Allwyn Karla Komárka, jeden z lídrů světového loterijního trhu s tržbami téměř 100 miliard korun, míří vysoko. Nyní se soustředí na start provozování národní loterie pod značkou Allwyn ve Velké Británii a ambice má také v Americe. Výzvu to znamená i pro právníky, jak říká v našem rozhovoru Veronika Benáčková, která jako Group Senior Counsel této loterijní skupiny koordinuje spolupráci právních týmů v sedmi zemích a podílí se na akvizicích společností na nových trzích. Právě pro komplexnost a unikátnost práce ve světově globalizovaném prostředí si Benáčková KKCG – matku Allwynu – jako svého zaměstnavatele vybrala. Předtím pracovala třeba pro banku JPMorgan v New Yorku a v Londýně, a práva vystudovala nejen u nás, ale také ve Velké Británii.
Jak jste se dostala ke své práci pro Allwyn?
Během své profesní praxe jsem si vyzkoušela jak práci v advokacii, tak práci v korporátu, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Díky této osobní zkušenosti jsem zjistila, že mi nejlépe vyhovuje pozice podnikového právníka. Důvodů je hned několik. Nicméně jako ten hlavní bych uvedla kvalitu vztahu s klientem. Jako podnikový právník máte v podstatě pouze jediného klienta, kterého znáte ve velkém detailu, znáte jeho dlouhodobou strategii, finanční situaci, vedlejší motivace, interní cíle stejně tak jako jeho management a obchodní tým, se kterým úzce spolupracujete. Když jsem hledala práci v České republice, napsala jsem si krátký seznam globálních společností se sídlem v Praze. Společností, pro které bych chtěla pracovat. KKCG byla mezi nimi. Souhrou šťastných náhod jsem se setkala s Tomášem Porupkou, General Counselem KKCG. A během několika týdnů jsme se domluvili na mém nástupu do Allwynu. Dodnes jsem za tuto příležitost velmi vděčná, neboť díky Allwynu mám možnost se z Prahy účastnit i těch největších globálních projektů.
Asi jste to teď naznačila, ale proč byla na vašem seznamu právě KKCG?
Klíčovým kritériem byl pro mě jednak globální přesah, tedy možnost pracovat na transakcích, které se nebudou limitovat českým trhem. Dalším klíčovým kritériem pro mě bylo, aby společnost měla světově ambiciózní vizi.
Můžete nám Allwyn blíže představit?
Málokdo v ČR si uvědomuje, že manažerský tým Allwynu vybudoval globálního hráče, na jehož úspěch můžeme být hrdí. Kolik ryze českých podniků takový rozsah má? Až tolik jich nebude. Celá cesta začala v roce 2012 postupným ziskem stoprocentního podílu v české společnosti Sazka. Od té doby se loterijní portfolio rozrostlo o vedoucí zastoupení v Rakousku, Řecku, Kypru, Itálii, Velké Británii a Spojených státech amerických. Dvě poslední destinace přitom přibyly do portfolia jen velmi nedávno. Britskou národní loterii provozujeme od začátku tohoto roku skrze společnost Camelot UK, kterou jsme akvírovali od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers’ Pension Plan. Ten se rozhodl z odvětví loterií vystoupit a převést své aktivity v UK i US na nás. Dohoda s nimi nám jednak ohromně usnadnila přípravu spuštění provozu britské národní loterie pod značkou Allwyn, který jako vítěz tendru bude britskou národní loterii provozovat od roku 2024, a současně umožnila i první nakročení naší skupiny na americký trh a provozu loterie zatím ve státě Illinois. Globální expanze a snaha proniknout na další trhy byla i důvodem pro rebranding: v Česku známá Sazka Group se změnila na Allwyn. Allwyn v keltštině znamená „dobrý přítel“ a „all win“ v angličtině zase „všichni vyhrajeme“. Náš CEO Robert Chvátal rád užívá úsloví „Allwyn where we all win“, které dle mého chytlavým způsobem prodává nejen prvek štěstí, který je loteriím vlastní, ale i pozitivní charakter značky Allwyn, který se skupina snaží budovat – například svým důsledným přístupem k principu „responsible gaming“ (zodpovědnému hraní), stejně jako k dobročinným aktivitám na všech trzích, kde působí.
Co vás samotnou láká jako právničku na loterijním byznysu?
Jeho technická komplexnost. Loterijní byznys je v určitém ohledu podobný bankovnímu sektoru. Je velmi regulovaný a od lidí, kteří jsou do něho zapojeni, požaduje, aby přemýšleli v souvislostech a ve více úrovních. Jako právník musíte při své práci pokrýt nejen požadavky základní občanskoprávní úpravy, korporátních pravidel, ale i regulatoriku, která loterijním společnostem ukládá různé notifikační povinnosti a jasně určuje podmínky pro jejich činnost. Regulatorika je pro nás v podstatě počátkem i koncem každé transakce. Jde o to vždy dopředu vědět, zda a jaké souhlasy budete potřebovat, zda existuje nějaká oznamovací povinnost, vůči komu a jaké minimum informací bude zapotřebí sdílet. Kdy musí být dané povinnosti splněny a jak dlouho jejich splnění může zabrat. To vše promlouvá do transakční práce a určení časového rámce mezi podpisem smlouvy (signingem) a jejím naplněním (closingem). Regulatorika je klíčovým parametrem i právních prověrek (due dilligence procesů). Na komplexnosti dále přidává i nadnárodní přesah skupiny a vzájemně provázané závazky z financování její činnosti. Vedle regulatoriky je tak nezbytné souběžně řešit pravidla hospodářské soutěže a povinnosti převzaté ze smluvních závazků. Neřídíme se tak jen jedním právním řádem, jedněmi pravidly, ale musíme myslet na daleko více věcí, což mi přijde zajímavé. Neustále se tak potřebujeme zdokonalovat, předvídat a posouvat kupředu. Komplexnost je pro mě vlastně jiným pojmenováním kreativity, kdy žádnou transakci neděláte úplně stejně. Je to jako hrát šachy simultánně.
Studovala jste práva u nás a také máte dva tituly z práv ve Velké Británii. Jak by Veronika Benáčková srovnala studia práva u nás a ve Velké Británii?Jak by srovnala svou práci v České republice, versus ve Velké Británii a v Americe? A jak vypadá ideální právník Allwynu? I to se dozvíte v pokračování článku v Lawyers & Business č. 3/2023.
Lawyers & Business si můžete zakoupit například na webu mojecasopisy.cz.