Blíží se další advokátní ceny i preventivní restrukturalizace

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Blíží se další advokátní ceny: Redakce Lawyers & Business rozeslala tento týden dotazníky pro další ročník žebříčku Advokátní kanceláře roku, jehož výsledky oznámíme v květnu, a to ve stejném týdnu, jako budou ozřejmeny vítězové světově patrně nejprestižnějších trofejí Chambers. I za nominacemi na ně se nyní ohlédneme, stejně jako za akcí poslance a partnera Arrows Pavla Staňka v Poslanecké sněmovně nebo za proběhlým Job Fairem na pražské Právnické fakultě.

Za Českou republiku jsou na Chambers letos nominovány kanceláře Allen & Overy, Baker McKenzie, Dentons, Havel & Partners a PRK Partners. Loni vyhrála kancelář Havel & Partners, nominace byly obdobné, jen letos Baker McKenzie „nastoupila na místo“ kancelář Clifford Chance.„Hodnocení právních firem a jejich výběr mezi finalisty je výsledkem rozsáhlého průzkumu trhu a tisíců interview uskutečněných týmem více než 200 nezávislých analytiků ratingové agentury Chambers. Letošní vítěz bude oznámen na slavnostním večeru, který se bude konat 25.května 2023 v hotelu Principe di Savoia v Miláně v Itálii. Jde o ocenění výjimečného postavení advokátní kanceláře v klíčových jurisdikcích v regionu. Odrážejí též úspěchy jednotlivých právních firem za posledních 12 měsíců, včetně vynikající práce, působivého strategického růstu a výtečnosti v oblasti služeb klientům. Oceňují práci národních a mezinárodních advokátních kanceláří v celém regionu na základě průzkumu prováděného pro účely hodnocení právních firem v direktoráři Chambers Europe Guide,“ zrekapitulovala PRK Partners hlavní fakta a význam daných cen.

I když bych mohl tento týden svůj sloupek věnovat jen právním souvislostem nástupu nového prezidenta Petra Pavla nebo právním i pseudoprávním debatám na plénu Poslanecké sněmovny i Senátu, vraťme se raději ke kulatému stolu k vládnímu návrhu preventivní restrukturalizace, který uspořádal Pavel Staněk. Protože může jít skutečně o zásadní nástroj pro další vývoj české ekonomiky a stabilitu domácích firem. Zřejmou indicií k významu tohoto návrhu zákona jsou i úvodní slova Pavla Staňka, který byl prý až překvapený, jak pozitivně je přijímáno, že se Poslanecká sněmovna tímto tiskem zabývá. „Ze své poslanecké praxe mám bohužel konkrétní poznatky o tom, že lidí ve složité situaci přibývá. Setkávám se s podnikateli, na které dopadá inflace, ceny energií nebo nedostatek klíčových materiálů. A proto vítám, že těmto schopným lidem nabídneme záchrannou brzdu pro případ, že se dostanou do přechodných finančních potíží,“ říká Staněk, který  na návrhu oceňuje například i to, že „nezbavuje dlužníka odpovědnosti“ nebo to, že „v rámci restrukturalizaci bude možné oslovit jen klíčové věřitele, takže s nimi podnikatel lépe dospěje k vyhovujícímu řešení“. „Je pravděpodobné, že další legislativní proces nebude zdlouhavý a že návrhy projdou bez výraznějších pozměňovacích návrhů. Osobně doufám, že tento nástroj rychle vejde do praxe a bude účinně pomáhat tam, kde má,“ uvádí rovněž Staněk.

A na konec ještě jedna věc: tento týden probíhal na pražské Právnické fakultě tradiční Job Fair, na němž se některé advokátní kanceláře i úřady snaží získat mladé juristy do svých řad. Kancelář Císař, Češka, Smutný se o to na fakultě – jak oznámila právě během této akce – pokusí ještě jednou. „Zveme studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy, aby spolu s námi oslavili 30 let naší kanceláře koncertem v „bazénu“! 26. dubna pořádáme POOL 2023 – koncert pro studenty: Blues Brothers (US), kde se můžete těšit na hudbu ze slavné komedie v podání vynikajících afroamerických sólových zpěváků a The Loop Jazz Orchestra,“ uvedla kancelář na svém instagramovém účtu.

(Na fotografii jsou ceny udělené loni Lawyers & Business Advokátním kancelářím roku, a to z dílny umělkyně Gordany Glass – pozn. red.)

Předchozí

Skupina Havel & Partners loni utržila 1,25 miliardy, má přes 3000 klientů

Taylor Wessing uzavřela strategické partnerství s ECIJA

Další