Kdo také mohl být ministrem pro legislativu?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Novým ministrem spravedlnosti bude Pavel Blažek, šéfem Legislativní rady vlády a ministrem bez portfeje pak Michal Šalamoun, pokud jej tedy členové Pirátské strany schválí. Do příští vlády tak míří dva advokáti. Jméno jednoho z nich ale bylo ještě minimálně krátce před oznámením jednotlivých nominantů 17. listopadu ne úplně jasné. Radim Boháč se pak připravuje na převzetí děkanského úřadu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a nové vedení si zvolila rovněž Komora daňových poradců.

Designovaný premiér Petr Fiala navrhl prezidentovi Milošovi Zemanovi ke jmenování ministrem a předsedou Legislativní rady vlády pirátského kandidáta Michala Šalamouna. Jako advokát se v Třebíči a Moravských Budějovicích zabývá zejména autorským právem, ostatně je rovněž vystudovaným magistrem umění z JAMU. Podle mých informací se mezi Piráty rovněž řešilo, zda jejich kandidátem nebude případně Lukáš Jansa, rovněž advokát a partner kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. Dříve také asistent bývalých pirátských poslanců Lukáše Černohorského a Ondřeje Polanského a radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

„Byl ve hře, ale byly tam určité komplikace. Od některých měl podporu, od jiných ne. Ti tlačili Šalamouna. Jansa má solidní vztah s Michálkem i s Bartošem. Má podporu od části vedení České advokátní komory. Pro KDU-ČSL a ODS by byl přijatelný. Na to, že je Pirát, má rozumné umírněné názory,“ prozradil mi pod podmínkou anonymity dobře informovaný zdroj.

To Radim Boháč převezme Právnickou fakultu Univerzity Karlovy patrně v celkem všeobecné shodě, i když jeden z jeho tří protikandidátů, Marek Antoš měl téměř stejnou podporu a rozhodlo pár hlasů. Boháč a Antoš ale mohou vytvořit ideální tandem, na směřování fakulty mají podobné názory. Bylo by tak překvapivé, kdyby Marek Antoš nepokračoval jako proděkan, kterým byl už za končícího děkana Jana Kuklíka. 

Klidno je v Komoře daňových poradců, i když i ta si zvolila nové vedení. V jejím případě však spíše staronové. Pokračuje jak prezidentka Petra Pospíšilová, která působí jako ředitelka daňového útvaru v ČSOB, tak viceprezident Petr Toman, partner v KPMG. „Komora se dlouhodobě zasazuje o srozumitelné a předvídatelné daňové prostředí. I v tomto období jsme pokračovali v naší práci při tvorbě a připomínkování legislativy. Potvrzuje se nám, že když máme šanci se k navrhovaným opatřením vyjádřit před jejich vydáním, podaří se často předejít nežádoucím chybám, omylům a jiným nedokonalostem takových opatřeních. Jako pozitivní příklad můžeme uvést náš aktivní přístup v době pandemie. Podařilo se prosadit mnohé pozitivní změny například u programu na kompenzační bonus, pravidla pro uplatnění daňové ztráty nebo úpravy pro odpisy majetku,“ uvedla na volební valné hromadě Pospíšilová. 

Jinak té se za Českou advokátní komoru už účastnil nový člen představa a expert na daňové právo Ondřej Trubač. Mimochodem ještě k nedávné účasti na volebním sněmu České advokátní komory, která byla nadstandardní, ale podle některých pořád ne úplně vysoká: v Komoře daňových poradců jich je přes pět tisíc a na valné hromadě jich bylo 264 s 695 hlasy.

Předchozí

V Uherském Hradišti se propojí sídlo soudu s památníkem obětí totalit

Část zákona o DPH je v rozporu s unijním právem a diskriminuje české firmy

Další