Odpovídá Právnická firma roku realitě? O hlavních vítězích nemůže být pochyb

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Domácí a mezinárodní Právnickou firmou roku se staly kanceláře Havel & Partners a Dentons. Rovněž Jednota českých právníků předávala  před pár dny medaile Antonína Randy, tu nejhodnotnější získal čestný prezident Notářské komory Martin Foukal. A Jiří Přibáň během setkání pronesl velmi inspirativní přednášku. Na víkend se pak chystá jedinečný workshop o zakládání a vedení advokátních kanceláří.

Havel & Partners je nezpochybnitelně jedničkou českého advokátního trhu a lídrem sektoru, který ho posouvá a žena dál. Kancelář opakovaně vyhrává nejprestižnější Chambers a ostatně stala se rovněž Největší českou kanceláří v rámci letos poprvé vyhlašovaného žebříčku Advokátní kanceláře roku pod hlavičkou Lawyers & Business. Mezi mezinárodními právními firmami působícími v České republice se pak v poslední době přetahují o prvenství právě Dentons a White & Case, která se ale ani jedné ze zmíněných českých soutěží neúčastní. Jak Havel & Partners, tak Dentons reportovaly pro účely Advokátních kanceláří roku 2021 zhruba miliardové obraty a takovýchto čísel žádné jiné v Česku působící právní firmy nedosahují.

Musíme se ale rovněž vrátit k tomu, že galavečer Právnických firem roku v pražském Paláci Žofín si pro sebe tentokrát tak trochu ukradli Lukáš Trojan a Tomáš Sokol, kteří poté, co Trojan předal Sokolovi cenu za trestní právo, oznámili do té dobře dobře utajovanou fúzi jejich kanceláří. Ta zpráva byla tak překvapivá až vybízela ke spekulaci, zda nejde jen o nějaký šprým. Podle všeho skutečně nejde.

Jednota českých právníků, vedená předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, rovněž nedávno oceňovala, a to na důstojné akci v Karolinu, jejíž význam podtrhla třeba účast dvou ministrů, Vladimíra Balaše a Michala Šalomouna, nebo všech dosavadních předsedů Nejvyššího správního soudu, Josefa Baxy, Michala Mazance i současného Karla Šimky. Zážitkem byla inspirativní přednáška profesora Jiřího Přibáně na téma Právo jako povolání, během níž zdůraznil  s odkazem na starověké i moderní filozofy potřebu juristů, kteří nebudou, parafrázovaně řečeno, zahledění jen do detailu, ale zároveň jim kvůli celkového pohledu a pochopení souvislostí nebudou detaily unikat.

„Zlatou Randovu medaili pak obdržel JUDr. Martin Foukal, předseda Pražského sdružení Jednoty českých právníků a místopředseda prezídia JČP za obětavou práci pro JČP, jeho osobní nasazení a tvořivý přístup ke všem spolkovým záležitostem a za zásadní podíl na úspěšné realizaci myšlenky obnovit historický Sjezd českých právníků,“ dočteme se na webu Jednoty českých právníků, kde najdeme například i zdůvodnění ocenění Lenky Bradáčové nebo zmíněného Jiřího Přibáně. Na akci rovněž zazněla informace, že ještě letos by měl ze Sjezdu českých právníků vyjít sborník.

Jedna jistě velmi přínosná akce se ale teprve blíží. Už během nadcházejícího víkend totiž Lucie Radkovičová pořádá za podpory Lawyers & Business kurz byznys developmentu Založení a vedení advokátní kanceláře prakticky 2.0. „Během dvou dnů společně probereme řadu věcí, od samotného založení advokátní kanceláře, přes nastavení správného byznys modelu až po propagaci v relevantních médiích. Otevřeme témata, o kterých se v advokacii běžně nemluví, ale přitom jsou pro to, abyste uspěli, důležitá,“ láká Lucie Radkovičová na kurz, který už je podle jejího webu vyprodaný, ale když o něj budete mít opravdu zájem, možná Lucie ještě nějaké to místo přece jen najde.

Předchozí

Eversheds zveřejnila aktuální mandáty, také s účastí Líbala

Peugeot 5008: samé dobré zprávy

Další