Unie podnikových právníků ukazuje cestu České advokátní komoře

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Unie podnikových právníků chytá v posledních měsících nový drajv. Inspirací se tak může stát i pro Českou advokátní komoru, jíž čekají v říjnu volby nového vedení. Znát je to zejména v komunikaci, kterou má na starosti viceprezidentka Dominika Kozáková. Celkově je ale ze staronového vedení, v němž postupně přicházejí ke slovu rovněž mladší generace firemních právníků, cítit nové nadšení a a ambice učinit Unii zajímavou pro nové členy i obecně pro právní obec jako takovou. 

„Cílem nového Výkonného výboru je kvalitně reprezentovat podnikové právníky, poskytovat jim širokospektrální podporu a nabídnout prostor pro odborné vzdělávání, předávání zkušeností a diskusi. Chceme zintenzivnit spolupráci s ECLA. A jedním z našich prvořadých úkolů je samozřejmě taky účast na legislativním procesu,“ říká k tomu po nedávných volbách a ustanovení nového Výkonného výboru prezidentka Unie Marie Brejchová.

Ta se mimochodem nyní opírá o pět viceprezidentek. Vedle již zmíněné Dominiky Kozákové, která jinak pracuje pro OZP, jde o Ivanu Fáru z Tesca, Jiřinu Královou z ČEZu, Kláru Novotnou ze SAPu a o Jitku Hlaváčkovou ze Svazu průmyslu a dopravy. Ve Výkonném výboru s nimi zasedá jediný muž, a to Richard Baček ze Siemensu. Ve výboru naopak skončili Denisa Bellinger, Alois Dvořák a Miroslav Mrázek. 

Současné změny v Unii podnikových právníků tak mohou být inspirací i pro samozřejmě násobě větší Českou advokátní komoru a obecně pro advokátský stav. Evidentně je ideální, když se ti  „zasloužilí“ a „noví“ spojí a spolupracují.

K personáliím ale dál dochází i v advokacii. Například kancelář Havel & Partners oznámila s pololetím tradičně spojenou další vlnu povyšování. Další personální „úlovek“ pak ohlásili Bříza & Trubač, nové tváře pak podle Jiřího Helána hledají v KroupaHelán.

Havel & Partners v současnosti uvádí, že má 240 právníků a daňových poradců, z nichž je 150 advokátů, celkově pro firmu pracuje 500 lidí. Kancelář se přitom propracovaně stará o to, aby se její lidé stáli posouvali. „Kariérní postup zaznamenává od 1 července 2021 hned 10 advokátů – tři z nich se dostávají na pozici vedoucích advokátů a dalších sedm pak postupuje na pozici senior advokát. Trojice Kateřina Surková, Martin Drahotský a Jiří Kunášek, kteří dosud působili na pozici senior advokátů, se od července stávají vedoucími advokáty. Od zmíněného data pak kariérního posunu z pozice advokátů na pozici senior advokátů dosahují Pavel Amler, Soňa Karbanová Schweizer, Pavla Kaufmannová, Jakub Kocmánek, Pavla Korcová, Marián Minárik a Martin Stančík,“ uvádí nyní Havel & Partners.

Jak rovněž uvádí, „má mimořádně stabilní tým seniorních právníků. Naprostá většina partnerů, kteří v kanceláří působí, se přitom na vedoucí pozice v kanceláři dostala v rámci interního povýšení. Kancelář také nadále zůstává nejžádanějším zaměstnavatelem v oboru, již sedmý rok v řadě zvítězila v anketě TOP Zaměstnavatelé.“

Bříza & Trubač pak pokračuje v ohlašování personálních posil prostřednictvím Linked-Inu. Poté, co Petr Bříza takto přivítal ještě stále nynějšího šéfprávníka Seznamu Michala Nohela, Ondřej Trubač informoval o nástupu Davida Linka: „Věřím, že David, který nastupuje na pozici seniorního koncipienta a který má za sebou praxi v Kocián Šolc Balaštík bude velkou posilou nejen pro náš transakční tým, ale také zúročí své zkušenosti v oblasti soutěžního práva, které získal během svého působení v Geradin Partners v Belgii.“

„Do KROUPAHELÁN hledáme nové tváře. Za poslední roky jsme totiž pěkně dozráli. Máme palebný tým zkušených advokátů, kteří by rádi svoje zkušenosti předali dále. A tak jsme si řekli, že k nim zkusíme najít mladé talentované právníky,“ napsal pak rovněž na Linked-In Jiří Helán. Bez sociálních sítích se právník příštích let každopádně neobejde.

Foto: UPP

Předchozí

Navzdory pandemii je teď insolvenčních návrhů méně

Allen & Overy radila Fortuně při refinancování

Další