Podnikoví právníci se mají kým chlubit. S výběrem ústavních soudců je to horší

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Unie podnikových právníků je ve skvělé kondici, o čemž svědčí i aktuální výsledky ocenění Podnikový právník. Naopak nominační proces kandidátů na ústavní soudce čím dál výrazněji zavání fraškou, a to zejména vinou některých médií, které se honí za „senzací“, i nestřídmostí ve vyjadřování určitých advokátů na sociální síti X.

Aktuální formu Unie podnikových právníků, potvrzují tato slova její prezidentky Marie Brejchové: „Odborná porota vybírala ze 119 nominací. Je vidět, že naše profese se může pochlubit velkým množstvím prvotřídních odborníků i mladých perspektivních nadějí. Z toho mám velkou radost. Všem laureátům gratuluji.” Nelze než souhlasit, což dokazují i následující řádky.

Podnikovou právní kanceláří se staly hned dva týmy: z T-Mobilu a z innogy. „Podniková právní kancelář společnosti T-Mobile má velmi zkušené právníky. Působí současně v Česku i na Slovensku, což umožňuje přeshraniční koordinaci vybraných právních témat a sdílení know-how. Při spolupráci s kolegy z poboček v Evropě a v Americe se jasně ukazuje vysoká odbornost a rozsáhlé znalosti celého právního týmu. Výborně tak reprezentuje jméno českých podnikových právníků na mezinárodní úrovni,” uvedl porotce Vladimír Krasula. 

„Pro ocenění podnikové kanceláře v innogy jsme se rozhodli, protože její vývoj je opravdu úctyhodný. Během několika let vytvořila téměř z ničeho skvěle fungující právní oddělení plné odborníků, které patří mezi špičku. Zajistit bezproblémové fungování tak velké společnosti, jako je innogy, není nic jednoduchého. Navíc v odvětví energetiky, které v posledních letech provází turbulentní vývoj. Díky tomu všemu si podle nás společnost innogy ocenění rozhodně zaslouží,” dodala pak k druhému vítězovi za porotu Jitka Hlaváčková.

Cenu za občanské právo si z Občanské plovárny, kde ve středu večer vyhlášení výsledků aktuálního Podnikového právníka i za mediálního partnerství Lawyers & Business proběhlo, si odnáší Monika Potěšilová ze společnosti Notino a se zkušenostmi z Deichmanna nebo brněnského magistrátu. 

Kategorii IT a technologické právo vyhrál Simeon Popov ze Siemens Energy. „Simeon Popov je všestranný člověk, který si uvědomuje společenskou odpovědnost právnické profese. Pracuje v nadnárodní společnosti, kde má na starost, mimo jiné, právní poradenství v oblastech výroby energie a tepla, řídících systémů a síťových technologiích. Simeon je také příkladem toho, že technologické právo není jen o vývoji softwaru a inovacích v digitálním světě, ale že stejně důležité jsou stroje a zařízení, které pohánějí náš průmysl a každodenní život. K tomu je velmi aktivní v různých spolcích, působí v akademické sféře a pravidelně píše odborné články a poskytuje rozhovory o energetice. Spolu s dalšími členy naší Unie se snaží zlepšit právní a podnikatelské prostředí nejen zlepšováním a prohlubováním znalostí v oblasti práva, ale i při samotné tvorbě či změnách právních předpisů v legislativním procesu,“ popsal porotce Ondřej Kramoliš.

Coby Perspektivu vnímá Unie Kristýnu Tranovou ze společnosti JetBrains. „Kristýna Tranová si velmi dobře rozumí s moderními technologiemi, soustředí se neustále na svoje další vzdělávání, ve své práci cílí především na efektivitu. O svoje zkušenosti se neváhá podělit i na workshopech o elektronické právní kanceláři pro členy Unie podnikových právníků. To vše jsou přesně ty střípky, které podle nás dávají dohromady ideálního mladého podnikového právníka,“ uvedla za porotu viceprezidentka Unie Klára Novotná.

Za Compliance byl oceněn Vladan Rámiš, který pracuje přes 20 let ve vydavatelství Mafra, ale zároveň vede například Spolek pro ochranu osobních údajů, je místopředsedou Evropské federace pověřenců pro ochranu osobních údajů. Rámiš je bezesporu mezi oceněnými nejsilnějším jménem a nejvlivnějším hráčem. Pokud by přece jen Unie podnikových právníků chtěla někoho ze svých členů navrhnout prezidentovi jako nominanta na ústavní soudce, mohl by to být právě Rámiš. Ale pravděpodobně – a podobně jako v jiných případech ke škodě Ústavního soudu i České republiky a jejích občanů – by se proti němu ve veřejném prostoru otočilo to, že pracoval pro firmu spojenou s Andrejem Babišem.

V současné rozjitřené atmosféře – kdy například Lidové noviny skandalizují soudce Nejvyššího soudu a aktuálního kandidáta na volný post u Ústavního soudu Pavla Simona za rozhodnutí ohledně odškodnění v kauze H-System a píšou o něm jako o dalším člověku „s kaňkou“ –  si tak asi každý dvakrát rozmyslí, jestli nominaci na Ústavní soud přijme.

Podle Deníku N, který zase píše o tom, že mezi nominanty nebude místopředsedkyně České advokátní komory Monika Novotná – což je, pokud je to pravda, smutné – tak třeba prezidenta odmítla Nataša Randlová, ale  v jejím případě opravdu z pochopitelných osobních důvodů. To, co pak v těchto souvislostech předvádí hrstka advokátů na sociální síti X, je pak místy až bolestivé. Jistě dobrá snaha Petra Pavla o otevření procesu výběru ústavních soudců tak definitivně bere za své a historicky a nenávratně poznamená Pavlův Ústavní soud.

Předchozí

Women on the Pitch – Aegis Law pořádá mezinárodní konferenci o ženském fotbale

Kokeš: Povinnosti poskytovatelů služeb skup. financování se změní

Další