Dentons kraluje střední Evropě a k Ústavnímu soudu míří ti, co mají

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Prestižní ceny Chambers Europe tentokrát ovládla kancelář Dentons, která i v České republice sesadila jejich dlouhodobého tuzemského vítěze, kancelář Havel & Partners. Kinstellar i Verdian uspořádali akce věnované právním souvislostem udržitelnosti, která nyní je, podobně jako umělá inteligence, asi v tom „nejústřednějším“ zájmu advokátních kanceláří. A i když vás informace, že novými ústavní soudci budou Daniela Zemanová, Josef Baxa a Jan Wintr nemohla minout, přesto si dovolím dodat, že my jsme vám říkali už před drahnou dobou, že to tak dopadne.

Dentons brala minulý čtvrtek ceny Chambers za Českou republiku, Polsko i Rumunsko a také celkově za střední a východní Evropu. „Ocenění uděluje ratingová společnost Chambers and Partners na základě postavení firem na trhu, jejich klíčových úspěchů v posledním roce, strategického růstu a úrovně klientského servisu,“ připomněla kancelář. Pro kancelář šlo o velmi šťastný týden, který začal v pondělí jejím oceněním jako Mezinárodní advokátní kanceláře roku v Advokátních kancelářích roku podle Lawyers & Business (což ilustruje i úvodní fotografie – pozn. red.). Všimněme si pak, že velmi úspěšná v Chambers byla rovněž kancelář Allen & Overy, která vyhrála v Německu a v Belgii.

Kinstellar uspořádala tento týden konferenci ESG v kontextu současného světa, Verdian zase společně s Wolters Kluwer a u příležitosti křtu nového komentáře k zákonu o výrobcích s ukončenou životností (autorů Tomáše Babáčka, Josefa Beneše, Filipa Hlouška, Petra Knebela a Ladislava Trylče) debatu o rozšířené odpovědnosti výrobců. Ta byla velmi konkrétní, protože v ní vystoupili zástupci měst, výrobců, zpracovatelů odpadu i ministerstva životního prostředí a vyšlo z ní, že jsme s těmito regulacemi vlastně pořád ještě na začátku, svým způsobem u základních hodnot a postupů. Musíme ale ještě zapracovat na kontrole jejich dodržování a vymyslet související postupy tak, aby všem dávalo smysl takto jednat. Například, aby měli výrobci zájem znovu vyrábět z recyklovaných odpadů. Související témata tak řeší advokáti stále častěji a ještě častěji je do budoucna řešit budou.

Uvidíme, kdy se dostanou i před Ústavní soud, u něhož budou v příštích 10 letech zasedat také Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová. Potvrdil se tak titulek mého sloupku z 14. dubna, kdy jsem se odvážil napsat, že známe jména nových ústavních soudců. Skutečně se nás tak vyplatí sledovat. Mám ale radost hlavně z toho, že k Ústavnímu soudu míří přesně ti, kteří tam patří, ať už si někteří členové Ústavně-právního výboru říkají, co chtějí. 

Předchozí

Freshfields a PRK pracovaly pro Yokohama Rubber při akvizici TWS

ESG a náležitá péče v dodavatelském řetězci

Další