Právníci spolu zase začnou mluvit. I advokáti a žalobci

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Bývalý místopředseda České advokátní kanceláře Petr Poledník statečně pokračuje v neveselé a vlastně i ponižující cestě, na níž se vydal po přijetí nominace prezidenta Miloše Zemana na funkci ústavního soudce. Daleko lepší promo se aktuálně dostává Robertovi Plickovi a jeho kanceláři Plicka & Partners, a to díky jeho angažmá v netradičním českém filmu Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli. V plné sezóně jsou právnické a obecně poradenské akce. Významně z nich samozřejmě vybočil Sjezd českých právníků.

Petra Poledníka jako možného ústavního soudce odmítá jedno senátní uskupení za druhým. Příští týden tak nejspíše propadne rovněž v hlasování Senátu jako takového, což jsem ostatně už po ohlášení jeho nominace zhruba před měsícem poměrně jasně napsal. Smutné spíše je, že se v současnosti lze leckde dočíst a doslechnout, že Poledník by neměl být ústavní soudcem a nástupcem Kateřiny Šimáčkové i proto, že u Ústavního soudu v současnosti nepůsobí žádná žena. Což je samozřejmě nesmysl, stále tam pracuje jeho místopředsedkyně Milada Tomková, byť je pravda, že ve veřejném prostoru není prakticky vidět. 

Zatímco Poledník tak z předem prohraného politického klání odejde spíše s horším mediálním obrazem, než dosud měl, zajímavé promo se povedlo kanceláři Plicka & Partners, jejíž hlavička se skví na předžalobní výzvě v novém filmu s Karlem Rodenem Promlčeno. Robert Plicka na filmu spolupracoval a také se přímo o něm mluví. JŘada právních nuancí spojených s trestním právem a promlčením trestným činům se ale opravdu v příběhu daří předávat srozumitelně snad i laikům. 

Tento týden rovněž proběhl první novodobý Sjezd českých právníků, za jehož obnovením stojí emeritní předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek. Podle svých slov totiž hledal platformu, v rámci níž by docházelo k mazání animozit mezi jednotlivými právními profesemi. A když objevil sborník z prvního takovéhoto sjezdu, který v roce 1904 organizoval proslulý rytíř Randa (ano, podle něj se jmenují například ty ceny), došlo mu, že právě něco takového je ono. 

Sjezd se nyní vrátil jako jednodenní akce v univerzitním Karolinu, Jirousek však doufá, že se tato tradice rozjede podobně jako za první republiky. A jednotlivé právní sekce budou při této příležitosti připravovat legislativní koncepce, které budou dobrým a široce respektovaným základem pro další právní kroky. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a Daniela Zemanová a Lenka Bradáčová, emeritní prezidentky Soudcovské unie a Unie státních zástupců, potvrdili, že právníci, bez ohledu na profesi, chtějí v základních hodnotových otázkách táhnout za jeden provaz. Mluvit by tak spolu mohli dokonce i advokáti a státní zástupci, a to i přesto, že se na tiskové konferenci Jirousek s Bradáčovou tak úplně neshodli, od koho že to unikají do médií živé věci ze spisů.

Akcí je nyní opravdu hodně, v posledních dnech zaujala také konference Unie podnikových právníků (se skvělou přednáškou Petra Hůrky, který ani jako „superúředník“ nezapře, jak moc ho pořád baví pracovní právo a jeho všemožné zákruty) či Business MeetUp pořádaný Arrows International a ETL Global velkolepě v Národním muzeu a s inspirativními podnikatelskými příběhy. 

Z chystaných konferencí teď nejen svou rozsáhlostí upoutá CEE Sustainable Finance Summit, který bude probíhat během pěti dnů od 16. do 20. května, a to rovněž za partnerství Lawyers & Business. Experti na něm rozeberou udržitelné finance, energie, byznys, bankovnictví i inovace.

Předchozí

Allen & Overy má v Česku dva nové counsely

V Eversheds Sutherland se ve velkém povyšovalo

Další