Januš: Justiční hybatelé se mění. Budou ti noví úspěšnější?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž pevně uchopil státní zastupitelství a už jedná o jeho novém ukotvení. Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk dostal klíčové slovo v dlouholetých přípravách nového civilního řádu soudního. A konečně advokát Jiří Matzner se ve velkém vrhl na dobročinnost. Přepíšou tito aktéři dosud platné pořádky?

Po léta jsme byli zvyklí, že nejvyšší státní zastupitelství rovná se Pavel Zeman, ostatní žalobci z vrcholu soustavy ve veřejném prostoru příliš vidět nebyli. A tak se v souvislosti se Zemanovou rezignací na místo nejvyššího státního zástupce rovněž spekulovalo, nakolik je možné, že zůstane neformální hlavou celého úřadu a jeho další chod bude dále významně ovlivňovat. Podle posledních týdnů to vypadá, že nebude. Jeho nástupce Igor Stříž totiž začal jednat velmi energicky a autoritativně, tak jak se od šéfžalobce ostatně očekává. Novou úpravu státního zastupitelství ale stejně bude muset vydupat ze země.

Stejně jako místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, který má nyní – podobně jako dříve jeho předchůdce Roman Fiala – jako šéf expertní skupiny přichystat nový civilní procesní kodex. Respektive Šuk jej má spíše „dochystat“ na základě práce skupiny vedené Petrem Lavickým, která vznikla ještě za ministra spravedlnosti Roberta Pelikána jako určitý trucpodnik práve Fialově větší komisi. „Dosavadní materiál určitě obsahuje řadu prvků, z nichž by bylo vhodné i nadále vycházet. Rád bych však se zapojením odborníků z praxe i akademického prostředí dále podrobněji analyzoval, kde má stávající procesní právo rezervy k dalšímu zlepšení,“ uvedl Šuk, který už před léty prezentoval stejně jako Fiala dosti odlišné názory na novou úpravu postupů civilních soudů, než prosazoval právě Lavický. Mimochodem, nové procesní kodexy – civilní a trestní – chtěla svého času stihnout ještě jako ministryně spravedlnosti Helena Válková. Nemáme zatím ani jeden, politická vůle nejspíše tak nějak chybí.

Sérii pro bono akcí pak rozjel advokát Jiří Matzner. V poslední době tak vytvořil nadaci, která má pomáhat lidem zasaženým tornádem, obdaroval Divadlo Ungelt a ještě před začátkem olympijských her začal vymýšlet podporu vybraných českých sportovců. Možnou pomocnou ruku hledá i u svých klientů a otevírá jim oči, jak mohou peníze určené na marketing a reklamu smysluplně využít. Skoro se až nabízí otázka, zda Matzner takto nezastíní některé z jiných právních firem, které se tradičně těmto druhům aktivit věnující. Samozřejmě pomoci potřebným a  jejich podpory není nikdy dost. A o to jde zejména. 

Foto: Mira Cosic z Pixabay

Předchozí

Němec: Největší deficit je v digitalizaci justice, ne ČAK

Dentons radila Draslovce při miliardové investici v Africe

Další