Januš: Poledník ústavním soudcem nebude. A do advokacie míří posily

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – U Ústavního soudu je od prosince a od odchodu Kateřiny Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva jedno místo volné. A dost pravděpodobně i volným zůstane. Prezident Miloš Zeman na něj sice nedávno nominoval bývalého dlouholetého místopředsedu České advokátní komory Petra Poledníka, není ale příliš reálné, že by Senát tento jeho výběr potvrdil. Už jen proto, že není žádný důvod, aby Poledník ústavním soudcem skutečně byl. Zajímavé jsou rovněž další zprávy z advokacie: zkoušky teď skládal rekordní počet koncipientů, chystá se „advokátní Lex Ukrajina“ a kancelář Wolf Theiss přistoupila k opravdu výraznému rebrandingu.

„Prezident republiky Miloš Zeman předložil podle čl. 84 odst. 2 Ústavy ČR a § 6 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, Senátu Parlamentu České republiky žádost o vyslovení souhlasu se jmenováním JUDr. Petra Poledníka do funkce soudce Ústavního soudu,“ dočteme se lapidární konstatování na stránkách Pražského hradu. „Většina z nás je návrhem překvapena, protože vůbec nevíme, kdo pan Poledník je,“ cituje pak poměrně drsné vyjádření předsedy Ústavně právního výboru Senátu Tomáše Goláně iRozhlas.cz

Konstatování je to zvláštní, protože Poledník byl 15 let místopředsedou České advokátní komory a „spojkou“ nejvyššího vedení advokátů na Brno a Moravu. Je ale pravda, že se nikdy nijak zvlášť veřejně neprojevoval. Když jsem se ho před posledními volbami do představenstva České advokátní komory ptal, co by se snažil v novém představenstvu prosadit jako vůbec první, odpověděl: „Rozšíření komunikace a spolupráce s ostatními právnickými profesemi.“ A na následující otázku, jak by podle vás měla vypadat Česká advokátní komora za čtyři roky, odvětil „nezávislá, konsolidovaná, stabilní“. Poledník se do představenstva Komory loni nedostal, a to ani jako náhradník. To mu při nadcházejících jednáních v Senátu neprospěje, možn stejně jako to, že se dosud příliš nevěnoval ani ústavnímu právu. Shrnuto a podrženo, Poledník může být dobrým advokátem, který jistě pro Komoru vykonal řadu věcí, už je ale ve vší úctě spíše mužem minulosti. A k současnému Ústavnímu soudu tedy nepatří.

„Rekordních 246 koncipientů skládá dnes a zítra ústní advokátní zkoušky u 11 zkušebních senátů v Praze a 5 v Brně,“ uvedla pak na na začátku týdne na Twitteru Česká advokátní komora. Třeba tím začíná opět „návrat“ začínajících právníků do advokacie, která pro mnohé z nich ztratila v posledních letech – v porovnání třeba s firmami nebo s ministerstvy a dalšími úřady – atraktivitu. Zejména velké advokátní kancelář si ale tento problém už nějakou dobu uvědomují a většina z nich se snaží přenastavit způsob práce a vyjít vstříc novým požadavkům na rovnováhu pracovního a osobního života. Brzy už tak uvidíme, zda byly v těchto snahách úspěšné. 

Přístup dalších lidí do advokacie bude znamenat v případě schválení i „advokátní Lex Ukrajina“. „Představenstvo ČAK podporuje přijetí dočasné speciální právní úpravy k zákonu o advokacii, která by po dobu platnosti obecného zvláštního zákona (tzv. „Lex Ukrajina“) umožnila ukrajinským advokátům poskytovat právní služby na území ČR za obdobných podmínek jako tzv. evropští advokáti, tj. buď v režimu dočasného či příležitostného výkonu advokacie, anebo v režimu dočasného zápisu do seznamu evropských advokátů vedeného ČAK, pokud budou chtít poskytovat právní služby v ČR soustavně. Tento zvláštní režim by skončil společně s platností daného zákona. Ukrajinští advokáti by se tedy nestali natrvalo tzv. evropskými advokáty ve smyslu zákona o advokacii a evropských směrnic, ale měli by dočasně obdobná oprávnění. V tomto smyslu předloží ČAK co nejdříve svůj návrh Ministerstvu spravedlnosti,“ dočteme se totiž v aktuálních Flash news z jednání představenstva Komory.

S optimismem hledí do budoucna kancelář Wolf Theiss, která se rozhodla pro rebranding a spustila tak i nové a moderní webové stránky. Dosud velmi konzervativní logo i barvy vystřídaly odlehčená písma i barvy. Nová vizuální identita brandu Wolf Theiss se svojí sebevědomou, optimistickou a “cool” tonalitou reflektuje pozici firmy jako silného regionálního hráče, jehož úspěchy však nestojí na nějakém odosobněném firemním molochu, ale na týmu nadšených a kreativních profesionálů, které práce baví a kteří v ní vynikají,“ doplňuje za kancelář Jana Chamrová.

Bloky od Wolf Theiss teď tak nově dostane v různých pastelových barvách a dost možná si je odnesete i ve stylové plátěnce s nápisem Law at first sight. Ta navíc byla vyrobena z recyklované bavlny a na každém kusu se tak ušetřilo 1200 litrů vody. Příjemný merch.

Předchozí

Počet firemních žadatelů o insolvenci postupně roste

Petra Karabut povýšila ve Weinholdech

Další