Známe jména nových ústavních soudců

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Výběr nových ústavních soudců se nezadržitelně blíží, už začátkem května totiž vyprší mandát hned třem stávajícím strážcům ústavnosti. Své nominanty tak představila například Česká advokátní komora, soudy i právnické fakulty. Prezident pak podle očekávání oznámil, že do funkcí nejprve navrhne Josefa Baxu a Danielu Zemanovou. Následně se sešel i s Janem Wintrem, který patrně bude třetím navrženým nominantem. Jde o tak kvalitní uchazeče – odborně i lidsky – že jsem mohl do titulku směle napsat, že známe jména nových ústavních soudců.

Brzy nadcházející středu 3. května uplyne už 10 let od chvíle, kdy započal mandát ústavních soudců Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. Pokud ani jeden z nich nebude mandát opakovat, bude to rovněž znamenat, že u Ústavního soudu začátkem května skončí nejen pětina jeho členů, ale rovněž oba místopředsedové, dva univerzitní profesoři a taktéž jediná žena, která v současnosti ústavnost v Joštově ulici hlídá. 

Právničky tak mají i proto o něco vyšší šance na nominace než právníci. Emeritní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, kterou hodlá prezident Petr Pavel podle svých slov v České televizi Senátu navrhnout, tak má místo u Ústavního soudu téměř jisté. Mohla by se stát i jeho místopředsedkyní, předpoklady k tomu má, v současnosti ostatně řídí libereckou pobočku  coby místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem. Problém nebude mít ani další z Pavlových kandidátů Josef Baxa. Téměř bych si čistě osobně vsadil, že v srpnu vystřídá ve funkci předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Dalším novým ústavním soudcem bude s největší pravděpodobností profesor Jan Wintr, jak jsem ostatně předvídal už koncem března. O jeho možné nominaci rovněž informovala Česká televize.

Už v červnu skončí další profesor, Vladimír Sládeček. V srpnu pak vedle již zmíněného Pavla Rychetského ještě opustí Ústavní soud Ludvík David a v listopadu Radovan Suchánek. Neboli do konce roku by měl Pavel navrhnout po Zemanové a Baxovi dalších pět kandidátů. Otázkou je, z jakých jmen bude prezident dále vybírat. Návrhů má totiž více než dost. Mezi uchazeči o ústavní talár jsou výrazně zastoupeni i advokáti, vedle jmen, kterým jsme se již věnovali, například Michael Kohajda, lidovecký poslanec a rovněž proděkan olomoucké fakulty, která ho stejně jako již zmíněného Vladimíra Sládečka nominovala. Nebo Filip Melzer a Milan Hulmák, kteří byli dříve spojeni i s kanceláří Havel & Partners a v minulosti se o nich spekulovalo rovněž jako o možných nových soudcích Nejvyššího soudu.

Důležitá je rovněž otázka, kudy se bude dále ubírat kariéra Jaroslava Fenyka, pokud nebude znovu navržen na ústavního soudce. Před svým příchodem k Ústavnímu soudu spolupracoval s kanceláří White & Case, s jejím tehdejším partnerem Ladislavem Smejkalem, který ale následně zamířil do Dentons, napsal například i komentář k zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob. Všechno to bude nesmírně zajímavé sledovat. A samozřejmě to budeme dělat.

Předchozí

Dostupný advokát loni vyrostl na 15 milionů

Vláda schválila zásadní změny v matrikách

Další