Žijeme ve světě práva, nebo spíš bezpráví?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Advokátní kancelář Portos po svém přejmenování z Císař, Češka, Smutný ovládla svou inzercí v pondělí ekonomická média a dala tak další ránu dosud překvapivě u některých lidí rozšířenému mýtu, že právní firmy nesmějí inzerovat. Exekutoři upozornili na aktuální souvislosti nezabavitelné částky ze mzdy, kdy je jasné, že se pravidla a s nimi reálné dosažitelné peníze stále posouvají v neprospěch věřitelů, tedy těch, jimž někdo dluží a určitě by se neměli o svá práva obávat. Slovenský premiér Robert Fico pak dokonce otevřel téma odvolávání předsedy Ústavního soudu. Jinde ve světě je to ale mnohdy s právem a bezprávím ještě daleko horší, upozorní už za pár dní festival Jeden svět.

„Nezabavitelná částka u exekuční srážky dosahuje téměř 50 procent průměrné hrubé mzdy,“ uvedla Exekutorská komora ČR. „Současné nastavení srážek ze mzdy neplní dlouhodobě svou roli. Částka, kterou nelze dlužníkovi zabavit při provádění srážky ze mzdy, byla v posledních letech navýšena několikrát, a to i během jednoho roku. V současné době dosahuje nezabavitelná částka více než 19 tisíc korun z hrubé mzdy. Pokud se dlužník nad tuto měsíční částku nedostane, neplatí žádné své závazky, které by jinak uhradil formou srážky ze mzdy,“ upozorňuje na aktuální stav prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

„Častými věřiteli jsou i děti samoživitelek a samoživitelů. Exekutorská komora počítá s ohledem na výši nezabavitelné srážky ze mzdy pro rok 2024 s 24 tisíci žádostmi o náhradní výživné. Průměrná výše alimentů se pohybuje ve výši téměř 3 000 Kč,“ dodává k tomu. „Nemožnost srážet alespoň minimální částku ze mzdy vede k trvalému dopadu na veřejné finance. Měsíční částka, která je hrazená z veřejných zdrojů na výživné, činí 17 milionů korun. Téměř 90 procent z této částky představuje náhradní výživné pro děti dlužníků, kteří neplatí alimenty, ačkoli jim byla nařízena exekuce srážkou ze mzdy,“ upozorňuje pak na kontext Exekutorská komora.

Nejen v souvislosti s aktuálním děním na Slovensku, kde se, pokud jde o vládu práva, odehrávají věci, jež jsou u nás stále ještě nepředstavitelné, pak získává i v našem geografickém prostoru na ještě výraznější naléhavosti Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět. 

Letos svou lidskoprávní cenu Homo Homini udělí redakcí Abzas Media, „patřící mezi nejvýznamnější nezávislá ázerbájdžánská online média, referující o stavu politiky, lidských práv i korupci v tamních státních institucích“. „Ocenění na slavnostním zahájení za novináře a novinářky, včetně spoluzakladatele redakce Ulviho Hasanliho nebo šéfredaktorky Sevinj Vagifgizi,které režim uvěznil, převezme nová šéfredaktorka Leyla Mustafayeva, působící v exilu,“ uvádí dále festival.

Ten dá tradičně nahlédnout nejen na porušování lidských práv v různých zemích světa, ale také třeba na činnost advokátů nebo dalších právních profesionálů, kteří se pokoušejí o nápravu poměrů. Například dokument Náhodou prezidentkou o Svjatlaně Cichanouské slibuje rovněž záběry „ze zákulisí její advokátní práce“. 

Předchozí

Průzkum: Většina Čechů neví, o čem je Istanbulská úmluva

Ministerstvo spravedlnosti spouští novou podobu údajů o soudním rozhodování

Další