Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Tento týden bylo na pražské Právnické fakultě obzvláště živo. Volil se totiž nový akademický senát a výsledky nabízejí rovněž obrázek, jak si v tuto chvíli z hlediska vlivu a oblíbenosti stojí dřívější a třeba i budoucí možní zájemci o děkanský post či jiné výrazné funkce. Také proběhl další rekodifikační čtvrtek s velmi zásadními diskutujícími. A na konec taková perlička: měla by být smrt bez závěti trestným činem?
Z akademických pracovníků, kandidujících letos do Akademického senátu Právnické fakulty Univerzity Karlovy, vedeného dosud Josefem Stašou coby nástupcem současného děkana Radima Boháče, dostal nejvíce hlasů ústavní právník Jan Kudrna. Na druhém místě skončil Miroslav Sedláček z katedry občanského práva, třetí pak právník teoretik a někdejší proděkan Karel Beran. Na čtvrtém místě je další silné jméno, další právník teoretik Jan Wintr. Zmíněný Josef Staša skončil osmý, i on tak mezi senátory zasedne, stejně jako například Michal ŘÍha. Právě oni dva budou z akademiků fakultu rovněž reprezentovat v Akademickém senátu celé Univerzity Karlovy.
Naopak ani v jedněch volbách neuspěl Boháčův dřívější protikandidát a také bývalý dlouholetý proděkan a exvedoucí katedry práva životního prostředí Milan Damohorský, v obou případech skončil druhý „pod čarou“. Do fakultního senátu se nedostal třeba ani končící šéf katedry mezinárodního práva Pavel Šturma, kterého má, jak už jsme psali, vystřídat Veronika Bílková. Neúspěchem volby skončili třeba i pro bývalého děkana Vladimíra Kindla nebo pro výrazné advokáty Martina Richtera a Lukáše Bohuslava, kteří ale obsadili první, resp. třetí, místo „pod čarou“.
Na volby na fakultě navázal už tradiční rekodifikační čtvrtek, věnovaný debatám o novém trestním řádu a tentokrát konkrétněji zaměřený na subjekty trestního řízení. Na téma „obviněný, obhájce, poškozený, zmocněnec, soudy, státní zástupce“ diskutovali advokát a akademik Vladimír Pelc, prezident Soudcovské unie a dlouholetý trestní soudce Libor Vávra a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Debatu je možné sledovat i zpětně, napoví, kudy by se mohla nová úprava zcela zásadních věcí ubírat.
Titulku nejnovější tiskové zprávy z advokátní kanceláře Polverini Strnad „Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“ – základní pravidlo právní ochrany majetku“ se snad ale v tomto ohledu nikdo nechytne. Protože v dnešní době dezinformací může být jen otázkou času, kdy se objeví nějaký řetězový mail, podle kterého chce Evropská unie nebo „fialová vláda“ posílit mrtvé do vězení za to, že nesepsali závěť.