Januš: Zákony jsou tak složité, že musíme žít v době příručkové

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Zvláště někteří mladí a začínající advokáti chtějí po České advokátní komoře, aby jim nabízela různé vzory a manuály. Jde ostatně o jeden z bodů v programu platformy Komory 2.0, která také získává před sněmovními volbami stále více pozornosti. Jako červený hadr na býka pak na mnohé právníky působí aktuální požadavky související s takzvaným AML zákonem souvisejícím s bojem proti praní špinavých peněz. Neorientují se v nich, nemají čas upravovat podle nich své systémy a metody práce. Komora ale nyní zveřejnila metodickou informaci připravenou rovněž jako „praktický manuál“.

I na jeho prostudování je sice potřeba čas, ale je opravdu přehledný a co je nejdůležitější, nejde jen o přepsaný zákon, jak už to u některých právních návodů a manuálů občas bývá. V AML manuálu pro advokáty a advokátky dotyční najdou například i potřebné konkrétní kontakty a konkrétní kroky. Nicméně příručka je to pořád dosti formální, mohla by být jistě ještě více uživatelsky přívětivá. Ale každopádně je to pozitivní krok hodný ocenění.

„Příručkování“ je cesta, kterou by se měla advokátní komora podle řady advokátů do budoucna vydávat.  „Česká advokátní komora by měla advokátům poskytovat poměrně výraznou pomoc i po organizační stránce. Věříme, že advokáti ocení, když budou mít jasné a přesné instrukce a ocení, když budou přesně vědět, co mají v kterých životních situacích dělat. Ušetří jim to čas a na druhé straně věříme, že to bude ku prospěchu i advokacii jako takové,“ popisovala třeba v Lawyers & Business: FORUM advokátka Michala Plachká, kandidující do představenstva komory právě za Komoru 2.0. 

Sami prý udělali ještě před volbami první krok: „Vypustili jsme první vlašťovku. Step list pro začínající advokáty, kde jsme shrnuli jeho životní situace: dodělal zkoušky a co tedy má dělat. Co je třeba zařídit, kam dojít, jak je to s daněmi, jak je to s pojištěním, jaké jsou formy výkonu advokacie a jaké systémy si má zajistit, věci kolem marketingu.. Vše přehledně na jednom místě. Věříme, že by bylo fajn, kdyby tohle byla jedna z forem servisu advokátům. Kdyby to například bylo součástí webu.“

V rámci současných debat o České advokátní komoře a její budoucnosti je to ale vlastně jen takové přátelské pošťouchnutí. To advokátka Klára Samková totiž rovnou Hospodářským novinám řekla, že se možná kvůli kandidátce „představenstva“ Kandidátka 21 obrátí na soud. Tenhle spor je složitější a celkem zbytečný, protože ať dopadne jakkoliv, faktický efekt to nejspíše žádný mít nebude.

Poslední červencový týden roku 2021 se ale do právních dějin zapíše z jiného důvodu. Ve Sbírce zákonů totiž vyšel nový stavební zákon, a to pod číslem 283/2021 Sb. Mimochodem, i k němu existuje řada příruček, například tahle od advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která se na vzniku tohoto předpisu rovněž podílela. A to jich ještě vzniknou desítky. Zákony jsou zkrátka tak složité, že musíme žít i v době příručkové.

Foto: moritz320 z Pixabay

Předchozí

Slanina: ČAK by měla ukazovat, co může přinést automatizace

Dentons radí Draslovce vedle Afriky i v Americe, tým šéfují i Češi

Další