Index důvěry stoupá, už tři po sobě jdoucí pololetí, což je teprve potřetí ve více než dvacetileté historii průzkumu, kdy takto stabilně roste. Podle nejnovějšího vydání Deloitte Private Equity Confidence Survey pro střední Evropu, jenž pravidelně mapuje důvěru na trhu a nálady investorů, podporuje optimismus důvěru v to, že by letošek mohl být silným rokem.
Nejnovější barometr nálady v oblasti obchodování ve střední Evropě dosáhl úctyhodné hodnoty 107, přičemž se zvýšil podíl respondentů, kteří se domnívají, že rok 2024 bude dobrým rokem pro výnosy (86 %, oproti třem čtvrtinám v předchozím roce). Index tak stabilně stoupá již třetím pololetím v řadě, nárůst je však méně strmý, než v předchozích dvou případech dlouhodobých vzestupů, které byly zaznamenány po propadu v letech 2008 a 2012. Tento pomalejší vzestup může naznačovat opatrnější optimismus obchodníků, jejich větší pragmatičnost i pokročilejší zkušenosti s překonáváním hospodářských cyklů a náročných podmínek.
Respondenti jsou tak ohledně ekonomiky optimističtější, přičemž počet těch, kteří očekávají zlepšení podmínek, se téměř ztrojnásobil na 42 %. Stejně povzbudivý je vývoj v počtu těch, kteří očekávají zhoršení situace, protože se jejich počet snížil na polovinu – ze 40 % v létě 2023 na aktuálních 20 %. Podle odpovědí respondentů to rovněž vypadá na návrat likvidity, protože téměř třetina z nich (29 %) očekává zlepšení dostupnosti dluhu, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu průzkumu.
“Je skvělé pozorovat, že se důvěra po dlouhém období mimořádných potíží opět pevně vrací. To, že je posilování optimismu pozvolnější než v ostatních obdobích růstu pozorovaných v našem průzkumu, poukazuje na to, že středoevropští obchodníci jsou zkušenější než tehdy, poučili se z předchozích cyklů a v dnešních podmínkách uplatňují více pragmatismu,” říká vedoucí oddělení private equity a partner poradensko-technologické společnosti Deloitte Jan Brabec.
Polovina respondentů (49 %) také očekává, že v roce 2024 dojde k nárůstu objemu transakcí, což je dvojnásobek oproti minulému pololetí a velký nárůst ve srovnání s létem 2022, kdy to bylo pouhých 6 %. Kromě toho pouze 14 % respondentů letos očekává pokles aktivity, což je o třetinu méně než v minulém pololetí. Téměř polovina respondentů (45 %) má navíc pocit, že nyní existuje více akčních příležitostí než před třemi měsíci.
“Opatrná důvěra je uklidňující a naznačuje, že letošní transakce budou probíhat promyšleně a s flexibilním financováním vhodným pro udržení tolik potřebné agility rychle rostoucích firem v našem regionu,” dodává Jan Brabec.
Další část průzkumu se zaměřila na téma ESG, (zkratka pro měřitelné faktory, podle kterých lze hodnotit a porovnávat udržitelnost firem). Z odpovědí respondentů je jasné, že se ESG v regionu stále více skloňuje. Tři pětiny respondentů začaly připravovat budoucí závazky a cíle v oblasti klimatické neutrality (42 %) nebo takové politiky už zavedly (18 %).
“Výsledky průzkumu týkající se udržitelnosti jasně ukazují, že firmy ve střední Evropě, ať již dobrovolně či nedobrovolně, stále více vnímají význam a důležitost ESG, které zásadním způsobem ovlivní prakticky všechny oblasti byznysu. Naplnění nových a plánovaných regulatorních požadavků způsobí mimo jiné transformaci jak samotného řízení firem, tak celého dodavatelsko-odběratelského řetězce. Není už otázka zda, ale kdy a hlavně jak. Ze své praxe mohu potvrdit, že firmy, které k ESG přistupují racionálně a soustředí se na příležitosti, podnikají v tomto směru velké změny, které jim v budoucnu mohou výrazně pomoci v jejich konkurenceschopnosti,” říká David Mejsnar, který v Deloitte vede oblast udržitelnosti a ESG a je zodpovědný za řízení projektů napříč 19 zeměmi.