Pečené kuře u advokátního slibu i konce slovenských ministrů

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Pojďme se ještě jednou a ještě před tím, než v pondělí vyhlásíme Advokátní kanceláře roku podle Lawyers & Business, ohlédnout za Právníky roku. Jejich výběr se totiž opravdu povedl. Zachyťme rovněž to, že jako slovenský ministr spravedlnosti skončil dřívější předseda Slovenské advokátní komory Viliam Karas. A na závěr a na odlehčenou se alespoň trochu pověnujeme umění, zajímavé vernisáže totiž uspořádaly White & Case i Právnická fakulta Univerzity Karlovy. 

Martin Šolc není v současné advokacii už tolik vidět, málokdo má ale na aktuálním postavení advokátů tak velké zásluhy jako on a vlastně nikdo z České republiky nepůsobil v advokacii tak vysoko jako on. Společník kanceláře Kocián Šolc Balaštík byl totiž nejen předsedou České advokátní komory, ale rovněž prezidentem Mezinárodní advokátní komory (IBA). Nechybí mu lidskost a skromnost – jak prozradil ve svém medailonku, znění advokátní slibu kdysi s kolegou vymýšleli nad pečeným kuřetem a když dnes slib slyší, to kuře se mu občas vybaví – ani nadšení pro obecné právní hodnoty, když i při svém děkovném projevu vyzval ke sdílení osvětových videí o významu právního státu z dílny IBA. Šolcovo uvedení do Právnické síně slávy je tak milou zprávu, při jejímž zpracovávání vás možná jen napadne, že jste si mysleli, že už tam dávno je. Nezpochybnitelní jsou také další vítězové, pokud bych měl ale dva vyzdvihnout, udělal bych to u Lucie Hrdé a Stanislava Balíka.

Jiný bývalý předseda, tentokrát Slovenské advokátní komory, Viliam Karas už není ministrem spravedlnosti. Ve funkci ho jako členka úřednické vlády Ľudovíta Ódora vystřídala bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová, která v minulosti působila rovněž jako soudkyně a posléze jako poslankyně. Karas, jehož v čele komory loni nahradil Martin Puchalla, tak ve funkci strávil zhruba osm měsíců. Dubovcová by měla být v čele ministerstva ještě kratší dobu, volby totiž proběhnou na Slovensku už na konci září. Jak bude po nich vypadat další směřování nejen ministerstva spravedlnosti, ale celé země, je jen obtížné předvídat a dít se může prakticky cokoliv.

A tak se trochu ukliďme pohledem na umění. V pověstném „bazénu“ pražské právnické fakulty je k vidění instalace k projektu Architektura právu, jíž začíná revitalizace budovy, White & Case zase ve své pražské kanceláři vystavuje  obrazy současného malíře Pavla Šmída, výstava dostala název Souřadnice okamžiku. „Nová umělecká instalace v prostorách White & Case představuje vybraná díla z tvorby Pavla Šmída (*1964), který je od konce 90. let nepřehlédnutelnou osobností české výtvarné scény. Vystavené obrazy spojuje autorův dlouhodobý zájem o vizuální zkoumání podstaty a kvalit lidské paměti, jakožto jednoho z hlavních nástrojů konstrukce naší identity,“ uvedla kancelář na pozvánce na vernisáž, už dvanáctou v pořadí. Tak jen více takovýchto aktivit, právo a umění mohou jít nenásilně a velmi logicky ruku v ruce!

Předchozí

A 11 a Fairway Golf Agency uspořádali charitativní golfový turnaj

Do Unie podnikových právníků přibývají prakticky neustále členové

Další