Jak číst výsledky Chambers? A má Stanjura pravdu, když útočí na advokáty?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Jak číst výsledky Chambers? Tak, že mezinárodní hodnotitelé mají za nejlepší kanceláře v Česku právě ty mezinárodní, ale prosazují se mezi ně postupně i ty české, zvláště ve specifických kategoriích. Advokátní stav pak dál řeší problémy se Sberbank, což přináší i slovní přestřelky s politiky, což se nemusí vyplatit, nutno ale dodat, že advokáti jen reagují. Naopak mír zavládl s Člověkem v tísni, což je dobře.

White & Case, Allen & Overy, Clifford Chance a Dentons, to jsou nejúspěšnější kanceláře v České republice z pohledu aktuálních výsledků Chambers, hodnocení Band 1 a zároveň nižších příček v jiných kategoriích totiž dosáhly ve srovnatelném počtu případů. Velmi dobře jsou na tom z tohoto pohledu také kanceláře CMS a Baker McKenzie. Na Band 1 se kromě nich ale také více než jednou objevily kanceláře Skils a Kocián Šolc Balaštík. Ty tak patří z pohledu vysloveně českých právních firem k z hlediska Chambers k těm nejlepším. 

Jen lehce za nimi jsou PRK Partners a Havel & Partners, častěji se v žebříčku objevují také kanceláře BBH či Rowan Legal, když všechny dosáhly právě jednou Bandu 1 a zároveň se vícekrát objevily v nižších hodnoceních. „Rankingová společnost Chambers and Partners vydává každoroční zhodnocení advokátů a advokátních kanceláří po celém světě. Základem pro tvorbu výsledných žebříčků je zpětná vazba od klientů kanceláří, která je v porovnání s konkurenty podrobena analýze odborné poroty, jež uděluje výsledné hodnocení,“ připomíná Rowan Legal v související tiskové zprávě.

Zajímavé je ale rovněž postavení některých českých butiků. Například Nedelka Kubáč advokáti tak obstojí i z mezinárodního pohledu jako špička v oblasti hospodářské soutěže, Randl Partners zase v oblasti pracovního práva. Z mezinárodních firem pak jednoho nejvyššího hodnocení dosáhly Pierstone, Bird & Bird nebo Eversheds Sutherland.

Nejen hodnoceními ale samozřejmě žije advokacie. Vytočil je ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který tento týden ve Sněmovně podle stenozáznamu pronesl: „Advokáti by se měli omluvit svým klientům, že zvolili takto rizikovou banku v tomto mezinárodním kontextu. To tak prostě je. A stát tu není od toho, aby všechno za všechny řešil. To fakt není možné.“ Připomeňme ale, že v České republice pořád platí zákony a lze souhlasit s Českou advokátní komorou, že si nikdo, ani ministr financí, nemůže nad advokátními úschovami takto umýt ruce. 

„Pokud pan ministr Stanjura považoval Sberbank za „rizikovou banku“, měl nepochybně podniknout adekvátní, minimálně informační, kroky a na rizikovost této banky kraje i veřejnost, včetně té advokátní, vhodným způsobem upozornit,“ sdělil za Českou advokátní komoru její předseda Robert Němec a rovněž tato jeho slova je nutné podpořit. Mimochodem, připomeňme si velmi srozumitelný rozbor celé situace Petrem Bezouškou, o kterém jsem tu nedávno psal.

„ČAK opakovaně žádá, aby stát převzal garanci za vyplacení celého objemu vkladů na advokátních úschovách. Jinak i v důsledku nečinnosti státu může být narušena důvěra klientů v úschovy u třetích osob během provádění transakcí, a bezpečné a transparentní vypořádávání finančních transakcí může být v budoucnu netransparentně v rozporu se zákony AML a proti praní špinavých peněz, obcházeno,“ uzavřel prohlášení České advokátní komory Robert Němec.

V tomto týdnu naopak našli, minimálně v některých věcech, společnou řeč advokáti a Člověk v tísni. Tohle totiž napsal na svůj twitterový účet tradičně nesmlouvavý Daniel Hůle: „Díky šéfovi advokátní komory Robertovi Němcovi za vstřícné jednání. Na všem se nemusíme shodnout, ale můžeme hledat společné cesty v konkrétních oblastech. Oceňuji pro bono pomoc advokátů uprchlíkům z Ukrajiny!“ 

Předchozí

ČAK: Ministr financí si za stát umyl ruce nad osudem advokátních úschov

ManpowerGroup: Zaměstnavatelé teď plánují velké nábory

Další