Advokáti jako šéfové obchodních komor i mediátorské soudničky

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Mezi advokáty je množství šéfů různých mezinárodních obchodních komor, o své související činnosti dal aktuálně vědět Lukáš Vajda, společník kanceláře Sniehotta & Vajda Legal a prezident Česko-uruguayské obchodní komory. V sídle České advokátní komory nově visí obraz Antonína Kloudy, dřívějšího hrdinného prezidenta jejího historického ekvivalentu a připomíná ho rovněž související výstava. Dál také vycházejí zajímavé knihy s právní tematikou i také ji přesahující, tento týden například proběhl křest Mediátorky od Hany Lenghartové, která nabízí „mediátorské soudničky“.

Pavel Smutný, společník kanceláře Portos, vede Česko-izraelskou smíšenou a obchodní komoru. Bořivoj Líbal, spoluřídící partner Eversheds Sutherland, Česko-portugalskou obchodní komoru. Klára Dvořáková, partnerka kanceláře Holubová advokáti, je zase honorární konzulkou Islandu. „Jste Islanďan a chcete rozběhnout byznys v České republice, nebo se poradit ohledně pobytu či studia v České republice? Jste Čech a chcete navázat obchodní nebo kulturní styky s Islandem?Kontaktujte honorární konzulku, ráda se s Vámi sejde,“ dočteme se tak na webu kanceláře. 

Aktuálně dal o svých mezinárodních obchodních aktivitách vědět také Lukáš Vajda, který je společníkem kanceláře Sniehotta & Vajda Legal a prezidentem Česko-uruguayské obchodní komory. Právě v této pozici se zúčastnil obchodní mise ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely do Jižní Ameriky. „Pro české firmy jsme uspořádali nespočet setkání s uruguayskými protějšky, a to zejména v oblastech zemědělství, energetiky, IT sektoru, nemovitostí či obrany. Je skvělé, že mnoho navázaných vztahů se již přetavuje v aktivní spolupráci,“ napsal Vajda o cestě tento týden na Linked-In.

„Uruguay je opravdová perla Latinské Ameriky. Vyspělost a stabilita její demokracie, úroveň politické kultury či přístup ke vzdělání nebo k otázkám rovného postavení žen a mužů, to vše může tříapůlmilionové zemi většina evropských států jen tiše závidět,“ dodal Vajda a uvedl rovněž, že „za jednu z nejzajímavějších příležitostí pro české investory lze považovat nemovitosti, a to zejména v oblasti Punta del Este a okolí“.

Vraťme se ale ještě k velmi záslužnému kroku České advokátní komory, která připomněla Antonína Kloudu, bývalého prezidenta Advokátní komory v Čechách, jíž vedl před druhou světovou válkou (v letech 1934 až 1938) a rovněž po ní (1945 až 1948). Jak uvádí Advokátní deník, Klouda byl za první rok velmi politicky aktivní, v různých obdobích působil jako poslanec nebo senátor a za války se velmi výrazně zapojil i se svými dalšími příbuznými do odboje.

Kloudu, který nyní obdržel in memoriam zlaté advokátní vyznamenání a v obrazové galerii bývalých předsedů advokátní komory se bude nově vyjímat i jeho podobizna, aktuálně připomíná v pražském Kaňkově paláci rovněž související výstava.

Advokátka a mediátorka Hana Lenghartová pak tento týden pokřtila svou knihu „mediátorských soudniček“ nazvanou Mediátorka. „Odmediovaných“ hodin má za sebou vskutku požehnaně. A s nimi také stovky a tisíce příběhů, jež se svými klienty doslova prožila. Když se rozhodla své zkušenosti knižní formou sepsat, nezpronevěřila se ovšem závazku povinné mediátorské mlčenlivosti. Čtenář se na stránkách této výjimečné povídkové knihy propojené ústředním, lehce načrtnutým osudem mediátorky, nesetkává s jakýmsi přepisem reality, nýbrž s beletristickým zpracováním příběhů, jež jsou inspirovány mediátorskou praxí,“ uvádí o knize nakladatelství Havlíček Brain Team.

Předchozí

Ocenění TOP Estate & Business zná své vítěze

Češi se bojí investovat, ukázal průzkum

Další