Selucká: Jezdit na školení do Prahy je pro mnohé náročné

|

„Propojení advokacie a vysokoškolského vzdělávání je strašně důležité. Studenti si někdy myslí, že když dostanou diplom, nebudou se už muset nic učit a budou si užívat. Takhle to ale není. Tím, že diplom získávají, získávají také povinnost vzdělávat sebe sama celý život, pokud tedy chtějí dělat advokacii kvalitně a odpovědně,“ uvedla v úvodu Lawyers & Business: FORUM Markéta Selucká, která kandiduje do představenstva České advokátní komory za platformu Otevřená advokacie. V tématu vzdělávání může zohlednit rovněž své zkušenosti univerzitní profesorky občanského práva a emeritní děkanky Právnické univerzity Masarykovy univerzity. Na video se můžete podívat níže v textu.

Je tak podle ní důležité to bývalým studentům, tedy koncipientům a taktéž advokátům, nabídnout: „Otázkou je jak, o tom bychom měli vést debatu. Jsem relativně staromilec, mám ráda klasické přednášky a semináře, myslím si, že lidé se mají potkat a mají spolu diskutovat. Na druhou stranu je velmi důležité šetřit čas, čas v advokacii není úplně neomezený. Má-li se člověk udržovat in, aby byl schopen poskytovat kvalitní služby, měl by informace získávat rychlým a racionálním způsobem. Výborné by bylo využít moderní platformy, jako je youtube a další typu online školení. Jezdit do Prahy nebo do Brna je pro advokáty třeba z jižní Moravy velmi náročné.

Když bude mít žena uspané děti, pustí si přednášku o tom, co se změnilo. Takovýto servis, který bychom my, jako obyčejní advokáti očekávali, by byl velmi užitečný a dobrý. Je to oblast, nad níž bychom se mohli společně zamyslet a posunout ji do uživatelsky přívětivějšího způsobu poskytování informací.“

Za Otevřenou advokacii rovněž uvedla, že by v případě úspěchu „zachovali klasické možnosti školení, ale umožnili i online školení, využili tu covidovou zkušenost“. 

Lawyers & Busines: FORUM diskutují vybraní kandidáti do představenstva České advokátní komory, každou ze čtyř kandidujících platforem vždy reprezentuje jedna advokátka či jeden advokát. Kulaté stoly moderuje šéfredaktor magazínu Lawyers & Business Jan Januš. Jsou k dispozici čtyři vydání: Advokáti ve veřejném prostoru a požadavky na jejich etiku a Digitalizace a elektronická advokacie + Rozšiřování služeb poskytovaných advokáty a Služby a komunikace České advokátní komory a Vzdělávání advokátů.

Předchozí

Nečekané změny: Káňová, Souček, Prudíková i Dohnal

Smejkal: Komora by se měla ochytřit v Bruselu a u IBA

Další