Právníci se v Senátu moc neprosadili. A Havel & Partners popsali zásadní fenomén

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nově poskládaný Senát si zvolil své nové vedení, na právníky se ale na nejvyšších postech nedostalo. A právník opět nepovede ani nově složený Ústavně-právní výbor. Kancelář Havel & Partners identifikovala velmi zásadní byznysový trend, který vlastně bude mít celkové společenské dopady a nejen poradenský sektor se na něj musí začít intenzivně připravovat. Svou činnost pak zahájila Poradní unie pro legislativu ve zdravotnictví – PULZ. 

„Předsedou horní parlamentní komory se s podporou 73 hlasů stal Miloš Vystrčil (ODS a TOP 09). Jako 1. místopředseda Senátu ve vedení usedne Jiří Drahoš (STAN), role místopředsedů se dále ujmou Jitka Seitlová (KDU-ČSL a nezávislí), Tomáš Czernin (ODS a TOP 09) a Jiří Oberfalzer (ODS a TOP 09),“ dočteme se na webu Senátu. Neboli v nejvyšším vedení horní komory českého Parlamentu nebude zasedat ani jeden právník. 

Zdeněk Hraba ale obsadil post předsedy Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, Jan Holásek a nově zvolená Hana Kordová Marvanová jsou pak místopředsedy Ústavně-právního výboru. Ten povede dál daňový poradce Tomáš Goláň a nově v něm zasedá také čerstvá senátorka a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ta mimochodem není zařazena do žádného klubu a je členkou pouze zmíněného výboru.

Advokátní kancelář Havel & Partners začala zhruba před rokem mapovat zajímavý trend a na začátku listopadu představila první související studii: podstatná část bohatství se totiž v následujících letech ocitne v rukou žen. Zásadní dopady to bude mít na společnost jako takovou, ale také na poradenské profese. Už nyní se totiž podle prezentovaných výsledků ukazuje, že ženy si nechají na rozdíl od mužů častěji poradit a svůj majetek jsou také ochotnější vložit do rukou správců. Při investování jsou pak opatrnější, zohledňují udržitelnost i svoje děti a také podporují další ženy. Havel & Partners hodlá v mapování tohoto fenoménu dál pokračovat. 

Kancelář v tomto ohledu ocenila i nový občanský zákoník, který je podle slov partnera kanceláře Davida Neveselého právě v případě nových možností dědění a převádění majetku ultramoderní úpravou. I tohle je určitá satisfakce pro Karla Eliáše a jeho další tvůrce, kteří před deseti lety slýchávali od svých kritiků, že kvůli nové úpravě přijde prakticky konec soukromoprávního světa. Nejen že se to stále nestalo, ale pozitiva jsou vidět stále častěji.

„PULZ je projektem skupiny právních expertů, kteří se dlouhodobě věnují legislativě českého zdravotnictví a jejich cílem je pomáhat v roli expertních poradců ke zlepšení právního prostředí,“ stálo v pozvánce na oficiální představení nové platformy. „Jedním z prvních témat je dostupnost zdravotnických prostředků, které mají často klíčový vliv na průběh léčby, ale jejich využití je leckdy limitováno zbytečnými překážkami. Výsledky práce expertní skupiny budou přínosem pro širokou veřejnost, pacienty, lékaře, provozovatele zdravotnických služeb i státní instituce.“

Předchozí

Jak správně založit a vést advokátní kancelář? Chystá se speciální kurz

Podnikoví právníci musejí reagovat na měnící se ekonomickou situaci

Další