. Upravené písmeno “e” jsme pak využili i pro samotné logo. Symbolizuje právě naši energii, empatii a erudici. Dva dlouhé pruhy zase vyjadřují určitou akci, pohyb a vývoj.“

Předchozí

Sokolové se opět spojili s Michalem Škapou. Vznikla grafika na pomoc Ukrajině

Poradna Matzner Legal: Proč se nevyplatí parkovat na invalidech?

Další