Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, na celkovém objemu bankovních úvěrů se koncem roku 2023 stále držel blízko minim, když klesl o 0,28 procentního bodu na 1,67 procenta, sdělila Česká bankovní asociace (ČBA).
U podniků v roce 2023 se loni tento podíl snížil o 0,76 procentního bodu na 2,64 procenta, u domácností nepatrně stoupl o 0,03 bodu na 1,27 procenta. Z toho u hypoték stoupl o 0,04 bodu na 0,61 procenta a u spotřebitelských úvěrů zůstal na 3,91 procenta. Ještě v roce 2011 převyšoval jejich podíl u podniků osm procent, u spotřebitelských úvěrů 11 procent a u hypoték tři procenta.
„Napříč ekonomikou se samozřejmě podíly úvěrů po splatnosti liší. U živnostníků se pohybují mírně pod pětiprocentní hranicí, na podobné úrovni se nachází ve stavebnictví, mírně pod šesti procenty jsou v ubytování a stravování,“ řekl analytik asociace Jakub Seidler.
Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů se nyní podle něj drží mírně pod desetiprocentní hranicí, u hypotečních kosmeticky klesají a jsou mírně pod šesti procenty. V případě korunových úvěrů podniků se úroková sazba snížila na 8,18 procenta a dostala se na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. V případě eurových úvěrů se naopak zvýšila na 6,13 procenta, což je dosavadní nejvyšší úroveň, upozornil Seidler.
„Kvalita našeho úvěrového portfolia zůstává skvělá. České domácnosti a firmy loni zůstaly spolehlivými plátci svých závazků. Podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu byl ke konci prosince minimální,“ řekla mluvčí ČSOB Michaela Průchová. Podobně se vyjádřili i zástupci Komerční banky a České spořitelny.